Shiitake pomáhá se střevy i játry

Střeva a játra si zaslouží naši pozornost a péči, obzvlášť pokud trpíme kožními problémy, špatnou imunitou, nedostatkem energie apod.. Shiitake (Lentinula edodes) patří mezi asijské medicinální houby. Je hojně využívána v rámci tradiční čínské medicíny, protože:

 • Stimuluje imunitní systém
 • Snižuje hladinu cholesterolu a cukrů v krvi
 • Pomáhá neutralizovat volné radikály
 • Snižuje hladinu cholesterolu v krvi
 • Potlačuje riziko zvýšení krevního tlaku, ale nízký tlak nezvyšuje
 • Zmírňuje kloubní potíže a chrání klouby
 • Snižuje možnost vzniku akné
 • Chrání zuby před zubním kazem
 • Ničí nádorové buňky
 • Významně působí na střeva
 • Doplňuje Qi a vyživuje krev
 • Rozpouští vlhkost a hlen

Právě střeva jsou základem správně fungujícího organismu. V lidském střevě žije zhruba 500 druhů mikroorganismů. Většinu z nich nezbytně potřebujeme pro zdraví, ale vědci potvrdili, že mnohé střevní mikroorganismy vůbec neznají a nemají je probádány. Mikroorganismy ve výsledku tvoří 60 % hmotnosti lidské stolice.

Vnitřní mikroflóra nemá vliv jen na správné trávení, ale moduluje aktivitu imunitního systému a vstřebávání živin.

Střevní bakterie také produkují látky, které ovlivňují mozkové funkce. Aby mohly střevní bakterie dobře prospívat, potřebují ke svému životu vlákninu (polysacharid), která je pro ně zdrojem energie.

Houba Shiitake je plná polysacharidů a využívá se proto i jako prebiotikum.

Při pokusech bylo potvrzeno, že u osob, které dostávaly extrakt z Shiitake, došlo k posílení věkem oslabené imunity, zvýšila se koncentrace, tedy i produkce cytokinů. Byl znatelný též posun ve složení střevní mikroflóry, došlo k jejímu ozdravení, oproti výchozímu stavu u dalších testovaných skupin.

Vědci tak došli k závěru, že Shiitake upravuje dysbalanci ve střevní mikroflóře, čímž se upraví i funkce imunitního systému.

Shiitake má také protinádorové a radioprotektivní účinky. Hlavní aktivní komponenty jsou polysacharidy (glukan 1,3/1,6-d), eritadeniny a ligniny. Vedle aktivačního účinku na organismus působí i jako zachycovač volných radikálů a antioxidační látka. Zároveň působí na snížení hladiny přebytečného cholesterolu a přebytečných hormonů při fyzické a psychické zátěži. Proto se doporučuje užívat při skleróze, chronickém únavovém syndromu a cukrovce.

V tradiční čínské medicíně se shiitake využívá především pro očistu střev a jater, kde jsou prokazatelné výsledky při léčbě jater (cirhóza, hepatitida) a současně i trávicího systému (léčba žaludečních vředů).

Shiitake má také vysokou výživnou hodnotu. Obsah bílkovin v plodnicích houby je srovnatelný s obsahem bílkovin v drůbežím, vepřovém a hovězím mase, přičemž obsah tuků je podstatně nižší než v mase, zatímco obsahem vlákniny Shiitake maso značně převyšuje. Nicméně tepelnou úpravou se betaglukany zničí. Nejúčinnější pro využití léčivých látek je dvojitá extrakce a to ve vodě i alkoholu. Pro získání maximálního množství účinných látek z hub je nutné prolomení chitinové bariéry extrakcí horkou vodou a následně další extrakcí v alkoholu. Důvodem je, že sušená houbová směs je v léčbě málo účinná, protože buněčná stěna každé houby je tvořena chitinem a většina lidí nemá potřebné enzymy pro trávení chitinu. Množství účinných látek mediciálních hub také ovlivňuje délka jejich pěstování a prostředí.

 Jak dále podpořit léčbu střev a trávicího systému jsme psali v dalších textech v kategorii „Články“ – Byliny, potraviny, doplňky

Jsme rádi, že vás naše články inspirují a pomáhají vám, ale prosíme o jejich nekopírování. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *