Kávovinové nápoje mohou i léčit – zejména v létě

Zrnková káva nemusí všem zcela vyhovovat, i když její hořká chuť je pro organismus důležitá. Vhodnější, než klasická káva, je kávovinový nápoj, tedy pražená čekanka, ječmen, žito nebo i jiné alternativy. Prospějete svému organismu i rozpočtu.

Náhražky kávy se obvykle vyrábí z kořenů čekanky obecné, z praženého ječmene, pšenice, špaldy nebo žita. Kávovinové extrakty se liší obsahem výchozích surovin po jejich extrakci – u čekanky to je nejméně 60 procent.

Náhražky kávy volí zejména kardiaci, lidé se žaludečními vředy, těhotné ženy, nebo ti, kteří chtějí předejít překyselení organismu. Kávovinové nápoje neobsahují kofein, ale naopak obsahují velmi prospěšný inulin, který pomáhá při léčbě žlučových a ledvinových kamenů, zánětů močových cest, nechutenství i zácpě.  V tlustém střevě navíc vyživuje prospěšné mikroorganismy. Kávovinové nápoje tak všeobecně prospívají trávení.

Nejznámější kávovinové nápoje:

  • Špaldová káva (vzniká pražením pšenice špalda)
  • Cereální nápoj Caro (obsahuje čekanku, ječmen a žito)
  • Cikorka (vyrábí se pražením kořene čekanky)
  • Ájurvédská káva (doplňuje ji bylina brahmi nebo ašvagandha, které jsou účinné i proti stresu a napětí, zvyšují výkonnost a bdělost)

Hořká chuť všeobecně posílá čchi (Qi energii) dolů a do hloubky, ale také vysušuje. Hořké potraviny je proto dobré konzumovat při vlhkém a horkém počasí. Svou chladnou povahou pomáhají při horkosti ve žlučníku a při trávení tuků.

Hořká chuť také snižuje horečku, vysoký krevní tlak, agresivitu, odstraňuje otoky i zácpu.

Hořká chuť nás podle tradiční čínské medicíny může zbavit nepříjemných vyrážek, úporné candidy i toxických látek.

Hořká chuť působí pozitivně i na hubnutí, protože podporuje odbourávání tuků, zrychluje metabolismus a vyvolává pocit sytosti.

Hořká se využívá i u otoků končetin, studených nohou, protože směruje energii do středu, ale také ven.

Hořká chuť eliminuje tuky i svaly, pozor u hubených lidí, je nevhodná pro hubený jin, u hubeného jangu je třeba ji doplnit sladkou.

Dlouhodobý nadbytek hořkých potravin a bylin vede podle tradiční čínské medicíny k vysychání pokožky a vypadávaní ochlupení.

Jak dále ochladit organismus si přečtěte v dalších textech v kategorii „Články“ – Byliny, potraviny, doplňky.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *