Chrápání vůbec nemusí být neřešitelný problém. Při léčbě podle tradiční medicíny se obvykle klade důraz na stav střev a pochopitelně i plic. Hlavního viníka ale tradiční medicína hledá v příliš horkém žaludku.
Při chrápání dochází k vibraci v určité úrovni dýchacích cest a to buď v oblasti měkkého patra, nebo hltanu. Zúžené dýchací cesty vedou k rychlejšímu pohybu vzduchu, který pak naráží na stěny měkkého patra a tím dojde k chrápání. Dalším problémem může být snížení svalového napětí v hltanu.
Příčinami chrápání obvykle jsou:
Zhoršená nosní průchodnost (ucpaný nos)
Ochabnutí svalů v krku
Nadváha a obezita
Vnější vlivy (kouření, alkohol, potravinové alergie)
Vrozená anomálie
Špatná kvalita střev
Vlhko a horko v dráze žaludku
Čínský profesor Wu Li údajně prohlásil: „Kdo chrápe, žije nezdravě“. Tradiční čínská medicína proto úspěšně léčí chrápání úpravou životního stylu. Nejprve se zaměřuje na střeva, protože v jakém stavu je tlusté střevo, v takovém jsou sliznice horních cest dýchacích.
Chrápání je ale nejčastěji způsobeno vlhkem a horkem ve středním ohništi, v dráze žaludku. Z hlediska tradiční čínské medicíny jde o stagnující hlen z žaludku, který stoupá v protisměru. Pokud horký Hlen zneklidňuje Ducha, tak ve spánku sebou často trháme a převalujeme se. Nepříjemné sny přecházejí až do nočních můr. Těžce chrápeme (a celkově cítíme ve svém těle tíhu). Je nám nedobře od žaludku a nemáme chuť na jídlo. Buší nám srdce, hlen máme v krku a v ústech cítíme lepkavo.
Proto je nutné se zaměřit také na odstranění horka a vlhka vhodnými bylinami a stravou. Obzvláště užitečná je při uvolňování ucpaných dutin, chrapotu a zahlenění ředkvička. Chladivost ředkviček pomáhá také při krvácení z nosu a bolestech v zátylku. Kromě rozpouštění hlenu mají ředkvičky schopnost očišťovat tělo od škodlivin.
Na odhlenění je doporučována především slzovka.
K večeři se při nadměrném chrápání doporučuje zelenina a trocha vařeného masa nebo zelenina a přírodní sýr. Ideálně jen trochu celozrnné přílohy. Když smícháte škroby a tuky anebo škroby a bílkoviny, tak se tráví podstatně delší dobu. Kolem 13 hodin. Na druhou stranu špatně zvolená večeře, např. pouze maso, organismus zcela rozhaší.
Je také dobré dát pozor na večerní přehřátí organismu – alkoholem, tučným masem i sportem.
O dalších příčinách nespavosti jsme psali v kategorii „Články“ – Spánek, únava, vyčerpání

Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.
Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.
S čím vám mohu pomoci:
Doporučení vhodné stravy a životního stylu
Detoxikace, redukce váhy
Únava, potíže se spánkem
Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie
Akné, ekzémy, plísně
Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium
Nervozita, napětí, úzkost, deprese
Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz, Zlín.
Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.