Krásná prsa zajistí slezina!

Nejen štíhlé tělo, ale i pevné svaly jsou zásluhou dobře fungující sleziny. Stačí trocha péče a bohatě se vám odvděčí. Nepotřebujete k tomu nic moc speciálního, ale je potřeba být aktivní a řešit trávicí potíže včas.

Slezina patří svým působením do imunitního systému a její nejdůležitější funkcí je likvidace odumírajících krevních buněk. Řídí tak protivirovou imunitu. Obaly kolem infekčních ložisek jsou ve slezině tvořeny hleny z bílé mouky, cukru a mléka.

Příznaky poruchy okruhu sleziny (do kterého patří i slinivka a žaludek):

 • obezita nebo nadměrná štíhlost
 • chuť na sladké
 • suché nebo slabé a rozpraskané rty
 • otok kloubu palce u nohy
 • vodnatá rýma, záněty vedlejších nosních dutin
 • únava a slabosti končetin, chladné končetiny
 • krvácení z dásní a otoky dásní i afty
 • bolesti v oblasti lymfatických uzlin
 • bolesti a zduření prsů, povislá ňadra
 • otoky spodního víčka a pod očima
 • poruchy vstřebávání živin (např. hořčíku)

Přímý vliv má slezina na žaludek a slinivku – znamená to tedy, že nelze trpět např. žaludečními vředy, pokud je v pořádku slezina. Proto nejde vyléčit žaludeční potíže, pokud nebude zdravý mateřský orgán – slezina.

Slezina ovládá všechny sliznice v těle. Např. paradontóza je příkladem slezinových potíží. Přestože zuby jsou ovládány ledvinami, dásně jako všechny měkké tkáně patří pod nadvládu sleziny. Sem patří rovněž tvorba aftů v ústní dutině.

Zdá se Vám to složité? Přijďte na osobní diagnostiku a zjistíte, jak vyřešit právě Váš problém. Objednat se můžete i zde:

Výrazný dopad má slezina na hormonální hospodaření. Slabou slezinou trpí např. štítná žláza, hypofýza (ovlivňuje pohlavní žlázy, růstový hormon), hypothalamus (přijímání potravy, regulace teploty) a šišinka mozková (mj. distribuce pigmentu). Zátěž sleziny proto způsobuje i poruchy a bolesti menstruačního cyklu, neschopnost donosit plod či malá a příliš ochablá prsa.

Typickou vlastností, která souvisí s poškozením sleziny, je přílišná starostlivost. Ten, kdo hodně přemýšlí, stále všechno zvažuje, zabývá se pořád problémy a neustále situace posuzuje, oslabí slezinu do té míry, že se v ní vytvoří ložiska.  

Slezinu můžete posílit nejen lepším zpracováváním stresu a schopností být nad věcí, ale také jídlem. Slezina má ráda:

jáhly, rýži, květák, kedlubnu, dýni, fenykl, sléz, šalvěj, přesličku, lékořici, meltu, vařené polévky, dušenou zeleninu apod.

Slezina ke své správné funkci potřebuje tzv. vnitřní sucho, tzn., že potraviny vytvářející v organismu vlhko, slezinu oslabují a tím oslabují celé naše trávení.

Potraviny zatěžující dráhu sleziny a slinivky (produkují nadměrné vlhko, chlad a horko):

 • veškerá jídla z bílého cukru a z bílé mouky – bílý chléb, bílé pečivo, vaječné těstoviny, cukrovinky, sladkosti.
 • veškeré výrobky z kravského mléka – mléko, šlehačka, sýry, jogurty, tvaroh, podmáslí, máslo.
 • veškerá pečená, smažená, grilovaná a fritovaná jídla – masa, sýry, hranolky, steaky, grilovaná kuřata.
 • veškerá syrová zelenina a ovoce
 • veškeré chladné a cukrem oslazené nápoje a zmrzlina

Slezina má ráda pravidelnost. Proto by i snídaně měla být pravidelná a pro slezinu přínosná. Okruh „slezina – slinivka – žaludek“ podpoří především ranní kaše:

70 g suchých jáhel (loupané proso), 400 ml rýžového mléka, špetka soli, 3 lžíce javorového sirupu, medu nebo sladu, mletá skořice

Jáhly minimálně 3x spařte horkou vodou a nechejte na sítku okapat. Vložte je do vroucího mléka, přidejte špetku soli. Jáhly pomalu uvařte do měkka. Pokud se během vaření vyvaří mléko, dolijte jej. Na talíři můžete kaši ozdobit javorovým sirupem, kousky ovoce a posypat mletou skořicí.

Jak dále podpořit trávení se dočtete v textech v kategorii „Články“ – Diety, hubnutí, trávení, diabetes

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *