top of page

Suchý únor, jaro, masopust, dřevo, vztek = játra

Jaro patří k elementu dřeva, jehož symbolem je mohutný strom, který svými kořeny získává výživu ze země, a větvemi se natahuje k nebi. Potřebuje prostor, miluje volnost. Na jaře nejvíce toužíme rozletět se do světa, být kreativní, uvolnění. A pokud nám někdo brání, vzniká frustrace, stísněnost a vztek.

Pokud je element dřevo v rovnováze, je člověk uvolněný, má odvahu projevit se, být autentický, má kreativní vize, schopnost vlastního úsudku, je laskavý a flexibilní.

Projevy nedostatku energie dřeva: blokace páteře, cukání svalů, migrény, alergie, vředy.

Projevy přebytku energie dřeva: výbuchy vzteku a pláče, přetlak, problémy se žlučníkem - tlak, bolesti a podobně.

Na tělesné rovině se element dřevo projevuje zejména v oblasti jater:

1. Stagnující játra = blokovaný tok energie: poruchy nervového systému, alergie, chronické zažívací potíže, PMS, stres, napětí v krku a zádech, ztuhlé, neohebné tělo, pálení očí, znečištěná krev, kožní problémy, svalová bolest, hněv, frustrace, deprese, náladovost, obtížné rozhodování

2. Horkost jater = vnitřní oheň: rudý obličej, zarudlé, suché oči, prudké bolesti hlavy, nespavost, menopauzální potíže, bolest v bedrech, slabé nohy, vysoký krevní tlak, zažívací potíže, zácpa, netrpělivost, výbušnost, arogance, agrese

3. Nedostatek jater = chybí jin a krev: deprese, nervové napětí, motání hlavy, šeroslepost, zvonění v uších, lámavé nehty, horké dlaně a chodidla, noční pocení a odpolední horečky, slabé šlachy a vazy

Vynikající očistný účinek mají na játra i hořké byliny, zvláště pak kořen pampelišky (Taraxacum officinalis), prorostlik srpovitý (Bupleurum falcatum; v mandarinštině čchaj-chu), chaparral (Larrea divaricata), semínka ostropestřece mariánského (Silybum marianum), mahonie plazivá (Mahonia repens) a květy rmene (rmence) sličného (Anthemis nobilis). S hořkými bylinami lze užívat kořen lékořice (Glycyrrhiza glabra), který zastře a zjemní jejich výraznou chuť.

Jednou ze složek zajištujících vysokou účinnost tohoto léku je pivoňka čínská (Paeonia lactiflora; v mandarínštině paj-šao), která má zároveň hořkou i kyselou chuť a je jednou z mála bylin, jež léčí všechny hlavní syndromy jater. Jak uvádí Paul Pitchford: „Pivoňka posiluje krev i jin a narušuje stagnaci jater jemně a harmonicky - což symbolizuje i samotný jemný, křehký pivoňkový květ. Kořen pivoňky navíc umocňuje účinky všech silně hořkých, aromatických bylin (včetně výše uvedených) a zároveň zmírňuje jejich vysušující efekt na jin a krev. Lze například smíchat stejné díly kořenu pampelišky a kořenu pivoňky s třetinovými díly kořene lékořice a kurkumy. Tato směs kombinuje účinky ostré, sladké, kyselé a hořké chuti s látkou posilující krev a jin, jako je kořen pivoňky.“

Ještě mírnější směs pro narušení stagnace jater nebo snížení horka, která je vhodná pro vysoce citlivé a křehké osoby, sestává ze dvou dílů pivoňky a jednoho dílu lékořice. Mírné a zároveň účinnější, než se obecně soudí, jsou také meduňka, máta a heřmánek, nicméně tyto byliny postrádají tonizující účinek pivoňky.


Potraviny pro detoxikaci a ochlazení jater: fazole mungo a jejich klíčky, celer, mořské řasy (při stagnaci jater velmi pomáhá čepelatka), salát, okurka, řeřicha, tofu, proso, švestky, potraviny bohaté na chlorofyl, houby, kořen a stonek rebarbory, ředkev a bílá ředkev, které navíc obzvlášť efektivně snižují toxicitu způsobenou nadměrnou spotřebou masa.

Potraviny zvyšující hladinu jinu a množství krve: fazole mungo a jejich klíčky, potraviny bohaté na chlorofyl, okurka, tofu a proso, mořské řasy, řeřicha, švestky, za studený lisovaný Iněný olej nebo oleje extrahované z brutnáku lékařského, pupalky dvouleté a černého rybízu.

Obnova jater: mikrořasy, mladé obiloviny (alespoň po dobu jednoho roku).

Prospěšný obsah chlorofylu mají všechny zelené potraviny, a každou z nich lze tudíž užívat k posilování krve, očistě a regulaci přemnožených nežádoucích mikroorganismů. Zelené potraviny bohaté na šťavelan, jako je špenát, nať červené řepy a mangold, je však třeba konzumovat jen v omezeném množství, pokud člověk trpí nedostatkem minerálů nebo řídkou stolici, a to z důvodu vysokého obsahu kyseliny šťavelové, která má projímavé účinky a způsobuje úbytek vápníku,“ uvádí Paul Pitchford.

Jaro (období dřeva) je pro posílení jater či jejich detoxikaci nejpříhodnější období, proto také do tohoto období spadá tzv. „suchý únor“ či masopust. Ten začíná tzv. „Popeleční středou“, kdy se uděloval věřícím křížek z popela na čelo na znamení pomíjivosti života (z popele jsi povstal a v popel se obrátíš).


Popeleční středa zahajuje předvelikonoční půst. Je dobré omezit tučná jídla, alkohol a maso. „Pokud dodržíme půst a najdeme smysl našeho konání v příštím období, budeme se cítit s příchodem velikonočních svátků a silných jarních energií jako bájný Fénix, jenž je symbolem znovuzrození,“ říká Karla Hájková s tím, že právě jaro je skutečným začátkem nového roku, kdy máme mít dostatek síly uskutečnit svá předsevzetí. Kdo naopak padá jarní únavou, málo v zimě relaxoval a málo se před Velikonocemi postil.

I naši předci, kteří žili daleko více v souladu s rytmy a energií přírody, pečovali pravidelně o očistu těla a mysli. Drželi půsty, pořádali sváteční reje, přijímali sílu z přírody a děkovali jí za to. Na jaře vždy spořádali hromadu zelených výhonků, které právě vykoukly ze země – kopřiv, pažitky, pampelišky, petržele, ale třeba i bršlice kozí nohy tzv. husí packy – pro mnohé obtížného to plevele. Všechny tyto byliny jsou detoxikační, a hlavně nabité jarní silou.


Další zajímavosti, tipy a doporučení najdete v kategorii „Články

Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.


Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně. Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, nebo telefonicky 608770506.


Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Cílem je seznámení se s tradičními metodami a možnostmi podpory zdraví, osvěta veřejně dostupných poznatků či odborných studií, nejde o propagaci konkrétních výrobků ani prodej doplňků stravy. Jen bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

Comentários


bottom of page