TČM, české bylinky, psychoterapie a úprava jídelníčku podle moderních poznatků jsou základní pilíře pro řešení nespočtu zdravotních problémů. Tělo je vysoce provázaný systém navzájem se ovlivňujících orgánů, mezi kterými přes meridiány proudí vitální energie Qi (čchi). Dle tradičních a prověřených nauk žijeme v komplexně propojeném světě. Cokoli, co se odehrává v jedné části těla, ovlivňuje všechny jeho další části. Také tělo a mysl jsou propojeny a společně zajišťují správné fungování organismu. Proto je velmi důležité, jak člověk žije, jak se stravuje atd.

Pomocí vhodné životosprávy a bylinné léčby se dá vyřešit široká paleta obtíží. Mezi ně patří mimo jiné také:

Bolesti zubů, záněty dásní, psychické potíže, depresivní stavy, podrážděnost, nespavost, chrápání, obezita, nadváha, astma, senná rýma, bronchitida, chronický kašel, alergie, střevní problémy, zácpa, průjmy, gynekologické problémy, menopauza, impotence, záněty močového měchýře, ledvinové kameny, akné, ekzémy, bolesti hlavy, migrény, závislosti atd.

Řešte své potíže individuálně a objednejte se pomocí emailu tradicniterapie@gmail.com nebo telefonicky na 608 77 05 06, či přes kontaktní formulář:

Hlavním cílem holistické terapie s tradiční medicínou je nalezení rovnováhy a spokojenosti. K tomu využívá různé metody a podává různá doporučení. Po důkladné konzultaci a dobré diagnostice získá praktik unikátní znalost pacientova těla, ale také jeho mysli, a zjistí, v jakém momentálním stavu je jeho duše. Následná práce s pacientem je mnohdy důležitější než léčba samotná. Terapeut by měl umět pacienta nasměrovat k zařazení vhodného cvičení, zlepšit jeho spánkovou hygienu, upravit stravu apod.

Moderní lidé bohužel málo dbají na prevenci, nesportují (nebo sportují příliš), často užívají stimulanty a sahají do rezerv. Další chyba je ve stravě, v podléhání reklamním vlivům a v tom, že člověk nemyslí na to, že tělo potřebuje často něco jiného než mysl. Tradiční medicína je natolik přísná, že zdravý člověk v podstatě neexistuje; rozdíl mezi nemocí a prevencí se v ní stírá. Není všemocná, ale pomáhá při všem. Podstatné je uvědomění, že se nikdo nespasí zázrakem. Pacient na sobě musí sám pracovat, terapeut jej ale podporuje, pomáhá mu a vede ho.

Další informace, rady a tipy najdete v sekci „Články“ – Principy tradiční medicíny a její metody

Strava je důležitější, než si většina lidí myslí

Ať již vás trápí jakákoli nemoc, vždy je třeba pozastavit se nad jídelníčkem. Všeobecně platí, že jídlo by mělo obsahovat zdravé makro- a mikroživiny, krom toho by mělo vyvolávat správnou hormonální odezvu. To znamená, že aby tělo dobře spalovalo, nevylučovalo moc inzulinu, musí být jídlo správně sestavené. A poskládat je tak, aby vyvolalo zdravou hormonální odezvu, může být velmi jednoduché.

Problém může nastat, pokud nevíme, co je pro nás vlastně dobré. Pokud bude člověk s rychlým spalováním jíst vegansky a hlavně sacharidově, může si po čase vypěstovat vážné zdravotní problémy. Zřejmě nejhorší je, pokud máte v těle neustále zvýšenou hladinu inzulinu a nedostatek živin. Pokud má tělo málo živin, stává se závislé na cukru.

Organismus můžete posílit především stravou

Vyzkoušejte ráno na lačno pít jablečný ocet s vodou, nebo zkuste odvar ze slzovky, nebo sklenici Vincentky či Bílinské kyselky, nebo nápoj ze zeleného ječmene či nápoje z mořských řas. Ranní nápoj bývá velmi důležitý. V létě by měl mírně ochladit, v zimě zahřát. Pokud máte potíže s trávením, vyzkoušejte ranní popíjení vývaru ze sladké zeleniny (mrkev, cibule, zelí, dýně), případně snídejte polévku či kaši (rýžová je nejlépe stravitelná, jáhlová zásaditá). Oslabený žaludek potěšíte ranním domácím chlebem s poctivým máslem a ředkvičkou. Hubnutí a detoxikaci významně podpoří také kaše ze slzovky.

Čím více jste zdraví a silní, tím méně se potřebujete řídit pravidly. Pokud vás ale něco trápí, je třeba dodržovat zásady, které vás vrátí do formy.

Právě ranní nápoj a snídaně jsou nezbytným minimem pro vaši pohodu.

Do jídelníčku zařaďte potraviny, které příliš nezahřívají ani příliš neochlazují, jako jsou:

 • kukuřice, kroupy, žito, oves, proso
 • luštěniny, fazole, suchý hrách, čočka, červené sojové boby
 • zelenina kulatá, listová, zelená
 • zelí, houby, polní salát, polníček
 • ořechy lískové, mandle, arašídy, kustovnice, strouhaný kokos, sezam
 • domácí ovoce
 • nearomatické čaje bez cukru, heřmánkový čaj, sladové pivo
 • med, slad, šafrán, lékořice
 • máslo, vaječný žloudek, tvaroh, smetana, sýry s vysokým obsahem tuku

Kombinace potravin, které jsou toxické:

– sýr x ryba (ryba zapečená se sýrem)
– smetana x ryba (smetanová omáčka k rybě)
– ryba jako hlavní chod a po té sladký dezert
– káva s mlékem, šlehačkou nebo kondenzovaným mlékem (způsobuje vlhkost v játrech a žlučníku = horkost)
– sladké mléčné výrobky x citrusové plody x ovocné čaje
– citrusové plody x ovocné čaje x vejce (anglická snídaně)
– koláč x pšeničné pivo
– müsli x ovocný čaj

Důsledkem těchto toxických kombinací jsou blokády (stagnace) a vlhkost v organismu. Pokud jste ale relativně zdraví, řiďte se vlastními pocity, každý je jiný a jídlo by vás nemělo stresovat.

Ideální jídelníček (dle zásad tradiční medicíny):

Ráno: vždy snídat teplé jídlo, pokud možno ve stejnou hodinu, doporučuje se jahelná kaše (nebo vařené obilné vločky, slzovka či polenta) se skořicí a semínky či ořechy, event. se zeleninou, čerstvými bylinkami a houbami, k zapití je vhodná meltová káva či žitovka.

Poledne: zeleninové rizoto z celozrnné rýže či dušené maso se zeleninou a mrkví.

Večer: pokud možno opět v pravidelnou dobu (nejlépe kolem 18.00 hod.) se doporučují kupř. celozrnné bezvaječné nudle se zeleninou a houbami či tofu.

Po celý den je vhodné popíjet (dle žízně) slabý zelený čaj LUNG JING (Dračí studna), který vylučuje škodlivé zplodiny z organismu, čímž snižuje překyselení organismu.

Obecné zásady stravování dle MUDr. Petra Hoffmanna pro zlepšení trávení:

 • Nejíst mléčné výrobky při vlhkosti v organismu (kašovitá stolice, větší povlak jazyka)
 • Nejíst ostře kořeněná jídla (chilli, kajenský pepř…)
 • Nepít kávu, energy drinky a tvrdý alkohol
 • Nejíst po 19té hodině
 • Nejíst nic studeného z lednice (zmrzlinu apod.)
 • Ideálně jíst čerstvé jídlo, neskladovat
 • Nepoužívat mikrovlnku
 • Jíst pravidelně (4krát denně) ve stejnou hodinu
 • Omezit maso
 • Vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám a umělým přísadám
 • Nejíst bílý cukr ani bílou mouku

Cílem je vaše spokojenost

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuté důraz na přesnou diagnózu a léčení založeném na rozboru příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.