Nedostatkem krve trpí naprostá většina žen

Krev je nejdůležitější tělesná tekutina. Ovlivňuje dokonce i náš spánek, klid, zapomnětlivost či vlasy. Skládá se z plazmy a krevních tělísek (červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky) a obsahuje obrovské množství látek, které roznáší a přenáší po těle – kyslík, živiny, hormony, léky, odpadní látky, oxid uhličitý ad. Dospělý člověk má přibližně 5 litrů krve. Stav krve má zásadní vliv na vznik různých onemocnění, ale také na kvalitu života vůbec.

Krev je vytvářena především ze tří základních složek: z červených krevních buněk (nositelé kyslíku), bílých krevních buněk (imunitní funkce) a z krevní plazmy (tekutý roztok, který přenáší všechno ostatní). Krev je primárně pročišťována ledvinami a játry, kde se také vytváří její zásoba.

Pro zlepšení zdravotního stavu je dobré občas praktikovat kúru na čištění krve. Základem pro běžnou očistu krve je kopřiva dvoudomá. Výrazně pomůže s očistou, ale pozor – při dlouhodobém užívání může její vysoký obsah kyseliny šťavelové podráždit ledviny, srdce či zhoršit křečové žíly. 

Během očisty krve prospívá i heřmánkový čaj, pampeliškový čaj a čaj z pýru plazivého i všeobecný dostatek tekutin. Ledviny tak mají šanci lépe odstraňovat nežádoucí látky a usazeniny z těla ven. Ájurvéda doporučuje během dne pít vodu, kterou nejprve deset minut povaříte, čímž se zvýší účinnost odplavování látek z těla ven.

Zdravá krev vyžaduje zdravé tuky – ideální je olej z lněných semínek. Vhodné je také doplnit omega-3 mastné kyseliny. Pro tvorbu zdravé krve je také rozhodující dostatek správných minerálů. Červené krvinky samotné potřebují hlavně železo, ale důležité jsou i další prvky, jako je vápník, hořčík, zinek a selen.

K vyléčení nedostatku krve jsou obvykle zapotřebí železo (jeho správné vstřebávání je podmíněno dostatkem mědi, vitamínů B a C), kyselina listová a vitamín B12. Dobrými zdroji železa jsou řasy, luštěniny, zelená zelenina a ořechy.

Jednou z nejlepších bylin pro doplnění krve je andělika čínská, neboli děhel.

V Japonsku se často pro doplnění krve užívá pelyněk s rýží (tzv. „Pelyňkové moči“). V případě závažného nedostatku krve je dobré užívat mateří kašičku.

Nedostatečnost krve je jednou z nejčastějších potíží u žen a je příčinou mnoha různých potíží. Na tvorbě krve se podílí ledviny spolu se slezinou, ale také srdce a játra. Diagnostika dle MUDr. Petra Hoffmanna:

Příznaky nedostatečnosti krve jater GAN XUE XU:

 • mravenčení, pocit brnění a necitlivosti v končetinách, křeče ve svalech
 • suché vlasy i pokožka
 • rozostřené vidění, mušky před očima
 • nespavost, nadměrné a rušivé sny
 • slabé menstruační krvácení či ztráta menstruace

Příznaky nedostatečnosti krve srdce XIN XUE XU:

 • bušení srdce
 • nespavost
 • závratě
 • zapomnětlivost
 • bledostí

Příznaky nedostatečnosti krve sleziny PI XUE XU:

 • nechutenství
 • únava
 • slabost končetin
 • měkčí stolice
 • celková bledost

Jedním z ukazatelů kvality krve jsou vlasy. Pro prevenci šednutí se užívají řasy hijiki, melasa, kopřivy a mladá pšenice. Prázdnotu krve může mimo jiné způsobit vyčerpávání dlouhým hleděním do knih a učením po dobu mnoha měsíců.

Jak a čím doplnit krev jsme psali v dalších textech v kategorii „Články“ – Menstruace, klimakterium, ženské potíže.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *