Protizánětlivá kurkuma pomůže se střevy i s plísní

V tradičním léčitelství se kurkumin používá především jako lék na trávicí soustavu – zlepšuje trávení, činnost jater a žlučníku, zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv, má protizánětlivé, protibakteriální a protivirové účinky, užívá se při bolestivé menstruaci, srdečně-cévních chorobách, žloutence a zevně k dezinfekci ran. Podporuje imunitu, regeneraci, zmírňuje bolesti, zpomaluje procesy stárnutí a používá se jako celkově povzbuzující prostředek. Z hlediska ájurvédy mírně zahřívá, má zklidňující účinky, vyživuje tkáně a podporuje vše, co souvisí s cirkulací – tedy nejen fyzický pohyb, ale i tok myšlenek.

Prospěšnost kurkumy potvrzuje řada výzkumů. Výzkum z Monash University například tvrdí, že 1 gram kurkuminu denně zlepšuje pracovní paměť a má pozitivní dopad v prvních stadiích cukrovky. Výzkum z Ohio State University publikovaný PLoS ONE se obecně zaměřuje na způsoby aplikace kurkuminu. Při vstřebávání až ve střevech a ne v žaludku by totiž kurkumin mohl léčit střeva a dostat se nerozložený do krve, což by znásobilo jeho účinky. Již nyní je prokázáno, že kurkumin je účinnější přijímat s tukem. Kurkumin a jeho prospěšnost pro střeva byly i tématem studie na University of Arizona. Závěrem publikovaným v časopisu PLoS One je, že kurkumin má skutečně protirakovinné účinky. U nádorů tlustého střeva blokuje tvorbu metastáz. Na Murchod University přišli se studií, podle které může kurkumin fungovat jako antidepresivum.

Kromě kari se kurkuma přidává také do hořčice a worcesteru. Jako přídatná dávka se kurkumin v potravinách označuje kódem E 100. Kurkuma je v pokrmech skvělá, ale při nemoci jsou její běžné dávky nedostačující. Pro léčebné účely je potřeba množství výrazně zvýšit.

Kurkuma je skvělá i na kožní problémy. Při problémech s plísněmi vyzkoušejte směs kurkumy a kokosového oleje. Kurkumový sprej pomůže i při bolestech kloubů.

Účinky kurkumy podle tradiční čínské medicíny:

  • Posiluje nedostatečnou energii Qi (čchi)
  • Rozprouďuje stagnace (krve a Qi (čchi))
  • Ochlazuje vnitřní horko, ale zahřívá
  • Vylučuje vlhko

I když je užívání kurkumy bezpečné, vysoké dávky kurkumy nejsou vhodné pro těhotné, pro nemocné se žlučníkem, ledvinovými kameny či s krvácivým onemocněním. Kurkuma není ideální pro diabetiky, protože může způsobit prudký pokles hladiny cukrů v krvi a vyvolat hypoglykémii. Může také negativně ovlivnit vstřebávání železa.

Nejúčinnější formou doplňků stravy s kurkumou jsou výtažky (extrakty). Kurkumu je dobré konzumovat spolu s černým pepřem. Černý pepř totiž obsahuje látku zvanou piperin, která zlepšuje vstřebávání kurkuminu v trávicím traktu o 2000 %.

A jako vždy kupujte jen doplňky stravy od renomovaných značek, které byly testovány nezávislou organizací, abyste si byli jistí, že kupujete výrobek, který skutečně obsahuje to, co je uvedeno na obalu a není kontaminován škodlivými látkami.

Jaké další produkty byste měli zařadit do svého jídelníčku, se dočtete v kategorii „Články“ – Byliny, potraviny, produkty

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *