Které ne-mléko si vybrat

Kravské mléko je pro většinu lidí nevhodné. Na trhu je ale možné sehnat také různé alternativy, ať už mléko kozí, nebo rostlinné nápoje, které mají svou chutí a složením k mléku blízko. Neobsahují ale kasein, což je bílkovinná frakce obsažená v kravském mléce. Většina lidské populace je na kasein alergická. Ideální náhradou je kvalitní kozí mléko nebo zcela jiný druh nápoje.

Druhy rostlinných nápojů:

Sojové mléko

Nejčastěji se jako náhrada kravského mléka používá sojová bílkovina. Surová sója, ze které se nápoj vyrábí, může ale být hůře stravitelná. Navíc je sója často geneticky modifikována. Proto se doporučuje používat pouze bio sojové mléko z geneticky nemodifikované sóji bez přidaného cukru a soli. Výborně ho využijete při vaření, do polévek, omáček, dezertů i do kávy.

Mandlové mléko

Mandlové nápoje mají vysoký obsah vápníku, fosforu, hořčíku a draslíku. Mandle jsou také přírodním zdrojem vitamínů skupiny B, vitamínu E a zdravých tuků. Jsou proto dobrou volbou. Nápoj chutná jemně sladce a ořechově. Hodí se třeba do kaší, dortů a dezertů. Využít se dá ale všude, kde se používá kravské mléko. Při kombinaci s kokosovým nápojem z něj uděláte skutečnou lahůdku.

Kokosové mléko

V ideálním kokosovém nápoji by měla být pouze kokosová voda, kokosová dužina a pitná voda. Kokos obsahuje velké množství tuku, a to především nasycených mastných kyselin. Není proto ideální k přehnané konzumaci. Výtečně ho využijete pro dochucení pokrmů a nápojů. Zejména v exotické kuchyni. Kokosový nápoj umí zjemnit omáčku i husté polévky.

Rýžové mléko

Nápoje z rýže jsou jednou z nejideálnějších variant pro náhradu tradičního mléka. Jsou totiž chuťově neutrální, s nízkým obsahem tuku a výživově velmi přínosné. I tady je ale potřeba dbát na kvalitu. Proto si můžete rýžový nápoj připravit sami. Stačí k tomu litr studené vody, 100 g rýže, asi 2 lžíce fruktozy (nebo třtinového cukru), špetka soli. Rýži propláchněte a dejte do neosolené vroucí vody a vařte zhruba čtvrt hodiny. Po uvaření slijte a důkladně rozmixujte s litrem studené vody. Potom směs přeceďte, přidejte trošku soli a fruktózu. Zakryjte a nechte vychladnout. Takto vám nápoj vydrží v lednici necelý týden.

Ovesné mléko

Výhodou ovsa může být, že neobsahuje tuk. Ovesný nápoj je skvělým pitím pro sportovce. Díky vynikající energetické a výživové hodnotě se dá popíjet během celého dne, nejlépe ale ke snídani, před výkonem nebo po doběhnutí. Ovesný nápoj odborníci doporučují k běžnému vaření. Chutnat vám bude zejména ve snídaňové kaši, pudinku, palačinkách apod.

Lískooříškové mléko

Lískové oříšky patří k nejbohatším zdrojům vitaminu E, který ochraňuje buňky. Jsou také bohaté na vápník, hořčík, zinek, kyselinu listovou a biotin. Zatím se v obchodech dá sehnat jen výjimečně, ale zvládnete ho i vyrobit doma.  Nejprve namočte oříšky na dva dny do vody. Pak je dejte do mixéru, doplňte trochu vody a pořádně rozmixujte. Přidat můžete i namočené mandle. Tekutinu přeceďte přes „čajové sítko“ nebo pláténko. Lískooříšková hmota, která se Vám oddělí, je dále použitelná například jako základ pomazánek. Nápoj si můžete dochutit agávovým sirupem nebo medem.  Výborný je třeba do smoothies, kam můžete dávat i kešu nápoj. Ten má sladkou, krémovou chuť.

Které rostlinné mléko vybrat

V nízkotučném jídelníčku zvolte nápoje rýžové nebo ovesné. V nízkosacharidovém jídelníčku zase preferujte spíše nápoje mandlové, domácí makové, domácí vlašské nebo domácí lískooříškové. Všeobecně ale můžete nápoje kombinovat. Do obilné kaše patří spíše ořechové mléko a naopak do čokoládového pudingu se hodí mléko s nižším obsahem tuku, tedy obilné. Nejvhodnější a nejlevnější variantou rostlinných mlék jsou domácí raw mléka. Stačí mít kvalitní mixér (nejlépe stolní) a sítko nebo kus tkaniny, případně existují také specializované přístroje čistě pro tento účel. Připravit si tak můžete prakticky jakýkoli nápoj.

Další rady, tipy a doporučení najdete v sekci „Články“ – Byliny, potraviny, doplňky

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *