Chronickou únavu mívá na svědomí slabý trojitý zářič

Trojitý zářič je beztvarý orgán, kterým východní medicína označuje tři prvopočáteční energie Qi (čchi) člověka:

 • řídící pěti orgánů
 • vyživující a ochrannou
 • v síti drah

Současní čínští lékaři se většinou přiklánějí k názoru, že trojitý zářič symbolizuje horní, střední a spodní část trupu s příslušnými orgány. Trojitý zářič je regulátor, hraje důležitou roli v imunitě nebo u chronické únavy.

Funkce trojitého zářiče

 • Přepravuje prvopočáteční energii Qi (čchi) = je prostředníkem, kanálem, jímž je hybná životní síla roznášena po těle (je transformována z prenatální esence uchovávané v ledvinách)
 • Přepravuje esenci z tekutin a potravy = je správce nad vodními kanály (dopravuje esenci k plicím, odkud jsou rozptylovány do organismu a také ji odvádí dolů do močového měchýře, odkud jsou tekutiny vylučovány z těla ven)

Charakteristika jednotlivých zářičů podle praktika TČM Vladimíra Ando:

1. Horní zářič je jako mlha

 • souvisí především s činností plic a srdce.
 • podílí se na rozptylování ochranné čchi z plic na povrch těla.
 • podílí se na rozvodu vyživující čchi, jing-čchi, a osnovné čchi.
 • aby mohl čchi ze sebe vysílat, musí ji nejprve přijmout, jako vyživující čchi, vystupující ze žaludku a čchi vdechovanou plícemi.
 • řídí přijímání.

2. Prostřední zářič je jako mokřaď

 • souvisí s trávicími procesy spojenými s činností sleziny, žaludku, ale i jater a žlučníku.
 • podporuje rozkládání a zažívání trávené potravy.
 • počátečně odděluje čisté (esence stravy stoupající vzhůru) od kalného (zbytků stravy klesajících dolů).
 • řídí přeměňování.

3. Spodní zářič je jako kanál

 • je funkčně spojen s ledvinami, močovým měchýřem, tenkým a tlustým střevem.
 • odděluje čisté od kalného, tentokráte už i s tvorbou konečných odpadových produktů, moče a stolice.
 • řídí vylučování.

Díky nevyváženosti trojitého zářiče mohou vznikat poruchy související s příslušnými orgány. Onemocnění horního zářiče ovlivňuje funkci plic a srdce, poruchy středního zářiče vedou k zažívacím problémům a při chorobném stavu spodního zářiče se mohou objevit problémy s vodním hospodářstvím a vylučováním. Jak uvádí Vladimír Ando ve svých studiích, chorobné poruchy trojitého zářiče se projevují především různými stavy stagnace a zahrazování:

 • měkké vodnaté opuchliny
 • nadýmání, pocity plnosti, kručení ve střevech apod.
 • pocity dušnosti, dýchací problémy
 • potíže s močením

Chorobné procesy trojitého zářiče se projevují ve dvou oblastech: jednou je narušení chodu mechanismu čchi orgánů plic, sleziny, žaludku, jater, střeva močového měchýře, druhou jsou poruchy metabolismu tekutin, mající spojitost s plícemi, slezinou a ledvinami.

Mezi 21. a 23. hodinou večerní je aktivita trojitého zářiče nejvyšší. V tuto dobu se tělo připravuje na spánek a nemělo by se činit nic pro aktivaci organismu. Tedy nesportovat, nekouřit, nepít alkohol ani nejíst. Pozor i na ostatní rušivé elementy, jako je například modré světlo z obrazovek počítačů a telefonů.

Další rady, tipy a doporučení najdete v textech v kategorii „Články“ – Principy tradiční medicíny a její metody

Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *