Jak se zbavit chutí na sladké

Vrháte se občas nekontrolovaně na čokoládové bonbony? Dopřáváte si po hlavním jídle dezert? Nedokážete své chutě držet na uzdě?

Častou chybou je konzumace potravin s vysokým glykemickým indexem, které rozkolísají hladinu cukru v krvi. Mezi takové potraviny patří sladkosti, ale i pečivo, müsli, alkohol nebo nevyvážený oběd.

Jídlo s vysokým glykemickým indexem je tedy cestou k přejídání. Nižší glykemický index má většina ovoce a zeleniny, sýry, nerozvařená rýže a brambory, ale i oříšky a hořká čokoláda s vysokým obsahem kakaa.

Zvládnout chuť na sladké pomůže také přestávka. Chuť na něco dalšího často přejde sama podle toho, jak se vyrovnají regulační mechanismy příjmu potravy v centru hladu a centru sytosti v mozku. Je dobré se napít, případně si dát kávovinový nápoj nebo cucat lékořici.

Střídání chutí na sladké, slané může také souviset s nezkrotnou touhou jedince konzumovat takové potraviny při negativních emocích, jako je stres, zlost, úzkost, osamělost, smutek a nuda. Jídlo se pak stává způsobem, jak uniknout nebo se rozptýlit od problému.

Neuhasitelné chutě na slané potraviny mohou poukazovat i na zdravotní problém: na nedostatek jódu při problémech se štítnou žlázou nebo nedostatečnou produkci stresových hormonů v nadledvinách. Zvýšenou chuť k jídlu a přejídání dokáží vyprovokovat některé léky. Běžné je před menstruací nebo u abstinujícího kuřáka.

Zákazy ale nic nevyřeší. Jakmile si budete sladké zcela odpírat, přijde chvíle, kdy to nevydržíte a zbytečně se přejíte. Zakazujeme-li si něco, jen se tím dostáváme do stresu, který ovšem potřebujeme zajíst a začarovaný kruh se uzavírá. Pomoct může osobní diagnostika, objednat se můžete zde:

Tradiční medicína rozlišuje jin jang pokrmy, využívá chutě potravin k léčení a pomocí stravy umí zcela zamezit chutím na sladké.

Chutě na sladké mohou vyvolávat také přemnožení parazité. V hojné míře je rozšířená plíseň Candida albicans. Candida albicans je parazitická kvasinka, která osídluje střeva (10-15% střevní mikroflóry), pohlavní ústrojí, ústa, jícen a krk. Tato kvasinka žije za normálních podmínek v rovnováze s ostatními bakteriemi (např. acidophilus a bifidobakterie) a kvasinkami v lidském organismu. Za určitých podmínek se však množí, oslabuje imunitní systém a způsobuje infekci známou jako kandidóza. Mikroorganismus může cestovat krevním oběhem do mnoha tělních orgánů až do mozku, kde také působí na centra chutí a neustále naše tělo „nutí“ jíst sladké.

Je proto vhodné čas od času absolvovat dvouměsíční „odčervovací a antiparazitální kůru“, v jejím rámci užívat i dračí krev.

Mnoho odborníků souhlasí také s tím, že nedostatek určitých druhů minerálů napomáhá překyselení a chuti na sladké. V dnešní době by si každý člověk měl hlídat vyváženou stravu a také se vzdělávat jaké jsou přírodní zdroje široké škály minerálů, vitamínů a fytoživin. Ve stravě průměrného středoevropana chybí nejčastěji Selen, Zinek, Hořčík, Draslík, Jód, Mangan, Chrom.  A jak je doplňovat? Třeba ořechy, mořské plody, čerstvá zelenina, pivovarnické kvasnice, celozrnné výrobky, luštěniny nebo přírodní formy daných minerálů.

Chutě na sladké z hlediska východní medicíny a MUDr. Petra Hoffmanna:

  • Nedostatek čchi sleziny (Pi Qi Xu) = chuť na sladkosti při únavě, neustálé uzobávání, tendence k obezitě, sladko v ústech, ztráta rozlišování chuti, nepravidelná chuť k jídlu, nechutenství, mírné nafouknutí břicha po jídle, únava, bledá pleť, slabost končetin, řídká stolice, bledý jazyk (léky 073, 105, 900, 822)
  • Nedostatek krve srdce (Xin Xue Xu) = chuť na sladkosti při rozčilení, neustálé uzobávání, nepravidelná chuť k jídlu, smutek, deprese, pocit osamělosti, bušení srdce, motání hlavy, nespavost, spánek rušený sny, špatná paměť, úzkost, lekavost, matně bledá pleť, bledé rty, bledý a tenký jazyk (léky 192, 200, 822)
  • Oheň srdce (Xin Huo) = chuť na sladkosti při obavách, neustálé uzobávání, hlad, nepravidelná chuť k jídlu, bušení srdce, žízeň, afty v ústech a na jazyku, duševní neklid, pocit nervozity, nespavost, spánek rušený sny, pocit horka, červený obličej, hořko v ústech, červený jazyk s ještě červenější špičkou a žlutým povlakem (léky 016, 900)
  • Stagnující čchi jater oslabuje slezinu (Gan Qi Zhi, Pi Qi Xu) = chuť na sladkosti, zhoršující se před menstruací, neustálé uzobávání, nepravidelná chuť k jídlu, střídající se zácpa a průjem, nafouknutí nadbřišku nebo břicha, podrážděnost, náladovost, deprese, únava, jazyk normální event. mírně červený po stranách (léky 062, 900)
  • Nedostatek jang ledvin a sleziny (Shen Pi Yang Xu) = chuť na sladkosti při únavě, neustálé uzobávání, nepravidelná chuť k jídlu, bolesti v bedrech, studená a slabá kolena, pocit chladu, svítivě bílá pleť, impotence, snížené libido, únava, malátnost, hojné močení světlé moče, noční močení, řídká stolice, nechutenství mírné nafouknutí břicha, chuť polehávat, průjem v časných ranních hodinách, bledý a vlhký jazyk (léky 172, 198, 822)
  • Horko ve slezině (Pi Re) = chuť na sladkosti, neustálé uzobávání, hlad, pálivá bolest v nadbřišku nebo v břiše, nadměrný hlad, červená špička nosu, suché rty, afty v ústech, žízeň, suchá stolice, pocit horka, malé množství tmavé moče, žlutá pleť, červený jazyk se suchým žlutým povlakem (léky 021, 012, 900)

Další možnosti, tipy a rady najdete v sekci „Články“ – Diety, hubnutí, trávení, diabetes

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.

Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.

Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.

Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.

A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i hramonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.

Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *