Potíže se slezinou a slinivkou jsou běžnou poruchou zejména u nedostatečně vyživených lidí. Slezina ovlivňuje stav celého organismu, protože zpracovává potravu. Slezina se slinivkou také vylučuje pankreatické enzymy do tenkého střeva. Je tedy nutné mít slezinu funkční a v dobré kondici. Tradiční čínská medicína nabízí univerzální doporučení, ale především jedinečné a konkrétní řešení problémů.
Oslabenou slezinu poznáte zejména podle těchto příznaků:
únava, horší po jídle
nechutenství (strach z jídla)
slabé či ochablé končetiny (i ochablá prsa!)
přílišné přemítání
kašovitá stolice
nevolnost
celková slabost
přecitlivělost na potraviny
výhřezy (hemoroidy, prolapsy dělohy)
Nedostatek energie čchi (Qi) lze vyřešit vhodnými bylinami, pravidelností a správnou stravou. Doporučují se zejména:
Vařené potraviny (polévky, kaše)
Dušená zelenina (mrkev, dýně, pastiňák, tuřín)
Luštěniny (černé fazole, cizrna)
Občas i sladidla (slad, rýžový sirup, melasa, datle, třešně)
Ideální tonika a posilovače pro slezinu a celkové trávení jsou oves, špalda, rýže. Pokrmy je nutné kvalitně rozžvýkat. Zakázané jsou mléčné výrobky, cukr, syrová zelenina, syrové ovoce, klíčky, mladé obiloviny, tofu, mořské řasy (např. chlorella) i sinice a vše, co příliš ochlazuje.
Důkladně povařená rýže je jedním z nejlépe působících tonik pro slezinu (kaše congee). Na začátku léčebného procesu je nutné volit tepelně upravená, malá, jednoduchá jídla.
Ráda Vám doporučím konkrétní jídelníček přímo pro Vás a Vaše potíže.
Jestliže se problémy s nedostatkem čchi (Qi) ve slezině neřeší, dostaví se postupně „nedostatek trávicího ohně“ (nedostatek yangu – jangu), který se projeví těmito příznaky:
Vodnatá stolice
Odpor k chladu
Studené ruce a nohy
Čirá moč
Pobledlost
Jazyk je bledý, oteklý, vlhký, s otisky zubů po stranách
V tomto stavu velmi pomůže přeléčení jater, protože jsou to právě játra a jejich nadbytek (jaterní yang a oheň), který působí na slezinu destruktivně. Játrům odlehčí strava bez tučných jídel, bez ořechů, semínek a olejů.
Sladká rýže je při nedostatku trávicího ohně škodlivá. Trávicí oheň (yang) podpoří zahřívající potraviny jako jsou batáty, zázvor, skořice, třešně, datle, česnek, máslo, hovězí maso.
Více o trávení jsme psali v dalších textech v kategorii „Články“ – Diety, hubnutí, diabetes, trávení
Jsme rádi, že vás naše články a texty inspirují a prosíme o jejich nekopírování a nešíření.

Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.
Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.
S čím vám mohu pomoci:
Doporučení vhodné stravy a životního stylu
Detoxikace, redukce váhy
Únava, potíže se spánkem
Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie
Akné, ekzémy, plísně
Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium
Nervozita, napětí, úzkost, deprese
Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz, Zlín.
Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.