Jak žít a co jíst? Vnímejte sami sebe

I když je k dispozicí tolik informací a názorů, jen málokdo doopravdy ví, co by měl skutečně dělat, aby své zdraví zlepšil. Není to proto, že by neprobíhaly různé výzkumy. Jejich výsledky jsou ale neuspokojivé – pravdivá fakta jsou často zastřena nepodstatnými informacemi a zkreslena módními trendy i propagandou potravinářského průmyslu.

Druhým důvodem je, že každý člověk je jiný, originální, jedinečný, proto žádné pravidlo neplatí pro všechny.

Rozhodně ale stojí za to zkoušet najít svou vlastní cestu a přitom brát v potaz letité zkušenosti terapeutických metod i výsledky výzkumů. Možná vás překvapí, že ani váš ošetřující lékař nemusí vědět, co je nejlepší pro vaše zdraví… Protože to, co vyhovuje druhým, nemusí vyhovovat vám. Některá univerzální pravidla najdete v dietní moudrosti tradiční medicíny., případně se objednejte na osobní konzultaci, v jejímž rámci zjistíte svůj osobní stravovací režim:

[contact-form-7 id=“9″ title=“Kontaktní formulář 1″]

V současné době se propaguje raw strava, která je ale pro některé osoby zcela nevhodná, protože extrémně ochlazuje a zatěžuje slezinu, v těle může vznikat chlad a vlhkost a z toho pak i závažné nemoci.

Moderní je také strava s vysokým obsahem bílkovin. Přemíra (zejména živočišných) bílkovin, přitom prokazatelně ničí játra, zatěžuje organismus a může vést i k rakovině.

Velká kritika padá na mléčné výrobky. Při nadměrné konzumaci mléčných výroků (a tedy kaseinu, který je v mléce) stoupá hladina cholesterolu v krvi. Při studiích na potkanech kasein silně a důsledně podporoval vznik a rozvoj rakoviny ve všech stádiích rakovinného bujení. Nadměrná konzumace mléčných výrobků má údajně také kauzální souvislost se vznikem například diabetu melitu I. typu, roztroušené sklerózy a velmi výrazně se podílí i na vzniku dalších autoimunitních onemocnění.

Přibývá lidí, kteří nejen, že odmítají mléko, ale živočišné produkty vůbec. Strava s nízkým podílem živočišných bílkovin a tuků způsobuje ztrátu kalorií ve formě tělesného tepla.

V hlavách současné populace je chaos a není tak těžké podléhat lobby potravinářských či farmaceutických firem.

Na prvním místě tak musí být naslouchání vlastnímu tělu a vlastním potřebám. Vhodná strava je zřejmě nejmocnější zbraní, jakou máme proti chorobám. Zejména chorobám z blahobytu, na které vymírá celá západní společnost. Neboť nejčastějšími příčinami úmrtí jsou stále kardiovaskulární onemocnění a rakoviny.

Najít vaši vhodnou cestu vám pomůže zkušený terapeut. V tradiční medicíně se opírá také o určení konstitučního typu. Velmi zjednodušeně se dá říct, že v každém z nás převažuje buďto jangová, nebo jinová energie.

Všeobecné charakteristiky typů podle čínských terapeutů:

Jangové konstituce

 • horkokrevnost
 • vyšší krevní tlak
 • extrovertnost
 • pevné svaly, ale bývají zkrácené šlachy
 • fyzická práce je vyčerpá, přesto by měli denně fyzicky pracovat a denně cvičit, aby přebytky energie z hlavy a z mysli stáhli do těla
 • dobří řidiči, učitelé, vedoucí pracovníci
 • preferují dobrodružný život a stresující práci, přitom by měli mít práci stereotypní a klidnou, aby je neničila
 • potřebují více obilovin, méně masa, aby uklidnili mysl a udrželi energii ve středu těla
 • snášejí dobře syrovou zeleninu a ovoce, měli by mít klid u jídla
 • úplně vysadit kyselou, pálivou, svíravou (trpkou) chuť
 • nejsou vhodné předklony, stoje na hlavě, ať se jim nehrne krev moc do hlavy
 • měli by co nejvíce pobývat v lese, u vody, v přírodě, chodit bosky, uzemňovat se

Jinové konstituce

 • zimomřivost, ospalost
 • introvertnost
 • sklon k nízkému tlaku
 • otoky končetin, neproudící lymfa
 • výtoky, průjem z chladu s nestrávenými kousky potravy
 • schopnost empatie
 • paměť dlouhodobá, učí se pomaleji, ale důkladně
 • sklon k ulpívání a hromadění
 • dobře snášejí stravu bez obilovin, sladké jim škodí
 • stabilní tělo i mysl
 • vhodné jsou zahřívací koření i čaje obsahující pepř, chilli, zázvor, skořici, badyán, muškátový ořech, kardamom, kurkuma
 • sporty jsou vhodné individuální

To je ovšem pouze základní rozdělení, konstituce se podle lektorky TČM Romany Farné dále dělí na:

1.       
Korpulentní jin, hubený jin, nestabilní jin
Korpulentní jang, hubený jang, nestabilní jang
Vyrovnaná

2.
Jinová, jangová, prázdnota jinu, prázdnota jangu, vyrovnaná

3.
Podle pěti prvků – každý člověk má v konstituci všechny prvky, dva a více prvků ale převažují – oheň, voda, země, kov, dřevo

4.
Podle orgánu, který je vrozeně oslabený nebo vrozeně silnější

5.
Další možnosti dle různých terapeutů a směrů

Jak lépe porozumět sami sobě jsme psali v dalších textech v kategorii „Články“ – Principy tradiční medicíny

Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme – nekopírujte je. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *