Tuina je ojedinělý systém terapie rozvíjený po tisíciletí na územní Číny. Především se jedná o manuální techniky na ovlivnění kloubů, svalů a šlach, jemné techniky na harmonizování a podpoření toku energie Qi (čchi) v hlubších vrstvách těla a orgánů. V rámci masáží se využívají mimo jiné i znalosti akupunkturních bodů. Ruce tuinisty dokáží nahlédnou do nitra problému a něžnou silou pomohou k harmonizaci vnějšího i vnitřního těla.
Tato procedura je důležitou součástí čínské medicíny a snaží se o komplexní nápravu těla. Vychází z učení o jin a jang, tedy o rovnováze protikladných sil v těle. Cílem je obnovit tok v akupunkturních drahách, aby organismus fungoval, jak má.
Technika se liší nejen podle konkrétních problémů klienta, ale podle jeho specifické konstituce a také podle ročního období. V zimě se nemá povrch těla otvírat, aby se do něho nedostaly škodliviny. Naopak v létě je třeba vypouštět přebytečné horko.
Klienta je možné masírovat v oděvu nebo přes prostěradlo. Pokud ale touží po olejíčcích (sezamový olej), může být masírován i přímo na holém těle. Obvykle ale má na sobě volnější oděv. Je dobré sejmout si kovové ozdoby. Před a po masáži by se nemělo bezprostředně jíst a pít (ideální časový odstup je zhruba 1 hodina).
Tuina masáže mají výborné výsledky při léčbě pohybového aparátu, například u problémů s páteří. Ať už se jedná o krční páteř nebo vyhřezlou ploténku. Pomáhá také při potížích s ramenním či bederním kloubem, tenisovým loktem či různými tipy artritidy. Procedura se dá využít i jako podpůrná léčba pro chronická onemocnění jako je nespavost, vysoký krevní tlak, migrény nebo gynekologické obtíže. Má pozitivní účinky i na psychické problémy, jako jsou únava a stres.
V překladu znamná „Tui – tlačit“ a „Na – uchopit“. Známá je téměř 5000 let. Terapie probíhá většinou vleže na masážním lehátku, případně vsedě, podle potíží klienta.
Vliv tuiny na organismus podle TČM:
Vyrovnání Yin x Yang
Regulace energie jednotlivých orgánů
Zprůchodnění meridiánů
Uvolnění svalů a šlach
Ošetření a obnova měkkých tkání
Zlepšení krevní cirkulace
Odstranění krevních stází
Odplavení toxinů
Kontraindikace
prudké, akutní, život ohrožující stavy
silné krvácení (ředění krve – anopyrin, warfarin, ...) a infekční stavy
vážné kožní infekce, výrůstky, otevřená zranění, poškození celistvostí pokožky, vystouplé pihy a znaménka
velmi vysoký krevní tlak (který není léčen žádnými prostředky)
závažná žilní nedostatečnost (záněty žil)
stavy krátce po závažných operacích (pooperační jizvy)
silné akutní bolesti břišní krajiny
těhotenství
„Obecně platí, že pořadí masáže Tuiny by mělo být od hlavy přes horní končetiny, hrudník, břicho, záda, bedra a spodní část zad až po nohy. Některé body mají relativně silnou reakci na stimulaci a jsou bolestivé. Aby se zabránilo ovlivňování následné terapie, techniky by měly být prováděny nejprve na bodech relativně necitlivých na stimulaci, které nemají tendenci způsobovat bolest, bolestivé body a techniky se užívají na závěr terapie,“ říká masérka Lenka Nováková.
Hlavní body by měly být použity nejdříve, jak to bude možné a pak teprve kombinace bodů. Kromě toho někteří terapeuti v historii dodržovali zásadu používat první pročišťovací (vypouštěcí) techniky a doplňovací techniky později, aby se zabránilo udržení patogenů uvnitř těla, bez jejich úplného odstranění.
Obvykle je doba manipulace mnohem kratší u mladších dětí a u méně závažných případů a u lidí se slabší konstitucí a naopak více času zabere u nemocných dospělých. U dospělých může masáž tuina trvat od 20 do 60 minut v závislosti na diagnostice a řešeném problému.
Další zajímavosti a tipy najdete v kategorii „Články“
Objednat se na masáž a individuální diagnostiku můžete prostřednictví kontaktního formuláře nebo přes email tradicniterapie@gmail.com. Vše o nabízených službách a cenách se dočtete zde.
Tuina mi velmi pomohla s bolestí v páteři a kříži. masáže praha 8