Pozor, ať vám jídlo nepřeroste přes hlavu!

Zatímco v některých státech lidé nemají co jíst, jinde se vyhazují tuny jídla do popelnic. V bohatých státech přibývá lidí, kteří se již nechtějí živit tím nejlevnějším a nekvalitním jídlem a naopak přibývá lidí posedlých zdravím. Přispívá k tomu mediální a sociální tlak, tedy se nemůžeme divit rozrůstajícím se řadám nemocných, kteří trpí nejen cukrovkou, ale psychickými poruchami typu anorexie, bulimie a ortorexie.

Ortorexie je až fanatické zabývání se zdravou výživou. Poprvé ji popsal v roce 1997 Steven Bratman z Colorada v knize Health Food Junkies (Fanatici zdravé výživy). Jako dnes již jeden z mnoha upozorňoval na nutnost zdravé životosprávy, tedy varoval před alkoholem, drogami, chemicky upravovanými potravinami apod. Propagoval biopotraviny, regionální produkty a striktně zakazoval vše chemické a nezdravé. Postupně jeho fanoušci přestali mít radost z jídla a stále jen řešili, co je povolené a co zakázané. A samozřejmě po snězení onoho „zakázaného“ se dostavovali výčitky svědomí. Tento stravovací terorismus se bohužel začal rychle šířit a způsobovat vážné psychické potíže.

Jídlo by skutečně mělo být přírodní a je dobré přemýšlet, co a kdy jíst. Nesmí se z toho ale stát posedlost – obsese. Poruchy příjmu potravy tedy často začínají dobrým úmyslem udělat něco správného pro sebe a své zdraví. Postupně se z ní může stát nemoc. Bohužel lidé s touto poruchou si ji nechtějí připustit a různě si ji filozoficky a eticky omlouvají. Často se také povyšují nad ostatní, protože mají pocit, že jsou „lepší“.

Ortorexie se může rozvinout především u lidí, kteří si již delší dobu hlídají svou váhu nebo jídlo všeobecně, což mohou být i vegetariáni, vegani, vitariáni, ovovegetariáni nebo frutariáni. Alternativ je hodně, neustále se objevují nové a ještě lépe odůvodňované.

Je tedy vhodné být ve svém přístupu k jídlu trochu velkorysejší a nebrat ho přespříliš vážně. Pokud jsme zdraví, můžeme jíst všechno, je to jen otázka množství. Nebudu se přejídat, ale také nebudu hladovět. Nejenže mi hladovění uškodí, ale když pak nastane jo-jo efekt, a on přijde, protože nikdo nedokáže držet dietu celý život – snadno sklouznete k depresi.

Všeobecná pravidla pro zdravého člověka jsou jasná: jíst pestře, dostatečně a včas snídat, nepřejídat se, jíst dostatek kvalitních sacharidů, zeleniny, ovoce i bílkovin. Dostatečně pít (ale nepřehánět to, příliš mnoho tekutin škodí!), nejíst večer a vyhýbat se průmyslově a chemicky zpracovaným potravinám či polotovarům.

Nehledejte dokonalý, okamžitě dostupný stravovací režim na celý život, ale postupně zlepšujte ten současný. Vaše stravovací přístupy se budou postupně vyvíjet. S narůstajícím uvědoměním pro vás bude stále důležitější intuice. Vývojem projde také znalost přípravy jídla a vlastností potravin. Snažte se změny neuspíšit. Postupujte harmonicky a „netlačte řeku“…

Pokud se ovšem vyskytnou jakékoli zdravotní potíže, právě úprava stravy a jídelníčku dokáže zázraky! Zkušený terapeut umí připravit individuální jídelníček na míru a doporučit vhodné potraviny i celkovou životosprávu.

Další tipy, rady a doporučení najdete v sekci „Články“ – Hubnutí, diety, trávení, diabetes.

Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme o jejich nekopírování, děkujeme.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i hramonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *