Noční pocení = přetížená játra

V tradiční medicíně je horkost v noci spojena s nedostatkem krve a jinu. Člověk si odkopává peřinu a potí se, někdy až tak, že se musí převléct. Pocení v noci se obvykle ještě zhorší při požití alkoholu, ale má vztah i k návalům z důvodu hormonálních změn. To vše úzce souvisí s játry a nedostatečností jaterní krve. Játrům uleví např. řapíkatý celer, který je ochlazující a zklidňuje játra. Paradoxně podporuje pocení, které však v tomto případě chladí játra.

Všeobecné nejčastější příčiny nočního pocení:

 • příliš vysoká teplota v místnosti, teplá přikrývka, celkové nepohodlí.
 • běžné infekce (chřipka apod.).
 • nízká nebo kolísavá hladina estrogenu v těle (obvykle v menopauze).
 • idiopatická hyperhidróza = stav, ve kterém tělo chronicky produkuje příliš mnoho potu bez jakékoliv lékařské identifikovatelné příčiny.
 • onemocnění tuberkulózou, endokarditidou (zánět srdeční chlopně), osteomyelitida (zánět kostí), abscesy, infekce HIV, rakovina (lymfom, leukémie).
 • užívání antidepresiv, aspirinu či paracetamolu.
 • hypoglykemie = nízká hladina krevního cukru.
 • hormonální poruchy (nádory, které způsobují vysokou nadlimitní produkci hormonů), zvýšená činnost štítné žlázy.
 • gastro-refluxní choroby jícnu = žaludeční kyseliny stoupají ze žaludku do jícnu.
 • nadměrná konzumace alkoholu, návykových látek.
 • obstrukční spánková apnoe = stav, který způsobuje přerušení dýchání během spánku.

Obvyklé příčiny nadměrného pocení podle tradiční medicíny:

 • Vyčerpání životní energie Qi (čchi), které souvisí s dlouhodobým oslabením orgánů slinivky-sleziny (společně se žaludkem jsou zdrojem tvorby životní energie z potravy) a plic (u kterých je podle TČM známé jejich spojení s kůží a které ovládají otevírání a zavírání kožních pórů). K tomu se přidávají oslabené ledviny (Shen Yang Xu). Projeví se únavou, zimomřivostí, sklonem k opakovaným prochlazením a infekcím, zadýcháváním se, bolestmi břicha, poruchami trávení, nadýmáním po jídle, citlivostí na průvan, nadměrnou chutí na sladké, řídkou stolicí, skepsí, lítostí, přemítáním, smutkem. Příčinou je vyčerpávající životní styl, nadměrná fyzická a psychická zátěž a jednostranná výživa ve smyslu upřednostňování dietních a ochlazujících potravin.
 • Vyčerpání Yin (jin), zejména ledvin, jater a plic (Shen Gan Fei Yin Xu). Toto pocení se objevuje nejčastěji později odpoledne a v noci. Často je tak silné, že je nutné se v noci převléknout. Doprovodními příznaky jsou sucho v ústech a hrdle, větší žízeň, odpolední přílivová horkost, hubnutí, pálení dlaní, plosek nohou a na hrudi. Pot je spíše lepkavý. Tyto potíže jsou následkem vysilujícího životního stylu, opakované noční práce a nedostatku odpočinku. Svou roli můžou sehrát také nadměrně pálivá a ostrá jídla a alkohol, který vysušuje.
 • Horkost nahromaděná v orgánech vlivem nadměrných emocí (hněv, agrese) nebo upřednostňováním zahřívajících typů potravin (smažená a pečená a hodně kořeněná jídla, alkohol). Jestliže je horkost akumulovaná v plicích, dochází k nadměrnému pocení v oblasti podpaždí a na hrudníku, když je nahromaděná v játrech, dochází k pocení genitálií a ke stoupání horkosti a následnému zrudnutí a pocení hlavy. Když je horkost nahromaděná v srdci a perikardu dochází k nadměrnému pocení dlaní. Když je horkost nahromaděná ve žlučníku, žaludku nebo močovém měchýři dochází k pocení jednotlivých částí nohou odpovídajících průběhu jednotlivých meridiánů.

Je tedy zřejmé, že není pocení jako pocení, a každý typ vyžaduje individuální léčbu.

U nočního pocení se nejčastěji jedná o:

 • Nedostatek yin (jin) kteréhokoli orgánu
 • Nedostatek yin (jin) s prázdnou horkostí
 • Vlhká horkost v žaludku a slezině
 • Nedostatek Qi (čchi) a krve srdce

Při nočním pocení se ztrácejí z organismu vzácnější tekutiny než při pocení za dne, protože unikají tekutiny vyživující jinovou esenci.

Když problematiku pocení velmi zjednodušíme, pak platí:

 • Pocení ve dne = nedostatek yangu
 • Pocení v noci = nedostatek yinu (nebo vlhká horkost)
 • Vydatný studený pot během vážné nemoci = kolaps yangu
 • Olejnatý pot na čele jako perly, nestékající = totální kolaps yangu (smrtelné)
 • Žlutý pot = vlhká horkost
 • Olejnatý pot = silný nedostatek yangu

Pokud nedochází k žádnému (nebo téměř žádnému) pocení, pak jde obvykle o napadení větrným chladem. Podle TČM ukazuje absence pocení na příliš uzavřený uzavřený stav prostoru mezi kůží a svaly. To činí danou osobu náchylnější k horečce a také to znamená větší náchylnost k příliš plným stavům než k prázdným.

Další informace, rady a tipy najdete v sekci „Články“ – Spánek, únava, vyčerpání

Jsem ráda, že vás články na webu tradiční-terapie inspirují, ale prosím, nekopírujte je. Děkuji.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i hramonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *