Jak získat energii a posílit krev

Dle tradiční čínské medicíny je pro dostatek vitality důležitá krev a jinové tekutiny. Krev plní v organismu zásadní funkce. U žen bývá velmi nedostatková – viz. „Nejčastější ženské potíže„. Krev zásobuje celé tělo životně důležitými látkami a rozvádí po těle kyslík i odvádí oxid uhličitý. Je ale také nositelkou energie. V případě narušení těchto procesů dochází ke stavu chudokrevnosti neboli anémii. Jde o situaci, kdy v krvi poklesne množství červených krvinek a hemoglobinu pod normální hladinu. Zjednodušeně to znamená, že v těle člověka je více oxidu uhličitého než kyslíku.

Nejčastější příčinou poruchy tvorby červených krvinek je příliš nízká hladina železa, kyseliny listové nebo vitamínu B12. Nedostatek krve je ale také způsoben neschopností živiny vstřebávat. Další možností je dlouhodobé krvácení i stagnující krev.

Pro stimulaci vstřebávání je třeba posílit slezinu a doplnit železo (zelenina, luštěniny, ořechy, spirulina), kyselinu listovou (klíčky, zelenina, chlorella) a vitamin B12 (živočišné produkty, řasy). Důležité je také dostatečné množství bílkovin, které hrají klíčovou roli ve vyváženosti vody (jinu) a cukru v těle a tím působí také na celkovou hladinu krevního cukru. Bílkoviny a sacharidy se vzájemně regulují a při jejich špatném poměru vzniká hypoglykémie i diabetes. Dlouhodobým řešením bílkovino-cukrové spirály je konzumovat umírněné množství bílkovin a sacharidů. K tomu je třeba tonizovat jin a krev v organismu.

Vhodné potraviny pro doplnění krve jater (zejména potřebují lidé vznětliví, podráždění s neklidnými a nedokrvenými končetinami):

 • Ovoce: hroznové víno, meruňky, třešně, borůvky, rybíz, datle, papaja, moruše, hrozny, rozinky
 • Zelenina: červená řepa, špenát, mrkev, brambory
 • Obilniny: rýže, oves, quinoa
 • Maso: hovězí, vepřové, kuřecí, slepičí, krůtí
 • Ostatní: černý sezam, vejce, fazole, mořské řasy (spirulina), shiitake, kozí mléko, tofu

Vhodné potraviny pro doplnění jin (yin) jater:

 • Ovoce: švestky, hroznové víno, avokádo, banány, fíky, melouny, maliny, ostružiny
 • Zelenina: mrkev, rajče, špenát, červená řepa, okurka, brambory, brokolice
 • Obilniny: jáhly, rýže, pšenice špalda, ječmen
 • Maso: kachní, vepřové, rybí
 • Ostatní: vejce, semínka, shiitake, sója, tofu, med, chryzantéma, máta, černá sezam, vlašské ořechy, mungo, mořské řasy

Vhodné potraviny pro doplnění jin (yin) ledvin (zejména potřebují lidé nejistí, ustrašení, nestabilní, zimomřiví):

 • Ovoce: hroznové víno, kustovnice, jablka, banány, melouny, hrušky, fíky, moruše, borůvky
 • Zelenina: rajče, chřest, špenát, červená řepa, celer, mrkev, brambory, lilek, salát
 • Obilniny: jáhly, pšenice špalda, rýže, ječmen, kukuřice
 • Maso: kachní, krůtí, slepičí, vepřové, rybí, krabí
 • Ostatní: mořské řasy, černý sezam (zejména pro osoby se zácpou a suchou stolicí), vejce, fazole, shiitake, olivy, pšeničné klíčky, mandle, med, aloe, javorový sirup, melasa, soja, tofu, kozí mléko, kudzu, mungo fazole, kořen chřestu a proskurníku

Vhodné potraviny pro doplnění jang (yang energie) ledvin:

 • Ovoce: rozinky, třešně
 • Zelenina: cibule, česnek
 • Obilniny: oves, rýže
 • Maso: jehněčí, kuřecí, krůtí, hovězí
 • Ostatní: vlašské ořechy, skořice, hřebíček, fenykl, fazole, anýz, pepř, černý sezam

Jak poznat, zda vám chybí jin (yin) či máte oslabené ledviny a játra, se dočtete v dalších textech – Principy tradiční medicíny a její metody

Tento článek byl vytvořen pro web www.tradicni-terapie.cz, prosíme o jeho nekopírování. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i hramonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *