top of page

Silná zdravá játra vyřeší mnoho potíží sama

Oslabená játra jsou původcem desítek problémů, od psychické nestability přes obezitu až po zhoubná nádorová onemocnění. Proto naši předci praktikovali pravidelné očistné kůry či půsty (před Velikonocemi i před Vánocemi). Jestliže jste svým játrům a tedy celému organismu dávali léta pořádně zabrat, nejjednodušší způsob, jak se opět dostat do kondice, je jaterní dieta. Vyloučit byste měli zatěžující, toxické, tučné potraviny, naopak zařadit nejrůznější byliny či doplňky – artyčok, hořčík, jablečník. Konkrétní doporučení je pro každého jiné, proto je vhodné objednat se na osobní diagnostiku.


Jak se na potíže s játry dívá TČM v podání Paula Pitchforda či Petra Hoffmanna:


Při léčbě jater je třeba omezit:

 1. Sádlo

 2. Maso savců

 3. Smetanu a sýry

 4. Vejce

 5. Ztužené tuky a oleje (tuk na pečení, margaríny, žluklé oleje)

 6. Ořechy a semínka

 7. Chemikálie

 8. Omamné látky

 9. Rafinované produkty

Pro uvolnění stagnace jater je třeba zařadit do jídelníčku především středně ostré potraviny, koření a byliny:

 1. Cibuloviny

 2. Brukev

 3. Kurkumu

 4. Bazalku

 5. Bobkový list

 6. Kardamom

 7. Zázvor

 8. Řepu

 9. Rýži

 10. Broskve

 11. Třešně

 12. Kapustu

 13. Kedlubnu

 14. Květák

 15. Brokolici

Pro harmonizaci jater a uklidnění psychiky se doporučuje zařadit do stravy i sladší pokrmy, mezi které patří:

 1. Obiloviny

 2. Zelenina

 3. Luštěniny

Při depresích a jaterní nevyváženosti se často dostavuje touha po koncentrovaných sladidlech. V takovém případě je vhodné požívat med či lékořici. Pokud v těle není přítomno horko nebo vítr, pak je možné používat také ječný slad, datlový cukr, melasu a rýžový sirup, což jsou sladidla, která pomáhají rozproudit stagnaci, ale mají také zahřívající účinky.


Pravděpodobně nejúčinnějším běžně dostupným lékem na depresi a jaterní potíže je jablečný ocet. Má zároveň sladkou i kyselou chuť a silně aktivační účinky. Protože ale ocet zahřívá, u osob s horkými příznaky je vhodnější zvolit pro detoxikaci citrony a grepy, které působí pozvolněji, ochlazují a přitom jsou také hořko-kyselé.


Očistný účinek na játra mají také:

 1. Žito

 2. Quinoa

 3. Chřest

 4. Pampeliška

 5. Ostropestřec

Hořké byliny musí užívat opatrně osoby trpící obecným nedostatkem energie. Terapeuti obvykle na ozdravení jater využívají skvělé účinky pivoňky, která posiluje krev i jin a narušuje stagnaci jater jemně a harmonicky.


Pokud je v játrech příliš mnoho horkosti, vyzkoušejte ochlazující a detoxikující potraviny:

 1. Fazole mungo

 2. Celer

 3. Mořské řasy

 4. Salát

 5. Okurka

 6. Tofu

 7. Proso (jáhly)

 8. Švestky

 9. Ředkev

Při nedostatku jinu v játrech (obraz horka z nedostatku) je třeba posílit jin v organismu pomocí těchto potravin:

 1. Fazole mungo

 2. Okurka

 3. Tofu

 4. Mořské řasy

 5. Čerstvý lněný olej

 6. Aloe vera

 7. Borůvky

 8. Maliny

 9. Červené hrozny

Jestliže je potřeba vyhnat z jater škodlivý vítr, je nutné zařadit do jídelníčku:

 1. Celer

 2. Bazalku

 3. Zázvor

 4. Oves

 5. Kudzu (kuzu)

 6. Kokos

 7. Čerstvý lněný olej

 8. Kozlík lékařský

Při jaterním větru (točení hlavy, výrazná nestabilita, hučení v uších a hlavě, ztuhlost šíje, křeče svalstva, náhlé záškuby, třes hlavy a končetin, agrese, nespavost, hořko v ústech) se důsledně vyhýbejte vejcím, krabímu masu a pohance!


Pokud jsou játra vyčerpána alkoholismem, je dobré vyživit je čerstvým kozím mlékem, spirulinou, cereální nebo rýžovou kaší, hovězími játry v bio kvalitě.


Disharmonie v játrech způsobuje také deprese. Vhodnou léčbu vám doporučí zkušený terapeut. Další texty na podobné téma najdete v kategorii „Články“ – Psychické problémy, psychoterapie


Jsme rádi, že vás naše články inspirují a pomáhají vám, ale prosíme o jejich nekopírování. Děkujeme.


Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně. Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, nebo telefonicky 608770506. Vše o nabízených službách a cenách se dočtete zde. (TČM diagnostika, fytoterapie, dietetika, akupresura, tuina, shiatsu, neurolingvistické programování mozku NLP atd.)

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Cílem je seznámení se s tradičními metodami a možnostmi podpory zdraví, osvěta veřejně dostupných poznatků či odborných studií, nejde o propagaci konkrétních výrobků ani prodej doplňků stravy. Jen bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech..

Comments


bottom of page