Depresi je třeba léčit komplexně

Duševních a emočních poruch v moderním světě přibývá. A zřejmě se ani není čemu divit. Současní lidé mají sklon k mentální hyperaktivitě. Energie nadměrného myšlení nám zaplavuje hlavu, zatímco srdce obvykle hladoví. Pokud je duch dostatečně soustředěn v srdci, odezní povrchní myšlení a nastoupí myšlení ujednocené. Pak je člověk plně ukotven v přítomnosti.

Staří Číňané již tisíciletí znají silný vliv našeho myšlení a emocí na celkový zdravotní stav. Mnohaletým pozorováním přiradili k jednotlivým orgánům emoční pochody, kterých nadměrnost může orgán sdružený s danou emocí uvést do stavu nerovnováhy a po jistém čase přivodit také jeho funkční poruchu. Platí to také opačně – postižení orgánu vyvolá po jistém čase převahu emocí s ním souvisejících.

V tradiční čínské medicíně je obvyklou příčinou stagnace energie (Yu). Hlavní důraz je přitom kladen na stísnění Qi (čchi) jater, která postupně způsobí i prázdnotu Qi (čchi), krve a yin (jin). Deprese však nemusí být způsobena jen stísněním jater (gan yu), ale také prázdnotou ledvin (shen xu).

Číňané rozlišují psychické problémy podle toho, zda jsou provázeny úzkostí nebo ne. V případě úzkosti říkají, že jde o touhu, která „zmenšuje srdce“ tak, že se do něj nevejde energie; cítíme, jakoby se srdce scvrklo do malého balónku. To se pak čínský lékař snaží energii rozhýbat. Pokud jde o deprese, pak se energie posiluje (a posiluje se konkrétně jin = yin). Blahodárný účinek na tento typ diagnózy má například kořen jedlé, velmi sladké odrůdy lilie.

V základním rozlišení dle východní medicíny rozlišujeme především tyto depresivní stavy:

 • Stagnace Qi jater – deprese, náladovost, úzkost, frustrace, podrážděnost, napětí, předmenstruační napětí. Strunovitý pulz.
 • Stagnace Qi jater měnící se na oheň – úzkost, deprese, neklid, vznětlivost, pocit tlaku na hrudi, červený jazyk po stranách, žlutý povlak jazyka, rychlý, strunovitý pulz.
 • Horkost bránice – neklid, deprese, pocit úzkosti pod srdcem, nespavost, žlutý povlak jazyka, rychlý pulz.
 • Horkost hlenů zneklidňující ducha – neklid, deprese, podrážděnost, neklidný spánek, nadměrné snění, oteklý jazyk s lepkavým povlakem, klouzavý pulz.
 • Stísnění a stagnace krve – neklid, deprese, neklid v noci, vznětlivost, neklidný spánek, hodně snů, fialový jazyk, pulz strunovitý nebo zadrhávající.
 • Stísnění Qi a hlenů – rozladěnost, střídání nálad, předmenstruační napětí, také mírné příznaky apatie, zapomínání jíst, zpomalené myšlení, poruchy spánku, povlak jazyka lepkavý, strunovitý nebo hladký pulz.
 • Prázdnota krve jater způsobující stísnění Qi jater – předmenstruační napětí, pocity frustrace, napětí, podrážděnost před menstruací, pláč a únava po menstruaci, nespavost, bezcílnost, bledý jazyk, pulz strunovitý – zadrhávající, nebo tenký.
 • Starost zraňuje mysl – deprese, zapomnětlivost, úzkost, nechuť cokoli dělat, sklíčenost, pláč, protahování a zívání, bledý jazyk, vlhký bílý povlak jazyka, strunovitý a tenký pulz.
 • Prázdnota krve srdce a sleziny – zádumčivost, deprese, neustálé přemýšlení, bušení srdce, bázlivost, obtíže s usínáním, nechutenství, bledý jazyk, slabý nebo zadrhávající pulz.
 • Prázdnota yang srdce – deprese, zimomřivost, choulení se, nechuť cokoli dělat, zlost, bušení srdce, lekavost, nespavost, bledý jazyk, hluboký slabý pulz nebo uzlíkovitý.
 • Prázdnota yin s vyšleháváním prázdného ohně – deprese, večerní úzkost, nervozita, nespavost, červený jazyk, strunovitý – nitkovitý pulz, nebo plovoucí – prázdný pulz.
 • Prázdnota yang ledvin – vyčerpanost, deprese, nechuť cokoliv dělat nebo jít ven, malátnost, zimomřivost, choulení se, nedostatek vůle a iniciativy, velmi bledý jazyk, slabý, hluboký, pomalý pulz.

U depresí je vždy potřeba nastolit pravidelný řád, prostý jídelníček, dostatek pobytu venku a skutečná relaxace. Nervozitu sníží celozrnná pšenice, hnědá rýže a oves, reishi (lesklokorka lesklá), kaše z ječmene, celer, čaj z ovesných otrub, moruše, chia semínka, bazalka a další.

Léčit depresi pouze akupunkturou nebo fytoterapií není zcela úspěšné, přestože úleva bývá pro pacienty obrovská. K úplnému a ne jen dočasnému vyléčení je třeba také psychoterapie, která pomůže nastavit myšlení vhodnějším a pozitivnějším směrem. Zkušený terapeut doporučí vhodné byliny, které pomohou nastolit v organismu rovnováhu, a současně podpoří i léčbu psychiky.

Psychiku posílí také vhodná strava a práce se sebou – viz. Všeobecná doporučení.

Jak dále posílit psychiku jsme psali v textech v kategorii „Články“ – Psychoterapie, psychické problémy

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *