Nedostatek energie jang a jak ji doplnit dle TČM

Zimomřivost, studené ruce a nohy, jasně bledý vzhled, zadýchávání, slabý hlas, nechuť mluvit, měkčí stolice, samovolné denní pocení, časté močení světlé moči, slabost v bedrech a podlamování v kolenou, nechuť pít, chuť na teplé nápoje, únava, pasivita, netečnost, pomalost, nesoustředěnost, uzavřenost, snížené libido, předčasná ejakulace, neplodnost, astma, chronické bolesti zad – to jsou typické příznaky pro nedostatek energie jang, který postihuje hlavně ledviny, slezinu a plíce.

Doporučované potraviny:

fazole adzuki, polníček, kokosové mléko, lískové ořechy, maliny, pistácie, sezam černý, švestky, víno hrozny, cordyceps, pastala neboli damiána (doplňuje jang plic, prospívá slezině, ledvinám i srdci)

Nedostatek energie jang se dle východní medicíny při dlouhodobém nedostatku projeví jako vnitřní chlad – chronická i alergická rýma, chladová alergie, Raynaudův syndrom, ischias, revmatické nemoci, impotence, sterilita apod. Jazyk je bledý nebo má tenký bílý povlak. Postihuje především ledviny, slezinu, srdce, plíce, dělohu a klouby.

Pokud chybí energie především v ledvinách, je dobré zařadit do jídelníčku:

Hericium (korálovec ježatý), rozinky, třešně, cibuli, česnek, oves, rýži, jehněčí, kuřecí, krůtí, hovězí maso, vlašské ořechy, skořice, hřebíček, fenykl, fazole, anýz, pepř, černý sezam, cordyceps, ženšen i sibiřský ženšen eleuterokok

Když je nedostatek jangu a jinu je nadbytek, tak nejprve doplníme jang a pak vypustíme jin. Je-li to obráceně, čili nedostatek jin a přebytek jangu, tak nejdříve doplníme jin a pak vypustíme jang. Protože, když je přeplněný jang, vzniká horkost a jinová složka je poškozována, proto se při léčení použije jinová medicína, podle principu, že horkost je třeba zchladit.

Oheň života jangu ledvin je zdrojem živin pro oheň sleziny a žaludku, které naopak veškeré živiny, vzniklé tímto spalováním, zpětně jako palivo ukládají do jinových rezerv v ledvinách. Funkce žaludku a střev však začíná po 40. roce věku oslabovat a vede tak k oslabení a nedostatečnosti jinu ledvin, který si můžeme představit jako promazávací olej.

V případě, že je slezina zdravá a silná, tak produkuje nadbytek energie čchi a krve, který se v noci, v době regenerace těla, přeměňuje na esenci ukládající se v ledvinách. Proto je terapie nedostatečnosti ledvin založená současně i na posílení sleziny. Při léčbě nedostatečnosti yang úpravou jídelníčku platí tytéž všeobecné zásady jako při léčbě nedostatečnosti Qi. Hlavním cílem je udržet vysoký výkon sleziny. Jediným výrazným rozdílem je přidání některých konkrétních jídel teplé povahy kvůli slezině a ledvinám a naprosté vyloučení veškerých syrových potravin, včetně listové zeleniny.

Další tipy, rady a doporučení najdete v kategorii „Články“.

Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.

S čím vám mohu pomoci:

  • Doporučení vhodné stravy a životního stylu
  • Detoxikace, redukce váhy
  • Únava, potíže se spánkem
  • Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie
  • Akné, ekzémy, plísně
  • Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium
  • Nervozita, napětí, úzkost, deprese

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz, Zlín.

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *