Trávicí a zažívací potíže aneb slabá slezina

Potíže se slezinou a slinivkou jsou běžnou poruchou zejména u nedostatečně vyživených lidí. Slezina ovlivňuje stav celého organismu, protože zpracovává potravu. Slezina se slinivkou také vylučuje pankreatické enzymy do tenkého střeva. Je tedy nutné mít slezinu funkční a v dobré kondici. Tradiční čínská medicína nabízí univerzální doporučení, ale především jedinečné a konkrétní řešení problémů.

Oslabenou slezinu (Pi Qi Xu) poznáte zejména podle těchto příznaků:

 • únava, horší po jídle
 • nechutenství (strach z jídla)
 • slabé či ochablé končetiny (i ochablá prsa!)
 • přílišné přemítání
 • kašovitá stolice
 • nevolnost
 • celková slabost
 • přecitlivělost na potraviny
 • výhřezy (hemoroidy, prolapsy dělohy)

Nedostatek energie čchi (Qi) lze vyřešit vhodnými bylinami, pravidelností a správnou stravou. Doporučují se zejména:

 • Vařené potraviny (polévky, kaše)
 • Dušená zelenina (mrkev, dýně, pastiňák, tuřín)
 • Luštěniny (černé fazole, cizrna)
 • Občas i sladidla (slad, rýžový sirup, melasa, datle, třešně)

Ideální tonika a posilovače pro slezinu a celkové trávení jsou oves, špalda, rýže. Pokrmy je nutné kvalitně rozžvýkat. Zakázané jsou mléčné výrobky, cukr, syrová zelenina, syrové ovoce, klíčky, mladé obiloviny, tofu, mořské řasy (např. chlorella) i sinice a vše, co příliš ochlazuje.

Důkladně povařená rýže je jedním z nejlépe působících tonik pro slezinu (kaše congee). Na začátku léčebného procesu je nutné volit tepelně upravená, malá, jednoduchá jídla.

Ráda Vám doporučím konkrétní jídelníček přímo pro Vás a Vaše potíže, objednat se můžete zde:

[contact-form-7 id=“9″ title=“Kontaktní formulář 1″]

Jestliže se problémy s nedostatkem čchi (Qi) ve slezině neřeší, dostaví se postupně „nedostatek trávicího ohně“ (nedostatek yangu – jangu), který se projeví těmito příznaky:

 • Vodnatá stolice
 • Odpor k chladu
 • Studené ruce a nohy
 • Čirá moč
 • Pobledlost
 • Jazyk je bledý, oteklý, vlhký, s otisky zubů po stranách

V tomto stavu velmi pomůže přeléčení jater, protože jsou to právě játra a jejich nadbytek (jaterní yang a oheň), který působí na slezinu destruktivně. Játrům odlehčí strava bez tučných jídel, bez ořechů, semínek a olejů.

Sladká rýže je při nedostatku trávicího ohně škodlivá. Trávicí oheň (yang) podpoří zahřívající potraviny jako jsou batáty, zázvor, skořice, třešně, datle, česnek, máslo, hovězí maso.

Více o trávení jsme psali v dalších textech v kategorii „Články“ – Diety, hubnutí, diabetes, trávení

Jsme rádi, že vás naše články a texty inspirují a prosíme o jejich nekopírování a nešíření.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *