Zbaví horka, zánětů, uklidní a svlaží plíce

Málokterá rostlina je současně nabuzující i uklidňující. Jiaogulan gynostema pětilistá je unikátní v tom, že na jedné straně vylučuje horko, horké toxiny, rozpouští patologické hleny a tlumí záněty, na straně druhé pak napomáhá normální funkci plic a zklidňuje ducha. Tím se stává jedinečnou pro léčbu krevního tlaku, jaterních poruch, diabetu, navíc posiluje imunitu a obranyschopnost, reguluje hladinu cholesterolu, zmírňuje křeče a má další schopnosti, pro které se vyplatí jí věnovat pozornost.


Jiaogulan (Ženšen pětilistý neboli gynostema) je popínavá rostlina z čeledi tykvovité. Její český název je poněkud zavádějící, protože není se ženšenem pravým (Panax ginseng) příliš příbuzná, ale má podobné složení. Jiaogulan gynostema má ve funkci náhrady ženšenu („jižní ženšen“) jedinečné postavení, protože jako jediná rostlina mimo rod Panax obsahuje skutečné panaxosidy. Jiaogulan gynostema je vlastně druh dýně (Cucurbitaceae) a její saponiny se získávají z listů, takže je oproti skutečnému ženšenu velmi levná.


Pravý ženšen je zahřívající a zdaleka není vhodný pro každého, přitom je ale extrémně posilující a má až zázračné účinky. Jiaogulan je thajská bylina, která planě roste také v Číně, Japonsku a dalších asijských zemích. Bylina je hojně užívána již od 6. století v tradiční východní medicíně. Označuje se jako rostlina dlouhověkosti.


Název „Pětilistý ženšen“ si rostlina vysloužila, protože obsahuje saponiny zvané gypenosidy (odborně též damaranové saponiny), které jsou velmi podobné ginsenosidům, které obsahuje i ženšen pravý (Panax ginseng). Výhoda pro pětilistý ženšen neboli gynostemu jiaogulan je v tom, že pravý ženšen se jen velmi obtížně pěstuje a produkty z něj jsou velmi drahé. Kromě saponinů obsahuje jiaogulan velké množství dalších synergicky působících bioaktivních látek jako jsou flavonoidy, polysacharidy, aminokyseliny, vitamíny, minerály a stopové prvky. Gynostema jiaogulan má pro nás význam jako nečekaný zdroj panaxosidů a vůči ženšenu má výhodu v rychlejší návratnosti pěstování. Není to „slabší ženšen“, ale unikátní adaptogen s vlastním využitím.


Hlavní účinky:

 1. harmonizuje krevní tlak (vysoký snižuje, nízký zvyšuje)

 2. posiluje imunitu a obranyschopnost organismu

 3. podporuje funkci jater

 4. reguluje hladinu cholesterolu a krevního cukru

 5. zvyšuje fyzickou kondici a vytrvalost

Množství obsažených účinných látek v rostlině souvisí s prostředím, ve kterém vyrůstá. Jiaogulan totiž lze poměrně snadno pěstovat i u nás, ale dostatek benefitů pro naše zdraví získá jen ve své domovině. Proto si raději při nákupu ověřte původ.


Bylina jiaogulan (Gynostema pětilistá) dle tradiční čínské medicíny:

 1. ochlazuje horko ze žaludku a střev

 2. vylučuje horký toxin

 3. rozpouští vlhký hlen

 4. zvlhčuje plíce

 5. posiluje produkci tělesných tekutin

 6. zklidňuje a posiluje ducha SHEN

Všechny tyto její účinky jsou unikátní v tom, že na jedné straně vylučuje horko, horké toxiny, rozpouští patologické hleny a tlumí záněty, na straně druhé pak napomáhá normální funkci plic a zklidňuje ducha. Dle tradiční čínské medicíny také posiluje činnost srdce, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, dále reguluje krevní tlak a imunitní systém, čímž se stává ideálním zdravotním nápojem především pro starší osoby.


Kvůli možnému vlivu na hormonální hladinu se nedoporučuje konzumace těhotným a kojícím ženám. Vyhnout by se mu měly i osoby s poruchou srážlivosti krve.


1 čajová lžička se zalije 0,2 l vroucí vody a nechá se 3-5 minut luhovat. Denní dávka by neměla překročit 4 šálky. Hotový nálev má vynikající nevtíravou vůni a chuť. Jeho účinky se projevují ihned po vypití. Nezhořkne ani pokud ho necháte louhovat delší dobu.


Další rady, tipy a doporučení najdete v kategorii „Články“ – Byliny, potraviny, doplňky


Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.


Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.


Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.


Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i hramonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

#plíce #žaludek #střeva #játra #horkost