Selen nám chybí – potřebují ho zejména senioři

Kdo se dobře stravuje a má v pořádku zažívání, nepotřebuje tělu dodávat žádné chemické vitamíny. Problém nastává u nedostatečně vyživených osob nebo jedinců s oslabeným trávením, které nedokáže přijímat z potravy důležité látky. Proto je občas vhodné tělu některé prvky a vitamíny dodávat. Jedním z opomíjených minerálů je selen, který se zdá být velmi mocnou a účinnou zbraní proti rakovině a dalším degeneračním onemocněním.

Selen je stopový prvek nezbytný pro četné procesy v organismu. Běžně je obsažen v půdě. V lidském těle se nachází především v ledvinách, játrech, slezině, slinivce a ve varlatech (kde podporuje pohyblivost spermií).

Selen (Selenium deficiency) se řadí mezi tzv. stopové prvky, což znamená, že se v organismu vyskytuje v množství menším než 50 ppm (< 50 × 10−6 g/g). Tyto prvky si tělo samo nedokáže vytvořit a musí je přijímat v potravě.

Selen je součástí důležitých antioxidantů, které se podílejí na tvorbě hormonů štítné žlázy. Podporuje tvorbu bílých krvinek a tím působí pozitivně na imunitní systém, když podporuje tvorbu bílých krvinek. Blahodárný vliv má také v prevenci šedého zákalu a makulární degenerace, což je hlavní příčina zrakových poruch u starších lidí. Selen zlepšuje průběh některých chronických onemocnění (revmatická artritida, lupus, psoriáza…) i využití kyslíku srdečním svalem.

Příznivé účinky selenu prokázala pětiletá americká studie prováděná uskutečněná na Cornellově univerzitě a na universitě v Arizoně. Výsledky zveřejnil i „Medlicker“. Denní užívání 200 mcg selenu vedlo k nižšímu výskytu rakoviny prostaty o 63%, k nižšímu výskytu rakoviny tlustého střeva o 58%, rakoviny plic o 46% a k poklesu úmrtí na rakovinu vůbec o 39%. Podle jiných studií se zdá být selen slibný v prevenci rakoviny vaječníků, děložního hrdla, konečníku, močového měchýře, jícnu, slinivky a jater stejně jako v prevenci leukemie.

Další studie prokázala, že pacienti s Alzheimerovou chorobou mají v krvi nízké hladiny selenu a že doplnění selenu zlepšuje paměť u pacientů s Alzheimerovou chorobou.

Podle „Medlickeru“ je také prokázáno, že nedostatek selenu přispívá ke vzniku Hashimotovy tyreoiditidy, což je snížená funkce štítné žlázy v důsledku autoimunitního poškození buněk štítné žlázy imunitním systémem.

Analýza několika studií potvrdila, že užívání selenu snižuje hladinu protilátek proti buňkám štítné žlázy, zlepšuje náladu i kvalitu života pacientů s Hashimotovou tyreoiditidou.

Protože selen všeobecně zmírňuje záněty, mohl by účinně zmírňovat i projevy astmatu.

Nejlepším zdrojem selenu je celozrnná pšenice pěstovaná v nezávadné půdě. Dalšími zdroji selenu jsou:

  • Brazilské ořechy a para ořechy
  • Platýs obecný, tuňák žlutoploutvý, ústřice
  • Slunečnicová semínka
  • Houby shiitake
  • Kuře
  • Vejce
  • Sardinky
  • Brokolice
  • Fazole

Množství selenu v potravinách rostlinného původu závisí na obsahu selenu v půdě, ze které dotyčná rostlina pochází. Koncentrace selenu v rostlinných plodinách tak do velké míry závisí na místě, kde byly vypěstovány.

Konzumace příliš vysokého množství selenu může být toxická až smrtelná. Otrava selenem je ale velmi nepravděpodobná. S nedostatkem selenu souvisí vyšší výskyt rakoviny, HIV, obezity i poruch štítné žlázy.

Další zajímavosti, tipy a doporučení najdete v sekci „Články“ – Byliny, potraviny, doplňky

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *