Nespavost má mnoho příčin, ale všechny mají své řešení

Nespavost je velmi častým problémem, který trápí miliony lidí. Čínská medicína neřeší problém nespavosti sedativy, ale snaží se uvést organismus do harmonie.

Spánek je výsledkem přirozeného rytmu oběhu energie. Ve 23 hodin je jinová energie Qi (čchi) nejsilnější, a to je pro tělo ideální čas vrátit se k odpočinku, obnově a doplňování. Lidé by proto neměli zůstávat po jedenácté večer vzhůru. Je to také čas, kdy si tělo vytváří jangovou energii Qi (čchi), která poskytuje energii potřebnou pro fyzické a duševní aktivity v průběhu dne.

V prvé řadě se obvykle jedná o doplnění krve pomocí bylin a stravy (maso, vejce, šťavnaté plody, ořechy).  Obvykle je také nutné stáhnout stoupající oheň (jang) dolů (pomocí teplého mléka s medem). Mnohdy je také zapotřebí rozhýbat stagnující energii.

Příčiny nespavosti podrobněji:

 • Emoční stres způsobený nadměrnými starostmi, úzkostí, neklidem, hněvem, smutkem, pocitem viny, ale také závistí, nenávistí, nevraživostí atp.  Nejčastěji tyto faktory vedou ke stagnaci jaterní Qi (čchi). Pokud stagnuje energie Qi (čchi) v játrech, jsou sny plné obav a hněvu, projeví se bolestí v podžebří, nafouknutím, depresemi a u žen také premenstruačním syndrom s napětím v prsou.
 • Přepracovanost a vyčerpanost je dalším faktorem ovlivňujícím spánek. Výsledkem jsou vyčerpané ledviny, kdy navíc dráha ledvin nekomunikuje s dráhou srdce (hlavně u starších lidí). Špatná komunikace mezi ledvinami a srdcem se projeví častým nočním buzením, suchem v krku, bušením srdce a bolestí v zádech.
 • Zahřívající strava přináší do organismu horko, které má za následek poruchy zažívání. Špatné trávení pak způsobuje i těžké spaní. Pokud je přítomen žaludeční hlen, projeví se to nočním převalováním, chrápáním, neklidem a zahleněností. Jestliže vznikne vnitřní horko v játrech, projeví se nepříjemnými sny, podrážděností, bolestmi hlavy, žízní, suchou stolicí.
 • Konstituční dispozice se slabou dráhou žlučníku a srdce se projevuje bázlivostí, ustrašeností, nízkým sebevědomím, nedostatkem odvahy, nerozhodností, plachostí, nesmělostí. Lidé s touto dispozicí se budí nad ránem (kolem 4. hodiny) s nemožností znovu usnout, povrchním spánkem s hojným sněním, bušením srdce, depresí a pocitem krátkého dechu.
 • Oheň v srdci působí probouzení během spánku, noční můry (často i o létání), duševní neklid a obzvláště po ránu hořkost v ústech a žízeň.
 • Slabá játra (nedostatek yinu jater) jsou příčinou nočního buzení, mluvení ve spaní, závratěmi i náměsíčnosti.
 • Slabá játra i ledviny (nedostatek yinu ledvin a yinu jater) se projeví hojným sněním, mluvením ze spění, náměsíčností, podrážděností, pískáním v uších, bolestí v bedrech a nočním pocením.
 • Málo krve v srdci a ve slezině (Xin Pi Xue Xu) způsobí neschopnost usnout, nechutenství, bušení srdce, bledost a úzkost.
 • Stagnace energie Qi (čchi) v srdci působí nespavost s bušením srdce, tlakem na hrudníku a knedlíkem v krku. Typické je časté zívání.
 • Blokáda krve v srdci se projeví probouzením po nenadálém trhnutí, dále bušením srdce, neklidem, převalováním i úzkostí.
 • Horký toxin (například po prodělaném horečnatém onemocnění) se vyznačuje duševním neklidem, neposedností, plností a pálením žáhy.

Poruchy spánku z pohledu čínské medicíny jsou povrchovým projevem hlubší nerovnováhy v tělesných energiích. Tyto nerovnováhy vedou ke zdravotním problémům, které se často dají vyřešit pouhou úpravou životního stylu, jako správně jíst, meditovat, cvičit a redukovat stres.

U těch, kdo mají závažnější příznaky, lze vřele doporučit léčbu akupunkturou a bylinkami. Poslední věcí, kterou byste měli dělat, je příznaky maskovat tím, že si vezmete prášky. Mnohem vhodnější je konzultace s terapeutem, který nabídne nejvhodnější léčbu.

Pro nervózní osoby trpící nespavostí je prospěšné pravidelné užívání rmenu sličného, šanty kočičí, šišáku širokolistého, kozlíku lékařského a šípku (šípek dodá vitamín C, který pomůže zklidnit nervy). Pro lepší spánek je vhodné vypít večer sklenici vlažného kozího mléka.

Jak vyřešit chrápání jsme psali v dalších textech v kategorii „Články“ – Spánek, únava, nespavost, chrápání, vyčerpání

Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme o jejich nekopírování. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *