Pozor na fruktózu – je i tam, kde ji nečekáte

Na trhu je mnoho různých sladidel, která mohou nahradit běžný cukr. Místo něj se používají různé přírodní sirupy, stevie nebo i ovoce. Většinou ale vše obsahuje fruktózu. Fruktóza je izomer glukózy. Někdy se označuje také jako levulóza anebo ovocný cukr. Fruktóza zvyšuje hladinu hormonu gherlinu, který podporuje chuť k jídlu.

Podle mnoha studií je organismu jedno, v jaké formě fruktózu přijímá. Podstatné je, že se stále jedná o fruktózu. Na ni reaguje slinivka, inzulin a následně celý organismus.

Odstraněním fruktózy z jídelníčku lze účinně předejít obezitě, vyléčit ztučnění jater a zlepšit diabetes 2. typu i bez léků,“ tvrdí profesor Jean-Marc Schwarz z Touro University v Kalifornii.

Fruktóza je odbourávána především v játrech, kde se mění na tuk. Proto jsou vysoké koncentrace fruktózy nevhodné. Znamená to nepřehánět to se sladkými jídly, včetně džusů, ovocných smoothie apod.

Již dávno je prokázáno, že když má člověk hlad a dá si něco sladkého včetně ovoce, má pak hlad ještě větší.

Fruktóza je přitom často používána jako náhradní sladidlo za sacharózu v mnoha potravinách a polotovarech.

Kromě fruktózy je přitom potřeba vyhýbat se i běžnému bílému cukru. Pokud tedy chcete koupit zdravý sirup (a nejste diabetici), vybírejte z druhů, které mají nízký obsah cukru a fruktózy.

Jedním z nejlepších se zdá být javorový sirup, který obsahuje relativně málo fruktózy a současně nemá ani moc vysoký glykemický index.

Kvalitním sladidlem je také melasa, která obsahuje jen nízké procento glukózy i fruktózy, navíc je bohatým zdrojem železa.

Kvalitní med od včelařů i obilné slady obsahují optimální kombinaci glukózy a fruktózy a nemají příliš vysoký glykemický index. Nepasterizovaný a nerozehřívaný med od včelaře je navíc velmi zdravý.

Hroznový cukr je čistá glukóza a dobře poslouží při hypoglykemii (nedostatek glukózy v krvi), ale jinak neobsahuje hroznový cukr žádné živiny navíc.

Palmový a kokosový cukr nepřináší našemu tělu nic výrazně pozitivního.

Stévie neobsahuje žádné cukry ani kalorie a je považována za sladidlo zdravé. Dle některých studií však i stévie může mít negativní dopad na naše zdraví, například snižuje tlak, může způsobovat bolest hlavy, snižovat hladinu cukru v krvi pod optimum a u některých pacientů zhoršovat diabetes.

Xylitol je sladidlo vyráběné z březové šťávy či kukuřice a obsahuje alkoholové cukry. Má nízký glykemický index a je prospěšný pro zdraví zubů a střevní mikroflóru. Xylitol je zřejmě ideální pro snížení obsahu cukrů v jídle.

Rýžový sirup má například vysoký obsah glukózy, ale žádnou fruktózu. Obsahuje také hodně vitamínů a minerálů.

O zdravém slazení se dočtete i v dalších textech v kategorii „Články“.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *