Každá bolest organismus velmi vyčerpává. Práh bolesti bývá velmi individuální a stejně tak i léčba bolesti by měla být vždy zaměřena na konkrétního člověka a jeho přesné potíže. Vždy je třeba hledat příčinu bolesti a vyřešit ji, aby se bolest již nevracela.

Migrénu, ale i jiné potíže významně zmírňují byliny a změna životosprávy včetně jídelníčku. Objednat se můžete pomocí emailu tradicniterapie@gmail.com nebo telefonicky na 608 77 05 06.

Zjednodušeně řečeno dle tradiční terapie platí:

 • Bolest, která je největší po stranách hlavy, sestupuje po krku až k trapézovému svalu, je povrchového charakteru a člověk má pocit, že ho bolí vlasy = žlučník.
 • Bolest hluboká, uvnitř hlavy, při které bolí oči = játra.
 • Bolest v čele, jdoucí přes vrcholek hlavy až ke krční páteři = ledviny.
 • Bolest ve spánkové krajině, doprovázená pocitem na zvracení = žaludek.

Jednoznačně je nejčastěji za migrénou opakované potlačování vzteku, které vede k horku v dráze žlučníku. Proto se migrény u žen objevují mnohonásobně častěji (muži se vzteku zbavují přirozenou agresivitou).

Pokud se chceme na problematiku bolestí hlavy podívat podrobněji, tak rozlišujeme bolest vnější a vnitřní, bolest z nedostatku i bolest z nadbytku, jak to popisuje i MUDr. Josef Lucký:

Vnější (pobyt venku)

 • Napadení chladným větrem – bolesti v zátylku, zhoršují se ve větrném prostředí, mohou být provázeny horečkou a odporem k chladu.
 • Napadení horkým větrem – bolesti jsou rozpínavé (hlava je na prasknutí) a zhoršují se v horkém a větrném prostředí, provázeny jsou horečkou se současným odporem k horku.
 • Napadení vlhkým větrem – pocity tíhy v hlavě i v končetinách a po těle, tlak na prsou a nechutenství.

Vnitřní (nadměrné emoce)

Z nedostatku:

 • nedostatečnost čchi (Qi xu) – bolesti jsou přetrvávající, provázeny slabostí, lehkými závratěmi, pocením, zhoršují se fyzickou námahou
 • nedostatečnost krve (xue xu) – bolesti se zhoršují odpoledne, jsou provázeny závratěmi, bušením srdce, bledou pletí a rty, pocitem horka v dlaních a ploskách
 • nedostatečnost ledvin (shen xu) – bolesti jsou provázeny pocitem prázdnoty, bolestmi a slabostí v bedrech a kolenou


Z nadbytku:

 • stoupající YANG jater či oheň jater – bolesti jsou rozpínavé a bušící, hlava se chce rozskočit, jsou doprovázeny závratěmi, pískáním v uších, zarudlým obličejem, nespavostí a rozčilováním
 • vlhký hlen blokuje dráhy – bolesti jsou rozpínavé, provázené závratěmi, pocitem tíhy v hlavě, tlaky kolem žaludku s pocitem zvracení
 • stagnace krve – bolesti jsou přetrvávající, vrtavé či bodavé na fixním místě v hlavě (v anamnéze možný úraz hlavy)

Jak probíhá vyšetření (můžete si vyzkoušet i doma) – dotazník:

 • Máte při migréně pocit na zvracení a je bolest symetrická? Pokud ano, jde o přeplněnost konkrétních orgánů.
 • Uleví vám studený obklad? Pak může jít o jaterní oheň či jaterní vítr.
 • Jsou bolesti spíše symetrické a s pocitem na zvracení? Může jít o jaterní yang či o větrnou nečistotu tchan.
 • Pokud bolesti hlavy nedoprovází pocity na zvracení, příčinou bude nedostatečná výživa, nebo blokáda.
 • Pokud se bolest zmírňuje masáží, třením a nebo tlakem, bude se jednat o „prázdnotu“ (chybí výživa nebo Qi (čchi)).

Ne zřídka se stává, že pacient popisuje několik typů bolestí, které se různě střídají či přecházejí jeden v druhý a naopak. Rozklíčovat tyto situace je pak velmi složité, ale vzájemná spolupráce vede k uzdravení. Léčba migrény v tradiční medicíně zahrnuje nasazení bylinných preparátů. Obvykle se doporučuje vynechání mléčných výrobků a všech cukrů. Je také důležité hledat zdroj klidu a relaxace. Ženám se doporučuje dynamické cvičení pro odbourání stresu a negativních pocitů nahromaděných v organismu.

Další informace, rady a tipy najdete v sekci „Články“ – Bolesti, záněty, akutní nesnáze

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychickou nestabilitu, očistu gynekologických kandidóz, menstruační problémy, migrény a další zdravotní neduhy.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz či přes kontaktní formulář:

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.