Ječmen ochladí játra i žlučník a harmonizuje trávení

Pohlazení pro játra, žlučník i slezinu – to je ječmen ve všech podobách. Velkou sílu mají nápoje ze zeleného či mladého ječmene, ale minimálně jednou týdně (a na jaře klidně denně) byste si měli dopřát k obědu ječmenné kroupy – třeba v polévce, nebo jen tak s kozím sýrem.

Šťáva z mladého ječmene se cení především proto, že navrací organismu zásadité prostředí a odstraňuje překyselení, protože obnovuje alkalickou rovnováhu. Jeho hlavní zbraní jsou aminokyseliny nezbytné pro tvorbu buněk, opravu poškozených tkání a dodávání energie. Aminokyseliny v mladém ječmenu podporují tvorbu červených krvinek a zlepšují kvalitu spánku.

Druhou účinnou zbraní jsou enzymy, které fungují jako katalyzátory mnoha základních buněčných reakcí, zlepšují trávení, mají silné antioxidační vlastnosti, a proto odstraňují z těla velké množství volných radikálů.

Velmi populární jsou nápoje z mladého zeleného ječmene, tedy jen z několika dní starých výhonků, které jsou bohatým zdrojem řady vitamínů, včetně vitamínů A, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová), B12, C (kyselina askorbová), E (tokoferol) a K (fylochinon). Navíc je ve výhoncích řada minerálů a stopových prvků, včetně elektrolytů, jako jsou hořčík, fosfor, draslík, zinek, železo a vápník.

Hlavní účinky mladého ječmene:

 • odplavuje toxiny, odpadní látky i těžké kovy
 • prospívá játrům a žlučníku (a vzteklým lidem)
 • hojí kožní problémy
 • zpomaluje buněčné stárnutí
 • pomáhá při nadváze
 • je vhodný při chudokrevnosti (anémii)
 • zlepšuje výrazně krevní obraz
 • potlačuje růst rakovinných buněk
 • pomáhá při normalizaci hladiny cukrů v krvi
 • prospívá při kardiovaskulárních onemocněních
 • ulevuje od dýchacích potíží (astmatu)
 • reguluje hladiny cholesterolu, LDL cholesterolu
 • zlepšuje spánek, myšlení a paměť

Ječmen je ve všech podobách vhodný pro citlivá zánětlivá střeva, protože zlepšuje střevní prostředí. Zdravá mikroflóra pomáhá zmírňovat záněty i projevy ulcerózní kolitidy.

Pravidelná konzumace zeleného ječmene navíc pomáhá snižovat stres. Doporučuje se také při léčbě různých druhů závislosti. Obsahuje kyselinu glutamovou, která potlačuje bažení po škodlivých látkách, jako jsou alkohol, káva, nikotin, drogy nebo sladkosti. 

Rozhodně je dobré neužívat pouze nápoje z mladého ječmene, ale vyplatí se zařadit do jídelníčku také ječné pečivo, ječný slad, sladové mléko i tradiční ječmenné kroupy.

Ječmen dle tradiční čínské medicíny:

 • posiluje nedostatečnou energii Qi (čchi)
 • posiluje nedostatečný jin (yin)
 • ochlazuje horko
 • odvádí vlhko a horký hlen
 • harmonizuje játra a žlučník

Naklíčený ječmen může mít projímavé účinky. Varem se tento účinek sníží. Při nedostatku jangu ve slezině (Pi Yang Xu) se musí vždy lehce povařit.

Přetíženým játrům (a podrážděným horkokrevným lidem) pomůže také jablečník nebo artyčok.

Co je vhodné právě pro vás zjistíme při osobní diagnostice, objednat se můžete zde:

Další rady, tipy a doporučení najdete v sekci „Články“ – Byliny, potraviny, produkty.

Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *