Akutní nachlazení, záněty, virózy, patogeny dle TČM

Akutní bakteriální či virové infekce způsobuje podle tradiční medicíny horký toxin. Charakteristickým projevem jsou: žízeň na studené nápoje, bolesti v krku, kašel, zácpa, podrážděnost, nervozita, záněty očí, uší a v krku, kožní záněty (růže, impetigo, bércový vřed), ekzém, akné, lupénka, přetrvávající únava po borelióze, klíšťovém zánětu mozku, virové meningitidě, spále, angíně, zánětu středouší atd. Jazyk je červený s červenými tečkami.


Pro vyléčení se doporučují speciální bylinné směsi, medicinální houby (např. coriolus) a kvalitní potraviny:


fazole mungo, pšenice špalda, tofu, králík, jahody, bazalka.


Chřipky a nachlazení způsobuje spíše vnější vítr, který napadá povrchové oblasti organismu. Zevní chladný vítr napadá kůži a projevuje se většinou jako zimnice, třesavka, zimomřivost, kýchání, řídká rýma, výrazné bolesti svalů po těle a hlavy, bolesti a ztuhlost šíje, mírně zvýšená teplota.


Existují ale i další typy větrných napadení a nemocí, které je vhodné konzultovat s lékařem či terapeutem.

Pokud je v organismu příliš mnoho horka a větru, nedoporučují se vejce ani pohanka. Vejce jsou jinak všeobecně výtečná pro doplňování jin. Pohanka rozptyluje vlhkost, stagnaci a protipohyb žaludeční čchi, čistí a posiluje střeva, zlepšuje chuť k jídlu, je účinná při léčbě úplavice a chronického průjmu. Kontraindikovaná je při vnitřním horku a při příznacích větru, včetně závratí, dezorientaci, nervozitě, křečích nebo emocionální nestabilitě. Zajímavé je, že pohanka nesnese ošetřování chemickými látkami při růstu a velmi rychle odumírá.


Naopak velmi vhodné jsou při vyhánění větru a akutních stavech horkosti vývary, polévky, jednoduchá jídla, kaše, kurkuma, kuzu apod. Při léčbě vnějších chorob se doporučuje malé množství stravy, pocení (potit by se ale neměli výrazně hubení lidé) a hodně tekutin, které mají pokojovou teplotu.


Mnoho nemocí při nevhodném léčení zanechá v těle tzv. skrytý patogen. Může se to projevit i přemnožením kvasinek kandida (candida). Proto je dobré posílit střeva, zbavit se jedů (pomůže česnek, lapacho, zelené rostliny s chlorofylem, mořské řasy, okysličování, coriolus atd.), zlepšit imunitu a organismus celkově dočistit.


Podle uznávaného terapeuta Paula Pitchforda je nejdůležitějším principem pro posílení imunity vyřešení emočních problémů, tedy upřímně odpustit sobě i druhým, být bezpodmínečně vděčný za vše co bylo a je. Podle východní filozofie zbavení se staré zášti vyčistí játra od překážek, načež právě játra umožní snadnou cirkulaci ochranné energie čchi (Qi). Zbavení se zášti je tak na prvním místě úspěšného posílení organismu.


Další rady, tipy a doporučení najdete v kategorii „Články„.


Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.


Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.


Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.


Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.


Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

#viróza #patogen #nachlazení #záněty #nemoci