Červená řepa odhalí i nedostatek železa

Červená řepa je jednou z nejzdravějších potravin. Podporuje imunitní systém i růst tkání, má pozitivní vliv na těhotenství a kardiovaskulární systém a používá se také jako prevence a při léčbě rakoviny.

Červená řepa je vysoce zásaditá, čímž potlačuje viry, bakterie i mykózy. Kromě draslíku, hořčíku, vápníku, vitamínu C, E a dalších živin obsahuje také spoustu železa, na jehož nedostatek umí upozornit. Jak? Červenou močí!


Červená moč nebo stolice se po snězení červené řepy objevuje zejména u osob, které trpí nedostatkem železa nebo mají problémy s jeho absorpcí ve střevech. Pokud tedy někdo po konzumaci červené řepy zjistí, že jeho moč nebo stolice má červenou barvu, měl by to chápat jako upozornění, že v jeho těle došlo k nedostatku železa či že se tento prvek ve střevech špatně vstřebává. Současně ale řepa umí železo doplnit a také regulovat jeho vstřebávání. Krev výrazně doplňuje také andělika, která léčí i psychiku, hormonální potíže a nespavost.


K dosažení výraznějšího antianemického účinku stačí dvakrát denně vypít 100 ml syrové, čerstvě vylisované šťávy z červené řepy. To se doporučuje zejména tehdy, když organismus nereaguje na léčbu železem, která se indikuje v případě anémie způsobené nedostatečnou krvetvorbou v kostní dřeni (aplastická anémie).


Kořen červené řepy obsahuje významné množství rostlinné vlákniny, která usnadňuje funkci střev a brání vstřebávání cholesterolu ve střevech. Proto se pravidelná konzumace červené řepy doporučuje všem, kdo mají zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi. Červená řepa také stimuluje tvorbu žaludečních šťáv a upravuje činnost žaludku.


Někteří odborníci tvrdí, že řepa umí léčit rakovinné tumory. Při výzkumu se aplikováním denní dávky 250 g nakrájené červené řepy nebo 300 až 500 ml její šťávy zmenšily, a dokonce i zmizely nádory. Tohoto účinku se podařilo dosáhnout i převařenou a koncentrovanou šťávou, kterou žaludek lépe snáší.


Mezi dalšími benefity červené řepy je obsah křemíku, který má velký význam při tvorbě vazivových tkání a kostí a pružnosti cévních stěn.

Dále regeneruje lidský organismus a zpomaluje stárnutí. Díky tomu je pokožka mladší a také červená řepa má příznivý vliv na vlasy a nehty.


Také obsahuje kyselinu listovou – ta patří mezi důležité látky v těhotenství pro správný vývoj plodu a snižuje možnost potratu. Dále kyselina listová pozitivně ovlivňuje činnost srdce a kardiovaskulární systém. Nejvíce kyseliny listové nalezneme v syrové červené řepě. V tepelně upravené řepě je ji tak polovina.


Dále podporuje nervový systém a vyživuje nervy, má protisklerotické účinky, ovlivňuje pozitivně tvorbu inzulínu, podporuje látkovou výměnu, pomáhá po rekonvalescenci při borelioze a klíšťové encefalitidě, má pozitivní vliv na zrakovou ostrost.


Dle tradiční čínské medicíny červená řepa posiluje srdce, uklidňuje, podporuje oběh a pročišťuje krev. Příznivě působí na játra, zvlhčuje střeva a podporuje menstruaci. Spolu s mrkví léčí hormonální nerovnováhu. Používá se především pro posilnění krve, pohlazení sleziny a odstranění vlhkosti.

Vhodná je také pro posílení energie čchi (Qi) a rozproudění její stagnace. Nedoporučuje se užívat příliš velké množství řepy při Crohnově chorobě a ledvinových kamenech.


Další rady, tipy a doporučení najdete v sekci „Články“ – Diety, hubnutí, trávení


Jsme rádi, že se našimi texty inspirujete, ale prosíme o jejich nekopírování. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.

S čím vám mohu pomoci:

  1. Doporučení vhodné stravy a životního stylu

  2. Detoxikace, redukce váhy

  3. Únava, potíže se spánkem

  4. Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie

  5. Akné, ekzémy, plísně

  6. Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium

  7. Nervozita, napětí, úzkost, deprese

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz, Zlín.

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

#železo #nedostatekkrve #červenářepa #trávení #krev