Nejdůležitější orgán – střeva. Jak léčit průjem či zácpu

Tenké a tlusté střevo významně ovlivňují stav celého organismu, včetně půvabu pleti. Střeva jsou nejen zažívacím orgánem, ale také největším imunitním orgánem člověka. Nachází se v nich miliony bílých krvinek. Střevo samozřejmě funguje i jako vylučovací a transportní orgán.

Porucha střevního systému pak má vliv na celý organismus. Proto je dobré udržovat stav střevní mikroflóry v pořádku. Jakmile se ve střevech tvoří příliš mnoho jedovatých látek, propouští je střevní stěny zpět do krve a tím zatěžují játra. Jakmile jsou játra přetížena, jedovaté látky zaplaví celý organismus.

Tělo se snaží jedovaté látky vyloučit tím, že je uloží do tkání a dochází pak k různým potížím a chronickým onemocněním.

Řešením je pomoc játrům s odvodem škodlivin a vyřešení střevního prostředí. Jakmile se podaří dostat játra opět do kondice a normalizovat bakteriální flóru, organismus se začne opět navracet do rovnováhy.

Střevům prospívá strava s vysokým obsahem zbytkových částí, mezi které patří celozrnné obiloviny, zelenina, luštěniny, klíčky apod. Při péči o střeva je třeba pečovat také o plíce (které jsou jejich párovým orgánem) a o játra, protože přetížená játra intoxikují střeva.

Pokud dochází k průjmům, je vhodné zařadit do jídelníčku vývary z rýže a ječmene, ostružinovou šťávu, česnek, švestičky umeboshi, slunečnicová semínka i yam. Při chronickém průjmu pomáhá mrkev a pohanka.

U zácpy je třeba rozlišit, zda se jedná o zácpu z nedostatku, či z nadbytku. Zácpu z nadbytku způsobuje horkost a stagnace jater. Vhodnou léčbou jsou čaje z kořene dřišťálu a rebarbory (bývá používána i pro léčbu zánětu slepého střeva) i pampelišky, který se kombinuje s lékořicí.

Zácpa z nedostatku je zapříčiněna nedostatkem jinových tekutin a krve. Zácpa z nedostatku se léčí dlouhodoběji. Důležité je konzumovat proso, rýži, mořské řasy, červenou řepu, sýry a vepřové maso.

Mezi projímavé byliny patří černá sezamová semínka, semena lnu a jitrocele indického. Z potravin je projímavé zelí, papája, hrášek, kokos, batáty, chřest. Zklidňující jsou lněná semínka. Střeva lubrikuje špenát, banány, hrušky, med, broskve, ořechy, květák, jablka apod. Růst mikroflóry podporuje kyselé zelí, jogurty, mikrořasy, pasta miso atd.

Jak pomoct játrům a střevům jsme psali v dalších textech, najdete je v kategorii Články. Velmi přínosná je pro střeva houba shiitake, která také svědčí i játrům.

Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme – nekopírujte je. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i hramonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *