TČM léčí i pomocí jídla – co jsou Jin Jang pokrmy

Pro udržení rovnováhy v těle je vhodné se zabývat i tím, zda jsou potraviny zahřívající či ochlazující. Dle zásad tradiční medicíny jsou potraviny jangové a jinové. Jejich původní povaha se přitom může změnit způsobem přípravy.

Mezi jangové (zahřívající) potraviny patří především maso, nejvíce jinový (ochlazující) je cukr. Často lidé kolísají mezi těmito extrémy a mají nezvladatelné chutě.

V harmonickém středu se nachází neutrální rýže, jáhly, hrách, čočka, králičí a skopové maso. Pro každého je ale vhodný jiný jídelníček. Svůj osobní jídelníček si můžete objednat zde:

Pro zeleninu platí:

  • Co roste nad zemí, je jin. Co roste pod zemí, je jang.
  • Co má měkkou slupku, je jin. Co má tvrdou slupku, je jang.
  • Co dozrává v létě, je jin.
  • Co dozrává na podzim, je jang.
  • Pokrmy připravené dušením nebo na páře, jsou jinové.
  • Pečením a smažením dojde k jangizaci.

A protože mezi příčiny nemocí patří podle tibetské medicíny zejména neznalost a chybný pohled na svět, dá se říct, že neznalost a porušování stravovacích rytmů se negativně projevují na našem životě.

V praxi to může vypadat i tak, že kousek čokolády nás uvolní a vyvolá rozvernější jin náladu. Časté mlsání ale způsobí vážné potíže. Navíc přebytek jinu začne vyvolávat zvýšenou touhu po jangu, třeba po smažené klobáse.

A naopak – člověk, který se láduje masem a smaženým jídlem bude mít nepřekonatelnou chuť na sladkosti či alkohol, protože ten mu dodá jin.

Základem je tedy rovnováha. V současnosti má symptomy nadbytku horka méně lidí, daleko běžnější je tzv. nedostatečný jin (Yin Xu), který je způsobený nedostatkem jinových tekutin a krve. Takový člověk je neklidný, úzkostný a obvykle celý den usrkává limonády. Zde je nutné jíst ječmen, rýži, proso, quinou, tofu, mořské řasy, ostružiny, maliny, moruše, slepičí vejce, kozí sýry.

Více o rovnovážném stravování jsme psali v dalších textech, najdete je v sekci „Články“ – Principy tradiční medicíny a její metody.

Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme o jejich nekopírování. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i hramonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *