top of page

SHIATSU léčivá harmonizační technika


Shiatsu je celostní metoda péče o zdraví postavená na systému masážních technik, stimulací akupunkturních bodů a diagnostice dle TČM. V překladu znamená „tlak prsty“.


Pomocí dotyku dochází k usměrňování toku životní energie a tím ke změnám v těle a mysli. Skrze dotyk můžeme aktivovat samoléčebné procesy na všech úrovních.


V posledních desetiletích se rozšiřuje psychosomatický koncept. Naše civilizace se postupně začíná otevírat skutečnosti, že řada nemocí má hlubší příčinu než je tělo a jeho parazité. Začíná být zřejmější, že příčinou onemocnění může být způsob života, kvalita životního prostředí, mezilidské vztahy, fungování společnosti a především samotné myšlení člověka. Stále více je zřejmé, jak důležitá je psychika.


Mnohdy to víme, ale „nedokážeme si pomoct“. Neumíme se změnit. Proto je dobré zkoušet psychoterapii, sílu bylin a v neposlední řadě léčivé doteky.


Při shiatsu se pracuje s energií, kdy vědomým a kultivovaným dotykem lze ovlivnit psychické a fyzické zdraví, duchovní rozvinutost, probudit vnitřní sílu apod. Zařazovat shiatsu mezi běžné masáže je proto mylné.


Cílem shiatsu je navozovat a podporovat procesy přirozeného sebeuzdravování, stavu pohody a zdraví a osobnostního růstu, a udržovat tak zdraví skrze vyrovnávání energetického systému jedince. Metodou je používání tlaku a energetických i fyzických dotyků na energetické dráhy a body na těle s cílem vyrovnat oběh tělesné energie.


Hlavní terapeutické účinky

  • uvolňuje stresové napětí a psychickou zátěž

  • odstraňuje bolesti hlavy, zad, šíje apod.

  • stimuluje imunitní, hormonální a lymfatický systém

  • zlepšuje detoxikaci organismu

  • zvyšuje sebevědomí a soustředěnost

  • urychluje rekonvalescenci po dlouhých nemocech a úrazech

  • pomáhá komplexně harmonizovat člověka


Terapeut aplikuje tlak pozvolna, důležitý je postoj soucitu a respektu. K navození rovnováhy energie se používá hluboké držení, protahování, loketní, nožní a kolenní techniky nebo stimulace pohybem ruky a presura akupunkturních bodů.

Tato práce s tělem a duchem je velmi přátelská a přináší obrovský zdravotní přínos.
Shiatsu nemá žádné vedlejší účinky, přesto jsou některé kontraindikace.

Shiatsu není vhodné při těchto stavech:

* akutní horečnatá onemocnění

* akutní zhoršení chronických onemocnění (např. vysoký tlak či cukrovka)

* stavy tři měsíce po operacích - týká se oblasti jizvy, čerstvé jizvy a rány obecně

* nově vzniklé neznámé obtíže, u kterých není jasné, čím jsou způsobené

* nádorová onemocnění - nově zjištěná a léčená (shiatsu až po pěti letech od léčby)

* epilepsie

* křečové žíly - rozsáhlé, bolestivé, v zánětu (malé a klidné nevadí)

* těžká duševní onemocnění

* první trimestr těhotenství


Před technikami shiatsu a tuina:

. hodinu předem nejíst vydatné jídlo a nepít kávu

. vzít si pohodlné oblečení (je možné praktikovat některé techniky přes oděv)

. odložit si veškeré šperky

. neplánovat si po masáži nic příliš namáhavého


Veškeré výše uvedené informace jsou osobním názorem a nenahrazují léčbu kvalifikovaným lékařem.


Ve své praxi obvykle rozlišuji tyto typy tělového ošetření:

  • Hodinová harmonizační technika TUINA se zaměřením na kompletní uvolnění a ošetření = 650,- Kč / 60 minut

  • Půlhodinová léčivá technika s prvky SHIATSU vždy se zaměřením na konkrétní problém, nejčastěji se jedná o uvolňování psychického napětí včetně migrén pomocí harmonizace meridiánu Žlučníku, hubnutí a nápravu trávicích potíží pomocí harmonizace meridiánu Sleziny, pomoc s hormonálními problémy masáží přední střední dráhy = 350,- Kč / 30 minut

  • Čtvrthodinová preventivní reflexní masáž chodidel pro úlevu od akutních potíží a navození uvolnění = 200,- Kč / 15 minut


Tyto techniky obvykle kombinuji také s GUASHA masáží, přičemž guasha nefritovou destičku používám pro obzvláště problematická místa, podobně také využívám nahřívané baňky.


Podle potřeby po těchto léčivých technikách aplikuji ušní akupunkturu (dle přání spojenou s desetiminutovou řízenou meditací).


Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně. Jako certifikovaná terapeutka vám ráda pomohu na vaší cestě ke spokojenosti. Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, případně telefonicky 608770506. Vše o nabízených službách (TČM diagnostika, fytoterapie, dietetika, akupresura, masáže tuina, shiatsu atd.) Vše o nabízených službách a cenách se dočtete zde.


Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Cílem je seznámení se s tradičními metodami a možnostmi podpory zdraví, osvěta veřejně dostupných poznatků či odborných studií, nejde o propagaci konkrétních výrobků ani prodej doplňků stravy. Jen bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá a je třeba hodně investovat i do bylinných směsí, ale pak pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

Comments


bottom of page