top of page

Krásné pevné vlasy i bez chemie a šampónů

Mýdla, šampóny, kondicionéry – dokonce i dětskou pleť mnozí rodiče drhnou chemickými čističi, jakoby chtěli své ratolesti úplně vybělit. Každodenní umývání mýdlem či šampónem je nejen zbytečné, ale dokonce škodlivé. Přibývá odborníků, kteří tvrdí, že tak dochází k zásadnímu a opakovanému narušování ochranné vrstvy těla. Přitom stačí rozumná střídmost – osprchovat se vlažnou vodou a mýdlo použít jen občas, dle uvážení.


Šampón dokonce není nutné používat vůbec.


Stále více lidí (a dokonce i profesionálních kadeřníků) se stává příznivci bezšampónové metody „no poo“ (což je zkratka výrazu no shampoo, tedy žádný šampón). Základem je mytí vlasů bez klasických šampónů. Kromě čistě přírodních (práškových) přípravků, to jsou především žitná mouka a marocký jíl. Pokročilejší vyznavači bezšampónové metody používají k mytí pouze čistou vodu. Takto se po několika týdnech obnoví samočistící schopnosti vlasů. Po několika měsících bez šampónu jsou vlasy osobitější, pevnější a mají pevnou texturu. Kupodivu nesmrdí, neelektrizují a působí hustěji.


Žitná mouka se k mytí vlasů používala již před stovkami let. Má vyrovnané pH, nevysušuje pokožku a vyrovnává produkci mazu. Stačí smíchat přibližně 2 polévkové lžíce hladké žitné mouky (nesmí být celozrnná) s vodou a aplikovat na mokrou pokožku hlavy. Nechejte chvilku působit, promasírujte a důkladně opláchněte vlažnou vodou. Následně vmasírujte do vlasů jablečný ocet s vodou, opět nechejte chvíli působit a řádně opláchněte. Ocet usnadňuje rozčesávání vlasů, vyrovnává přirozené pH vlasové pokožky a uvolňuje vlasové folikuly.


Pro ještě krásnější vlasy si můžete připravit bylinný výluh. Ideální je máta, kopřivy, měsíček, růže, levandule nebo heřmánek. Pokud použijete rozmarýn a šalvěj, vlasy po nich trochu ztmavnou. Naopak heřmánek jemně vlasy zesvětlí. Zvolené bylinky zalijte vařící vodou, nechejte několik hodin pod poklicí, pak přeceďte a ohřejte na tělesnou teplotu. Poté použijte na vlasy. Při přirozené péči o vlasy můžete na závěr koupele přidat také vyživující olej na vlasy (arganový, jojobový, makadamový, kokosový). Na lupy zabírá tee tree olej s vodou, který necháte působit na pokožce hlavy asi 10 minut. Při velkých potížích s vlasy je nutné posílit také ledviny a játra.


První týdny bez šampónu bývají náročné, protože vlasy se zpočátku mohou hodně mastit, zacuchávat, dredovatět a nevonět. Nepříjemné pocity mohou přetrvávat i dva měsíce. Po celou dobu je nutné umývat vlasy pouze vlažnou vodou, případně žitnou moukou, jablečným octem, marockým jílem či sodou. Je vhodné vlasy denně rozčesávat dřevěným hřebenem nebo kartáčem s přírodními štětinami. Pokud jsou velmi zacuchané, doporučuje se nechat na nich jablečný ocet přes noc, případně použít kokosový olej. Naopak jestliže jsou vlasy velmi mastné, doporučuje se marocký jíl, který je dokonale vyčistí a navíc vyhladí i pokožku celé hlavy, včetně obličeje.


Nejlepší náhražkou kondicionéru v nesmývací formě je odvar z kořene proskurníku (vaří se dvacet minut a následně nechává louhovat do dalšího dne). Obsahuje slizové látky, které se chovají podobně, jako silikony v syntetických přípravcích, pokrývají a uhlazují vlasové vlákno a činí vlasy hebkými a lesklými. Na rozdíl od silikonů ale vlasy nedusí, naopak – jsou prodyšné a léčivé, navíc jde o humektant. Odvar je také účinným rozčesávačem.


Kosmetické společnosti samozřejmě potřebují zákazníky, paradoxně jim svými šampony nejprve vlasy zničí a pak nabízí produkty proti lámání, řídnutí, vypadávání apod.


U vlasů platí to samé co u pokožky – čím častěji se umýváte, tím rychleji a více se snaží tělo vytvářet nový maz a olej.


Podle tradiční čínské medicíny odpovídají za stav vlasů ledviny – pokud tedy chcete krásné vlasy, je třeba ledviny posílit – čtěte zde.


Pleť a pokožku ovlivňují plíce (a jejich párový orgán střeva) – jak posílit plíce se dočtete zde.


Další rady, tipy a doporučení najdete v kategorii „Články


Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.


Vše o nabízených službách (TČM diagnostika, fytoterapie, dietetika, akupresura, masáže tuina, shiatsu, koučink, kosmetika atd.) Vše o nabízených službách a cenách se dočtete zde. Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com


Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře.

Comentarios


bottom of page