top of page

Jak se zbavit ostrých bolestí beder a nočních bolestí zad

Není bolest jako bolest. Aby byliny a terapie dobře fungovala, je třeba si přesně zmapovat, co nás kdy bolí a jak. Pokud je bolest ostrá a je nejhorší v noci či hned ráno, je to podle tradiční čínské medicíny typický projev tzv. blokády krve a prázdnoty krve. Tyto potíže mívají častěji ženy.


Na fyzické úrovni se projeví mimo jiné i křupáním a loupáním v kloubech. Jde o syndrom „nedostatku krve energetického okruhu Jater“. Při tomto syndromu nedochází ke správné výživě šlach a vaziva, což se mimo jiné může projevit i křečemi v končetinách a jejich brnění.


Špatným životním stylem dochází k vyčerpávání okruhu jater, současně nekvalitní strava oslabuje trávicí orgány, které pak nezvládají vyrábět dostatek nové krve.

Z toho důvodu pak dochází k stagnacím a blokádám. U stagnace Qi (čchi) je bolest méně výrazná, jedná se spíše o pobolívání. U blokády krve je stav závažnější a bolest výrazná, ostrá, bodavá, pulzující. U žen se stav často zhoršuje před menstruací.

Uvolnit stagnace pomůže pohyb, akupunktura, masáže, psychické rozptýlení, hluboké prodýchávání apod.

Někdy je vhodnější hlavně cvičit. Na nutnost posílit svaly upozorňuje právě křupání v kloubech a bolest po probuzení – přeležení. Tyto stavy jsou typické při oslabení svaloviny, tzv. svalové hypotonii. Jasným signálem pro oslabení svaloviny a nutnosti posílit hluboké vnitřní svaly je, že se nám po masáži rychle uleví, ale bolesti se po pár dnech vrátí. Pravidelným cvičením – např. podle online školy IQ pohyb, posílíme svalovinu natolik, že udrží klouby v nejlepší poloze pro práci kloubu a napětí měkkých tkání v jeho okolí.


Klíčové je posílení trávicích orgánů, které podle TČM zodpovídají za svalstvo. Strava je důležitá. Energetický okruh Sleziny je jedním z významných obranných míst v těle a je důležitou součástí imunitního systému. Její oslabení okamžitě poznáme na mandlích, které jsou se slezinou propojeny lymfatickým systémem. Slezina je filtrem lymfy a zachycuje unavené červené krvinky.

Slezinu nevnímáme pouze jako samostatný orgán, ale jako element země. Země znamená centrum, břicho, látkovou výměnu, s jejíž pomocí zpracováváme vlivy z vnějšího světa.

Zemská energie napomáhá rozkládat potravu, a to jak tělesnou, tak duševní a část z ní přeměňovat na jemnou esenci, kterou v sobě absorbuje a dále distribuuje do celého těla .

Tato esence jednak stále doplňuje a obnovuje krev, proto slezina odpovídá i za tvorbu krve , a jednak představuje zdroj hybné životní síly. Zemská Qi (čchi ) je mocným tvůrcem naší energie.

V souvislosti s funkcí přepravy a přeměňování tekutin má slezina ráda sucho a nesnáší vlhko. Vyznačuje se zvýšenou citlivostí na vlhko z potravy, proto ji studené mléčné produkty a nadměrný příjem tekutin velmi poškozuje .

Slezina má ráda tepelně zpracované pokrmy, hodně polévek, nasládlé potraviny , obilniny, kořenovou zeleninu, kompoty, kaše, oranžovou barvu.

Posilováním energie Sleziny a tedy lepší péčí o naši stravu jsme schopni vyléčit většinu zdravotních problémů. Když posílíme Qi Sleziny, tak si tělo samo poradí s ostatními nerovnováhami.


V neposlední řadě pomůže akupunktura a bylinné směsi. Pokud trpíte na noční bolesti beder a ráno se nemůžete rozhýbat, vyzkoušejte směs SHEN TONG ZHU YU WAN, která se užívá při blokádě krve YU XUE a stagnaci energie čchi QI XUE, která blokuje akupunkturní dráhy JING a spojky LUO a způsobuje jejich bolesti. Typickými příznaky jsou akutní a chronické bolesti různého charakteru (ostré, tupé, ztuhlé, závislé na počasí), otoky, mravenčení, brnění, necitlivost, křeče, omezení pohybu či necitlivosti v kloubech, svalech, vazech a šlachách. Tato bylinná směs je jednou z nejčastěji používaných směsí v TCM pro bolestivé stavy pohybového aparátu. Z pohledu západní medicíny se může jednat kupř. o revmatoidní artritidu, artralgie, neuralgie, fibromyalgie, ischialgie, lumbalgie, karpální tunely, tenisové lokte, bolesti krční páteře, apod.).

Vhodná je také směs TL29.9 KANGGU ZENG SHENG ráno a WBO1.9 LIUWEI DI HUANG večer. Je totiž nutné tělo vyživovat (doplňovat krev) a zároveň i stagnace rozhýbávat. Dobrou volbou je také tinktura XIAO HUO LUO. v TČM ale existují i další směsi - která je vhodná právě pro Vás, zjistíte při osobní diagnostice.

Bolesti zad mohou mít i mnoho jiných příčin a podle jejich charakteru se pak odvíjí léčba. Vždy ale platí, že důležitý je správný pohyb, strava, relaxace a převzetí zodpovědnosti za své zdraví a svůj život.


Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně. Jako certifikovaná terapeutka vám ráda pomohu na vaší cestě ke spokojenosti. Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, případně telefonicky 608770506. Vše o nabízených službách (TČM diagnostika, fytoterapie, dietetika, akupresura, masáže tuina, shiatsu atd.) Vše o nabízených službách a cenách se dočtete zde.

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Cílem je seznámení se s tradičními metodami a možnostmi podpory zdraví, osvěta veřejně dostupných poznatků či odborných studií, nejde o propagaci konkrétních výrobků ani prodej doplňků stravy. Jen bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá a je třeba hodně investovat i do bylinných směsí, ale pak pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

Obdivuji jedinečnost každého člověka. Podporovat Vás na cestě ke spokojenosti mne hluboce naplňuje, přistupuji k Vám s úctou, respektem a láskou.

Comentários


bottom of page