Klidný spánek, chrápání, noční můry, syndrom neklidných nohou, apnoe – v tradiční čínské medicíně má každý problém své řešení, i když pro každého jiné. Každá bytost je jedinečná a je třeba na ni nahlížet komplexně.

A jak se dosyta vyspat? Objednat se můžete pomocí emailu tradicniterapie@gmail.com nebo telefonicky na 608 77 05 06.

Spánek je výsledkem přirozeného rytmu oběhu energie. Podle zkušeností starých mudrců je vhodné chodit spát nejpozději ve 23 hodin. Je to pro tělo ideální čas vrátit se k odpočinku, obnově a doplňování. Je to rovněž čas, kdy si tělo vytváří energii potřebnou pro fyzické a duševní aktivity v průběhu dne.

Dostatek spánku potřebují všechny orgány, ale nezbytný je především pro krev a játra, která krev skladují. Energie jater usměrňuje náladu, zažívání, menstruaci, snění, zrak, hladký tok energie po celém těle. Má na starosti strategické plánování i realizaci a vyživuje všechny pojivové tkáně od vazů až po nehty. Játra jsou na záporné emoce, jako jsou zlost a zášť, nesmírně citlivá. Pokud se lidé o játra dobře nestarají, snadno se rozčílí a nechají vyvést z míry. Pokud není jangová energie v játrech v rovnováze s jinovou energií v játrech, lidé mohou se v noci potit, mít noční můry, být náměsíční nebo mohou zažívat syndrom nepokojných nohou. Silná játra vyřeší mnohé sama.

Dalším důležitým orgánem, který krev vyživuje, jsou plíce. Plicní soustava se stará o dodávání kyslíku do těla, obranu proti infekcím a výživu pro kůži. Také pomáhá regulovat metabolismus vody a potravy. Není-li dostatek energie v plicích a ve slezině, tělo si nahromaďuje tuk a hlen, který může zablokovat dýchací cesty a vést k obstrukční spánkové apnoi (zástavě dechu). Plicím pomáhá např. lotos.

V případě potíží se spánkem tedy obvykle dochází k těmto situacím:

 • V organismu chybí krev
 • Krve je dost, ale je příliš přehřátá
 • Tělo je v přílišném nadbytku
 • Krev nemůže volně proudit a naráží na blokády

Každý z těchto stavů vyžaduje zcela jiný přístup a tedy konzultaci odborníka,  který na základě vyšetření zjistí, o který model se jedná a jaký způsob nápravy bude pro konkrétního pacienta nejlepší. Jde o to organismus opravit, najít v něm znovu rovnováhu.

Spánku prospěje:

 • Doplnění krve (andělika, řepa, maso, vejce, šťavnaté plody, ořechy) 
 • Ochlazení (teplé mléko, jogurty, zelenina, ovocné šťávy)
 • Procházky v přírodě
 • Občasné adrenalinové zážitky (rozproudí zablokovanou energii)

Podle tradičních nauk je důležitá i doba spánku:

21. – 23. hodina – nejvhodnější doba zklidnění a uložení do postele. Tělesná energie Qi (čchi) prochází meridiány trojitého spalovače, který řídí funkce vnitřních orgánů. Trojitý spalovač řídí funkce v orgánech v hrudi, břiše a pánvi. Horní spalovač rozvádí kyslík a krev do zbytku těla. Prostřední spalovač vstřebává, metabolizuje a přetváří jídlo na živiny a spodní spalovač opětovně absorbuje vodu a vyvádí ze soustavy odpad.

23. – 3. hodina – energie  Qi (čchi) proudí žlučníkem a játry, které upravují náladu a spánek, regulují zažívání a reprodukci, vyživují šlachy a vazy, podporují kosti. Zároveň je to doba, kdy se rozvíjí umění strategického plánování a zrak. Zdravý spánek v tomto čase předejde řadě zdravotních problémů, obzvláště u lidí, kteří trpí migrénami, fibromyalgií, depresemi, úzkostí, syndromem dráždivého tračníku, předmenstruačním syndromem, neplodností, fibroidy v prsou a děloze a jícnovým refluxem.

3. – 5. hodina – Qi (čchi) obíhá meridiány plic, které upravují dýchání a rozvádí kyslík do celého těla. Tato energie lidské tělo fyzicky posiluje. Jestliže trpíte alergiemi, smutkem, častými dýchacími a kožními problémy či častým močením, dbejte v tuho hodinu na kvalitní spánek. Energie plic dělá lidi fyzicky silnými a velmi citlivými na smutek. Více v textu Kdy a co podle orgánových hodin

Chrápání

Při chrápání dochází k vibraci v určité úrovni dýchacích cest a to buď v oblasti měkkého patra, nebo hltanu. Zúžené dýchací cesty vedou k rychlejšímu pohybu vzduchu, který pak naráží na stěny měkkého patra a tím dojde k chrápání. Dalším problémem může být snížení svalového napětí v hltanu anebo zhoršená nosní průchodnost.

Příčinami chrápání obvykle jsou:

 • Zhoršená nosní průchodnost (ucpaný nos)
 • Ochabnutí svalů v krku
 • Nadváha a obezita
 • Vnější vlivy (kouření, alkohol, potravinové alergie)
 • Vrozená anomálie
 • Špatná kvalita střev
 • Vlhko a horko v dráze žaludku

Čínský profesor Wu Li údajně prohlásil: „Kdo chrápe, žije nezdravě“. Tradiční čínská medicína proto úspěšně léčí chrápání úpravou životního stylu. Nejprve se zaměřuje na střeva, protože v jakém stavu je tlusté střevo, v takovém jsou sliznice horních cest dýchacích.

Chrápání je ale nejčastěji způsobeno vlhkem a horkem ve středním ohništi, v dráze žaludku. Z hlediska tradiční čínské medicíny jde o stagnující hlen z žaludku, který stoupá v protisměru. Pokud horký Hlen zneklidňuje Ducha, tak ve spánku sebou často trháme a převalujeme se. Nepříjemné sny přecházejí až do nočních můr. Těžce chrápeme (a celkově cítíme ve svém těle tíhu). Je nám nedobře od žaludku a nemáme chuť na jídlo. Buší nám srdce, hlen máme v krku a v ústech cítíme lepkavo.

Proto je nutné se zaměřit také na odstranění horka a vlhka vhodnými bylinami a stravou – pomůže slzovka.

K večeři se proto doporučuje zelenina a vařené maso nebo zelenina a přírodní sýr. Ideálně bez přílohy. Když smícháte škroby a tuky anebo škroby a bílkoviny, tak se tráví podstatně delší dobu. Kolem 13 hodin.

Je také dobré dát pozor na večerní přehřátí organismu – alkoholem i sportem.

Další informace, rady a tipy najdete v sekci „Články“ – Spánek, únava, vyčerpání

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychickou nestabilitu, očistu gynekologických kandidóz, menstruační problémy, migrény a další zdravotní neduhy.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz či přes kontaktní formulář:

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.