Špatně vyléčený vítr přináší velké potíže

Vítr podle tradiční čínské medicíny způsobuje chřipky, angíny i další nemoci. Vítr vzniká tam, kde je horko a tam, kde je málo krve. Hlouběji zakořeněná onemocnění souvisejí s vnitřním větrem. Příčinou větrných nevyvážeností jater bývají projevy chaotických změn v těle, které vítr pouze symbolizuje, avšak jejich původ tkví ve stagnaci jater a působení horka. Vítr a horko pak přímo posiluje nedostatek jinových tekutin, který dává větru prostor.

Vítr (Feng) je podle čínské medicíny pohyblivá energie čchi (Qi), která proudí kolem nás. Je to jedna ze škodlivin, která může způsobit mnohé zdravotní komplikace.

Útok vnějšího větru se obvykle projeví rýmou nebo chřipkou. Horký vítr (v létě) vniká do těla zejména přes nos a ústa. Studený vítr (klimatizace nebo zima) vniká do těla hlavně přes kůži.

Při útoku vnějšího větru se jedná o boj mezi obrannou energií (Wei Qi), řádnou Qi (zheng Qi) a škodlivinou (xie Qi).

Projevy studeného větru:

 • výrazná zimomřivost
 • silné bolesti hlavy
 • zatuhlost šíje
 • kýchání, kašel
 • vodová řídká rýma
 • chybí pocit žízně

Dobrou prevencí proti chřipce v zimním období jsou teplé snídaně ve formě kaší a vývarů, které pomáhají vyrábět vnitřní teplo a zahřívat organismus.

Potraviny, které napomáhají při léčbě chřipky způsobené chladným větrem, jsou například:

skořice, máta, bazalka, fenykl, čerstvý zázvor, muškátový oříšek, anýz, baldrián, kajenský pepř, zázvorový čaj s plátky zázvoru

Projevy horkého větru:

 • horečka
 • žízeň
 • pocení
 • bolesti hlavy a svalů
 • pálení a svědění v krku
 • nateklé krční mandle
 • lehce nažloutlá rýma
 • pálení v nose
 • kýchání, kašel

Horký vítr z těla vyženete pomocí těchto potravin:

banány, jahody, kokosové ořechy, čerstvé okurky, čekanka, špenát, celer, zelená cibulka, vodní meloun, bazalka, máta, mungo fazole, šrucha zelná, černé houby Mu er (Jidášovo ucho), mořské řasy či bambusové výhonky

Pokud je při nemoci také kašel, je vhodné organismus odhlenit a posílit plíce. Ideální jsou grepy, hrušky, jablka, citrony, ředkvičky, celer, bazalka, lilek, fazole, sója, chřest, cukety, žampiony.

Pro léčbu rýmy se doporučují mandarinky, meruňky, banány, jahody, červená řepa, křen, ředkvičky, máta, okurka, špenát nebo fazole.

Podle tradiční čínské medicíny není třeba doplňovat do těla chemické vitamíny, ale je vhodnější udržovat v organismu správnou rovnováhu, tedy v létě tělo ochlazovat a v zimě zahřívat.

Pokud vítr (Feng) pronikne hlouběji do organismu, nebo vznikne přímo uvnitř organismu, může zapříčinit například křeče, tiky, třes končetin, točení hlavy, křeče svalů, necitlivost končetin apod.

Vnitřní vítr je způsoben především těmito původci:

 • nedostatek krve nebo yinu jater rodí vítr
 • vzestup jaterního yangu se přeměňuje ve vítr
 • nadměrné horko se mění ve vítr

Tento vnitřní (jaterní vítr) se může zkombinovat s hlenem (tan) a v některých případech způsobit stav podobný mozkové příhodě či mrtvici. Tento stav je v čínské medicíně pod názvem „Feng Tan Zheng obraz – větrného Tanu, vnitřní vítr a Tan“

Příznaky:

– tupé bolesti hlavy (hlava jako opásaná)

– závratě, poruchy řeči, vnímání, vidění

– třes, mravenčení, necitlivost končetin

– nevolnost či zvracení hlenů

– pocit plnosti na prsou

– knedlík v krku, ochrnutí

Je vidět, že s větrem není dobré si zahrávat.

Jak doplňovat jaterní krev a jin a tím se ubránit vnitřnímu jaternímu větru si můžete přečíst v dalších textech v sekci „Články„.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i hramonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *