Proč zrovna já mám problémy s váhou a musím držet dietu?!

„Děda má devadesát, jí samé tlusté maso, kouří, pije slivovici a je úplně zdravý,“ říkávají někteří a v této otázce je cítit křivda. Jak to, že on „dělá všechno špatně“ a přesto je zdravý. A proč „já musím držet dietu a cvičit“, není to fér…


Život není a nikdy nebyl spravedlivý. Rodíme se s různými geny, v rozličných rodinách a za všemožných okolností. K tomu se přidává výchova, společenské tlaky nebo snad i „karma“. Všeobecně je ale na prvním místě psychika. Právě naše vnitřní rozpoložení dokáže ovlivnit úplně všechno. Aby to nebylo tak jednoduché, tak u nadváhy či obezity musíme počítat také s hormony a metabolismem, který ovlivňujeme my sami každý den.


Náprava metabolismu je základním motivem téměř každé „západní“ diety. V lidském metabolismu mohou nastat poruchy zpracování všech potravin, které jíme. Včetně těch „velmi zdravých“. Všechny dietní systémy by tedy měly vést k tomu, aby se v těle netvořil zbytečný odpad, tedy škodlivé metabolity neboli hlen. Slovo hlen či sliz symbolizuje látky, které v těle vznikají, když potrava není dostatečně zpracována, využita a vyloučena.


Často k tomuto jevu dochází z přejídání, kdy enzymy nedokáží přílišné množství potravy zpracovat. Tvoří se hlen, který se usazuje v různých orgánech.


Usazování hlenu způsobuje vážné potíže – nejen estetické (jako je akné), ale i zdravotní (tromby, embolie, angina pectoris, infarkt, mozková mrtvice, struma, cysty, myomy, nádory, kameny apod.).


U obézních lidí je nadbytek hlenu více než častý. Pro zhubnutí je třeba hlen odstranit – úpravou jídelníčku. Pokud je pro vás „zdravý jídelníček“ a „dieta“ strašákem, vyhněte se jim a začněte nejprve pracovat na své psychice. Jíst zdravě vás totiž musí bavit! A bavit vás i bude – jen je třeba odhodit strach.


Tipy pro hubnutí podle TČM:


1. hubnutí jinových konstitucí:


Člověk jinové konstituce podle tradiční čínské medicíny je často postavy hruška, má bledou pokožku, celulitidu, sklon k únavě, ospalosti, nízkému tlaku, spíše potřebuje zahřívat, prokrvovat, tonizovat.

- tento typ člověka potřebuje pro zhubnutí významně přidat bílkoviny (ryby, luštěniny, vejce) a naprostou většinu potravin vařit nebo tepelně upravit. Není vhodné sladké, pečivo a z ovoce se doporučují spíše jen kyselkavé a svíravé druhy.

- tamarind - obvykle pro zrychlení metabolismu ho přidáváme do čaje, do kaší, do ovocných pudinků. Obdobně funguje červený rybíz, dřín, rakytník, aronie, které také můžeme využít do směsí nebo i samostatně. Tamarind se kupuje jako pasta nebo jako sušené lisované plody, s peckou nebo bez pecky (pecka se vyhodí) - můžete ho smíchat s máslem a skořicí, s chilli nebo i se špetkou sušeného zázvoru - a užívat čtvrt lžičky 1x denně těsně před jídlem. Pokud máte po několika dnech pocity překyselení, nebo máte citlivé zuby, na pár dnů užívat přestanete.

- směs koření pro hubnutí - ceylonská skořice, sušený zázvor, chilli (nebo místo chilli dáme pepř černý mletý) - vmíchejte do medu, uchovávejte v ledničce. Užívejte 2x denně těsně před jídlem malou lžičku - hodí se především pro chladnější dny.

- pokud se jedná o ženu v menopauze, kromě koření je podpořit hormonální systém i bylinkami jako je eleuterokok, ženšen, aralka, rdesno mnohokvěté, andělika a dalšími.


2. hubnutí jangových konstitucí:


Člověk jangové konstituce podle tradiční čínské medicíny je svalnatý, má sklon k vysokému tlaku, bývá hovorný, družný, workoholický, postavou spíše jablko. Pokud má nadváhu, má tvrdé tukové obaly a pevné břicho.

- využijte ovocné kompoty uvolňující a zchlazující vnitřní suché horko, přidejte fenykl nebo hřebíček.

- vhodné jsou tapiokové dezerty s ovocem a kokosovým mlékem.

- uberte maso a bílkoviny, protože maso tomuto typu v hubnutí spíše brání.

- z koření můžete připravit směs mletý kmín kořenný, mletý koriandr plod, mletý fenykl - smíchat, vmíchat do másla a vždy těsně před jídlem malou lžičku polknout.

- jsou vhodné polévky z petržele (kořen i nať) - petržel rozpouští tukovo-vodní nánosy (podle TČM rozpustí hlen (tuk) na vodu, která odejde močí), do kterých dáme i další zeleninu - mrkev, kedluben, lotos kořen, brambory, sůl, atd. Aby pro vás hubnutí nebylo „neuskutečnitelné“, navštivte odborného terapeuta, který vám doporučí byliny, s jejichž pomocí si upravíte metabolismus a přejdete na zdravější životní rytmus bez odporu a naopak s lehkostí.


Další rady, tipy a doporučení najdete v kategorii „Články“ – Diety, trávení, diabetes


Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně. Jako certifikovaná terapeutka vám ráda pomohu na vaší cestě ke spokojenosti. Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, případně telefonicky 608770506. Vše o nabízených službách (TČM diagnostika, fytoterapie, dietetika, akupresura, masáže tuina, shiatsu atd.) se dočtete na www.tradicniterapie.cz.

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Cílem je seznámení se s tradičními metodami a možnostmi podpory zdraví, osvěta veřejně dostupných poznatků či odborných studií, nejde o propagaci konkrétních výrobků ani prodej doplňků stravy. Jen bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá a je třeba hodně investovat i do bylinných směsí, ale pak pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.


#dieta #hubnutí