Tradiční vývar nebo miso zažene sto nemocí

Proč jíst polévky? Protože tolik živin, kolik umí náš organismus přijmout z poctivé polévky, nedokáže získat z žádného jiného jídla! Kvalitní polévka je plná vitaminů, minerálních látek, vlákniny a bílkovin. Zejména slepičí či hovězí vývary dodají sílu a zaženou každé nachlazení. Poctivý vývar je tak prvním lékem při nemoci. Polévka vás navíc zaplní a pomůže snížit počet kalorií, které přijmete během příštího jídla. Lidé, kteří jedí polévky, mají díky nim vyrovnanější stravovací návyky. Přijímají více dobře vstřebatelných bílkovin, vlákniny, vitaminů a minerálů a méně kalorií a tuku.


Potvrzují to i aktuální výzkumy, podle kterých vývar z kostí „inhibuje migraci neutrofilů“, což znamená, že ovlivňuje pohyb bílých krvinek, čímž snižuje vedlejší účinky zánětu v organismu napadeného chřipkou nebo podobným virovým onemocněním.


V tradiční terapii se zdůrazňuje nutnost vařit polévku pomalu. Jedině velmi pomalý var – může trvat i několik hodin – totiž způsobí, že se z kostí a šlach, které na polévku použijete, uvolní léčivé látky (zejména kolagen a esenciální aminokyseliny jako prolin, glycin a glutamin).


Hlavní účinky poctivého vývaru:

 1. regeneruje krevní buňky

 2. působí antivirově a antibioticky

 3. podporuje imunitu

 4. upravuje zažívání, trávení a vylučování žaludečních šťáv

 5. doplňuje minerály

Účinnost polévky zvýšíte přidáním kořenové zeleniny (Mrkev podporuje játra, prospívá trávení a obsahuje vitamin K, sodík, foláty, mangan, fosfor, hořčík, vitamin E a zinek. Česnek je účinným antibiotikem a likviduje i viry a plísně.  Celer snižuje riziko zánětů i srdečních chorob, podporuje imunitní systém a ozdravuje játra.


Červená řepa doplňuje krev, snižuje krevní tlak, rozšiřuje cévy.) a vhodným kořením (pepř zlepšuje zažívání, odvodňuje a pomáhá proti bakteriím, koření doplňuje a rozhýbává energii čchi (Qi), zahřívá střed).


Kurkuma zahání vše škodlivé. Tymián pomáhá udržet zdravé ledviny, srdce a mozek a je dobrým zdrojem manganu.) Petržel otevírá povrch, odstraňuje škodlivý chlad.


Cibule rozbíjí stagnace, doplňuje Yang, rozpouští hlen (Tan), posiluje plíce.


Podle tradiční čínské medicíny vývar z kostí posiluje ledviny, ve kterých má lidský organismus uloženu základní životní energii.  Proto se v praxi tradiční čínské medicíny používá kdykoli je organismus výrazně oslabený: nejen při chřipkách, ale i únavovém syndromu, viróze a dalších nemocech, včetně období po porodu, při rekonvalescenci po operacích nebo v přechodu.


Tradiční slepičí vývar (slepice doplňuje eneregii čchi (Qi) a krev) je základem nejen české gastronomie. Zatímco kosti a maso je třeba rozdělit na malé části, zeleninu naopak ponechejte nenakrájenou, aby se při dlouhém varu úplně nerozpadla. Voda by měla jen mírně probublávat, při prudkém varu bude vývar zakalený. Slepičí vývar (z masa, kostí a zeleniny) obsahuje důležité minerály, bílkoviny, je silně zásadotvorný, protizánětlivý a vyživuje celý organismus včetně kloubů, kostí a zubů. Posiluje imunitu a osvědčil se při léčení chřipky a dalších virových nemocí. Z terapeutického pohledu tradiční čínské medicíny má dlouhá polévka nedocenitelný význam. Nebojte se ho řádně osolit – sůl harmonizuje střední zářič, zvlhčuje, v mírném množství posiluje ledviny.


Vývar ze slepice v červeném víně je považován za první prostředek pro posílení matky (výživa krve i esence ledvin) i pro podporu kojení.


Pokud nemáte čas a potřebujete do organismu rychle dostat výživné, ozdravující jídlo, zvolte miso polévku.


Tradiční miso rychlá polévka: 130 g tofu, 400 ml zeleninového vývaru nebo vody, 2 lžíce miso pasty, 2 jarní cibulky, 1 g sušené wakame řasy, 1 houba shitake, trochu hrášku

Namočte řasy a houby na 10 minut do vody (400 ml), nakrájejte tofu na kostičky a cibulku na jemná kolečka. Řasy a houby následně nakrájejte, vložte do hrnce, přidejte vývar nebo vodu, tofu a krátce prohřejte. Mezitím v misce rozmíchejte miso pastu s trochou teplé vody. Miso se nesmí vařit, přidejte ho do hrnce a hned podávejte.


Miso obsahuje všechny aminokyseliny, jedná se tedy o komplexní bílkovinu. Další vědecky doložené přínosy:

 1. Povzbuzuje vylučování zažívacích šťáv v žaludku.

 2. Obnovuje prospěšná probiotika ve střevech.

 3. Pomáhá se zažíváním a vstřebáváním další potravy ve střevech.

 4. Je bohatým zdrojem železa a vitamínů skupiny B.

 5. Zlepšuje kvalitu krve a lymfy.

 6. Snižuje riziko rakoviny prsu, prostaty plic a střev.

 7. Posiluje imunitní systém a pomáhá snižovat LDL cholesterol.

 8. Vysoký obsah antioxidantů chrání před volnými radikály.

 9. Povzbuzuje životní sílu a chrání před chladem.

 10. Pomáhá při srdečních chorobách, rozpouští v krvi cholesterol.

 11. Zmírňuje následky silného kouření, konzumace alkoholu a léků.

 12. Pohlcuje těžké kovy, zejména radioaktivní stroncium, má silné detoxikační účinky.

Další rady, tipy a doporučení najdete v textech v kategorii „Články“ – Byliny, potraviny, produkty.


Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.


Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

#miso #polévka #vývar