Podrážděnost, deprese, úzkost, stres, nervozita… Najděte opět radost ze života! Pomocí léčivého jídelníčku a vhodně zvolených bylin umí TČM pomáhat i při hledání terapie psychických potíží.

Duševních a emočních poruch v moderním světě přibývá. A zřejmě se ani není čemu divit.  Ženy jsou obvykle k melancholii či zoufalství náchylnější. Důvodem je jejich křehkost, ale také vyčerpání světem plným soutěživosti a stresu. Pak mohou přijít i sebevražedné myšlenky. Ani muži to ale nemají jednoduché a přibývá i psychických poruch u malých dětí!

Řešte své potíže včas a individuálně a objednejte se pomocí emailu tradicniterapie@gmail.com nebo telefonicky na 608 77 05 06 či přes kontaktní formulář:

Za depresí je podle tradiční medicíny problém v játrech. Vyčerpaná játra plodí přemíru ohně, který vyvolává agresivitu a hněv. Přílišné vyčerpání pak vede k útlumu a depresi.

Obvykle se jedná o jednu z následujících diagnóz:

 • Gan Yu Zheng  = obraz stísněných jater = blokáda (způsobuje ji přísná výchova, úzké mantinely, stres, potlačený hněv, nenávist, frustrace, nesplněná přání, závist, žárlivost, ponížení, odmítnutí, opuštění, časový pres, nadměrný pocit zodpovědnosti, tréma, ale také dlouhodobá statická činnost s nutností jednobodové koncentrace 
 • Tan Huo Rao Xin Zheng = obraz Tanu (hlenu) a ohně obtěžující srdce (příčinou jsou opět zraněné emoce, ale také nevhodná strava)
 • Tan Mi Xin Qiao Zheng   = Tan (hlen) zabloudivší k otvorům srdce (často je zde vrozená nedostatečnost a špatná kvalita energie, zahleňující potraviny, dlouhé sezení, vnější vlhkost)

Od depresí uleví potraviny občerstvující játra:

Staří Číňané již tisíciletí znají silný vliv našeho myšlení a emocí na celkový zdravotní stav. Mnohaletým pozorováním přiřadili k jednotlivým orgánům emoční pochody, kterých nadměrnost může orgán sdružený s danou emocí uvést do stavu nerovnováhy a po jistém čase přivodit také jeho funkční poruchu. Platí to také opačně – postižení orgánu vyvolá po jistém čase převahu emocí s ním souvisejících.

Tradiční terapeuté rozlišují psychické problémy podle toho, zda jsou provázeny úzkostí nebo ne (Lidská duše dle TČM.) V případě úzkosti říkají, že jde o touhu, která „zmenšuje srdce“ tak, že se do něj nevejde energie; cítíme, jakoby se srdce scvrklo do malého balónku. To se pak čínský lékař snaží energii rozhýbat. Pokud jde o deprese, pak se energie posiluje (a posiluje se konkrétně jin = yin). Blahodárný účinek na tento typ diagnózy má například kořen jedlé, velmi sladké odrůdy lilie.

V základním rozlišení dle TČM a mimo jiné také MUDr. Petra Hoffmanna rozlišujeme především tyto depresivní stavy:

 • Stagnace Qi jater – deprese, náladovost, úzkost, frustrace, podrážděnost, napětí, předmenstruační napětí. Strunovitý pulz.
 • Stagnace Qi jater měnící se na oheň – úzkost, deprese, neklid, vznětlivost, pocit tlaku na hrudi, červený jazyk po stranách, žlutý povlak jazyka, rychlý, strunovitý pulz.
 • Horkost bránice – neklid, deprese, pocit úzkosti pod srdcem, nespavost, žlutý povlak jazyka, rychlý pulz.
 • Horkost hlenů zneklidňující ducha – neklid, deprese, podrážděnost, neklidný spánek, nadměrné snění, oteklý jazyk s lepkavým povlakem, klouzavý pulz.
 • Stísnění a stagnace krve – neklid, deprese, neklid v noci, vznětlivost, neklidný spánek, hodně snů, fialový jazyk, pulz strunovitý nebo zadrhávající.
 • Stísnění Qi a hlenů – rozladěnost, střídání nálad, předmenstruační napětí, také mírné příznaky apatie, zapomínání jíst, zpomalené myšlení, poruchy spánku, povlak jazyka lepkavý, strunovitý nebo hladký pulz.
 • Prázdnota krve jater způsobující stísnění Qi jater – předmenstruační napětí, pocity frustrace, napětí, podrážděnost před menstruací, pláč a únava po menstruaci, nespavost, bezcílnost, bledý jazyk, pulz strunovitý – zadrhávající, nebo tenký.
 • Starost zraňuje mysl – deprese, zapomnětlivost, úzkost, nechuť cokoli dělat, sklíčenost, pláč, protahování a zívání, bledý jazyk, vlhký bílý povlak jazyka, strunovitý a tenký pulz.
 • Prázdnota krve srdce a sleziny – zádumčivost, deprese, neustálé přemýšlení, bušení srdce, bázlivost, obtíže s usínáním, nechutenství, bledý jazyk, slabý nebo zadrhávající pulz.
 • Prázdnota yang srdce – deprese, zimomřivost, choulení se, nechuť cokoli dělat, zlost, bušení srdce, lekavost, nespavost, bledý jazyk, hluboký slabý pulz nebo uzlíkovitý.
 • Prázdnota yin s vyšleháváním prázdného ohně – deprese, večerní úzkost, nervozita, nespavost, červený jazyk, strunovitý – nitkovitý pulz, nebo plovoucí – prázdný pulz.
 • Prázdnota yang ledvin – vyčerpanost, deprese, nechuť cokoliv dělat nebo jít ven, malátnost, zimomřivost, choulení se, nedostatek vůle a iniciativy, velmi bledý jazyk, slabý, hluboký, pomalý pulz.

Zkuste se sami zamyslet, který typ poruchy postihuje právě vás. Spolu pak najdeme cestu k nastolení ztracené rovnováhy.

Léčit depresi pouze akupunkturou nebo fytoterapií ale není ihned zcela úspěšné, přestože úleva bývá pro pacienty obrovská. K úplnému a ne jen dočasnému vyléčení je třeba také odborná psychoterapie u vystudovaného psychoterapeuta, která pomůže nastavit myšlení vhodnějším a pozitivnějším směrem. Zkušený terapeut doporučí vhodné byliny, které pomohou nastolit v organismu rovnováhu, a současně podpoří i léčbu psychiky.

Nutné je také zapojit se aktivně, chodit na procházky, tančit, zpívat, zkusit dynamické meditace, jógu, čchi-kung apod.

Další informace, rady a tipy najdete v sekci „Články“ – Psychické problémy a psychoterapie

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychickou nestabilitu, očistu gynekologických kandidóz, menstruační problémy, migrény a další zdravotní neduhy.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz, či přes kontaktní formulář:

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.