Výjimečná bylina na cukrovku, menopauzu i anorexii

Dodává sílu, dobrou náladu, stabilizuje hormonální nerovnováhu, pomáhá se všemi hormonálními problémy, brání přeměně cukru na tuky, reguluje krevní tlak, působí jako přírodní diuretikum, léčí cukrovku, zlepšuje trávení a chrání střeva – tento zázrak se jmenuje Dioscorea opposita neboli jam čínský (Shan yao = Horský lék). Jeho sušený oddenek má neutrální, mírně sladkou chuť a velmi léčivé účinky. Přidává se nakrájený do stravy, především do omáček, polévek či rýže. Dle tradiční terapie se jam neužívá se ve stavech nadbytku a horkosti v organizmu.

Použití jamu z hlediska tradiční medicíny:

  • Posiluje slezinu a žaludek
  • Vyživuje organismus při anorexii
  • Podporuje plíce (účinný při astmatu a kašli)
  • Doplňuje esenci (Jing) a jin (Yin) ledvin (léčí noční pocení, pobolívání beder, pomočování,…)
  • Výrazně pomáhá při léčbě diabetu
  • Příznivě působí na tvorbu spermií
  • Uklidňuje, funguje jako antidepresivum i afrodiziakum

Jam obsahuje sapogenin, který funguje jako přírodní mýdlo, proto čistí střevní sliznici od usazenin a tím zlepšuje přechod přijatých živin do krevního oběhu. Snižuje také zásadním způsobem riziko tvorby vředů, omezuje nebo eliminuje žlučníkové a slinivkové obtíže tím, že čistí vývody obou orgánů do střeva. Odstraňuje nevhodnou bakteriální flóru. Minimalizuje tvorbu nitrosamínů, hnilobných a kvasných produktů v tlustém střevě. Tím omezuje riziko hemoroidů a rakoviny tlustého střeva. Řeší problém chronické zácpy.

Jamy jsou všeobecně zdrojem četných bioaktivních látek. Dioscoriny, které jsou zásobními proteiny těchto rostlin, vykazují antioxidační aktivitu, glykoproteiny mají imunomodulační a anthokyaniny zase protizánětlivou aktivitu. Jejich saponiny indukující nervový růstový faktor a snižující koncentraci kyseliny močové v krvi. Přítomny jsou v nich také četné fenolické látky s antioxidační aktivitou.

Jamy patří do čeledi smldincovitých, pěstují se pro své škrobnaté hlízy. Pochází z Afriky a jihovýchodní Asie. Mezi hlavní producenty jamů patří západní Afrika z 96%, Nigérie, Pobřeží slonoviny, Benin, Ghana. Hlízy se obvykle po sklizni krájejí na tenké plátky a suší se, z některých druhů se vyrábí mouka.

Výjimečné vlastnosti jamu jsou umocněny i tím, že při posilování ledvin nezahřívá, což je velmi důležité třeba u menopauzy. Má tu jedinečnou schopnost, že posiluje energii Qi (čchi) bez vyvolání stagnace a současně i vyživuje nedostatečný jin, aniž by ten byl mastný a hutný a zatěžoval trávení škodlivou vlhkostí, což je vhodné při úpravě zažívacích potíží (a tím i střevní flóry) po antibiotikách. Podle čínských mudrců jam „obhospodařuje zranění středního ohniště, doplňuje prázdnotu, zbavuje škodlivé energie, chladu a horkosti, doplňuje střed, navyšuje sílu dobré energie, bystří sluch a zrak, činí tělo lehkým, zbavuje hladu a prodlužuje roky života.“

Čínský divoký jam (Dioscorea opposita) je mocným zdrojem přírodní hormonální terapie. Obsahuje totiž specifický cholesterol a diogenin, což je rostlinný steroid. Spolu jsou základem pro vznik progesteronu (zcela shodným s lidským progesteronem) a DHEA (dehydro-epi-androsteron posiluje srdce, imunitu, libido a sílu). Z nich se pak tvoří estrogeny, testosteron a steroidní hormony. Proto pomáhá všude tam, kde se užívají syntetické hormony (štítné žlázy, antikoncepce, hormonální substituce v klimaktériu, kortikoidy apod.).

Čaj na regulaci hladiny cukru v krvi (zmírňuje nutkání mlsat):

Povařte 20g sušeného kořene jamu v 1 litru vody. Nápoj popíjejte průběžně celý den.

Jam můžete uvařit i jako přílohu:

50 – 60 g sušeného oddenku jamu čínského nalámaného na menší kousky
10 – 15 g kustovnice čínské
100 g rýže (nejlépe jasmínové)
1 l studené vody
Jam namočte alespoň na 5 hodin do studené vody (nejlépe přes noc). Rýži i kustovnici řádně opláchněte ve studené vodě. Rýži a jam dejte do hrnce a zalijte litrem studené vody. Jakmile začne voda vřít, přidejte scezenou kustovnici a promíchejte. Vařte asi 10 minut, následně nechejte dalších cca 15 minut dojít na velmi mírné teplotě. Podávejte jako přílohu, můžete posypat strouhaným sýrem nebo semínky.

Jak dále posílit ledviny či upravit hormonální systém se dočtete v dalších textech v kategorii „Články“ – Menstruační potíže, klimakterium, neplodnost

Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *