Tradiční čínské vidění organismu a světa

Vesmír (včetně lidského světa) je podle východního konceptu trojrozměrný, přičemž ve vesmírném kontextu ho tvoří:

 • Nebe
 • Člověk
 • Země

A v humánním kontextu:

 • Shen (šen) = soubor mentálních vlastností člověka, od emocí přes racionální mysl až po univerzální vědomí.
 • Qi (čchi) = velmi hmotná (hmatatelná) a jindy zase i velmi jemná (myslitelná, tzn. myšlením a pocity vnímatelná) energie.
 • Jing (ťing) = základní tělesná substance, zodpovědná za výživu tkání (Jing je tělo).

Vše ve vesmíru i lidském životě pohání a tvoří yang a yin:

Su-wen, kap . 3 , s.4 1 : „Yangová energie během dne řídí povrch těla. Ráno na úsvitě začíná ožívat, přes poledne je nejsilnější, po západě slunce je již slabá, a tehdy se zavírají i brány Qi (póry v pokožce). Yang k večeru se shromažďuje a uschovává uvnitř. V této době již není radno unavovat tělo, ani se netřeba zdržovat na sychravých zamlžených místech. Kdo se protiví zákonitostem chodu Yangu v těchto třech denních dobách, nedokáže si uchránit tělo před vnějšími škodlivostmi, jež jej budou následně oslabovat. „

Nei jing: „Yin-Yangové proměny jsou počátkem i koncem všech věcí. Jsou podstatou života i smrti. Proto porušovat je znamená škodit sám sobě. Žít v souladu s nimi znamená zabránit vzniku těžkých onemocnění. Toto se nazývá pochopením správné Cesty.“

Pět elementů – wu-xing (Wǔxíng)

Teorie Pěti elementů nebo cyklů se v písemné formě objevila již ve 4. století př.n.l. Společně s teorií Yinu a Yangu je jedním ze základních pilířů orientální filosofie a medicíny. Čínský výraz xíng znamená hýbat se, pohybovat, činit a konat. Jedná se tedy o wǔ (pět) hybných sil, pět činitelů, jejichž vzájemným spolupůsobením vznikají všechny další formy bytí a také dohromady tvoří jeden dynamický celek.

Vzájemné vztahy v TČM podle MUDr. Josefa Luckého:

Jeden prvek má tendenci automaticky vytvářet (rodit) následující – vztah matka – dítě:

 • voda rodí dřevo

ledviny rodí játra – problém jater → zohledňuje se stav ledvin

ledviny (strach) → játra (odvaha) = proměna vody v dřevo

 • dřevo rodí oheň

když v játrech příliš mnoho hněvu, stresů → poškodí srdce

 • oheň rodí zemi

země = trávicí systém – jestliže špatně funguje srdce → zkažení trávicího systému = oheň nesprávně rodí zemi

 • země rodí kov

plíce se léčí v souvislosti se slezinou, zahlenění souvisí se špatnou životosprávou → při problému v plicích se nejdříve léčí slezina

 • kov rodí vodu

plíce posílají vzduch do ledvin

Vzájemné ovládání Xiang Ke (Kè)

Ovlivňování a omezování. Když přeroste jeden prvek, je druhým kontrolován / řízen

 • voda kontroluje oheň

úbytek vody → přibývání ohně → zvětšování toku myšlenek → nespavost (staří lidé – nedokáží se zklidnit)

 • oheň ovládá kov

sucho v plicích, suchý kašel, chrapot

 • kov kontroluje dřevo

játra nemocná emočním způsobem – léčba přes plíce → vzdychání = zatlačení energie, která moc stoupá, dolů

 • dřevo ovládá zemi

pro správnou funkci zažívacích orgánů musí být v pořádku játra

zablokovaná játra → premenstruální syndrom, zácpy, návaly

 • země kontroluje vodu

slezina kontroluje ledviny = vodu

Více o východní teorii se dočtete v textech v kategorii „Články“ – Principy tradiční terapie.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *