Jak se zbavit sebevražedných sklonů a přílišného smutku

Trápí vás deprese, nebo úzkost, nebo smutek, nebo strach? Každá emoce má jiný původ. Sebevražedné sklony dle lektora tradiční čínské medicíny Giovanni Maciociho souvisí zejména s hlubokým smutkem a plícemi! Sklíčenost a zármutek spotřebovávají energii plic a postupně napadají i srdce, játra a slezinu.

Pokud se energie plic vyčerpá, dojde k oslabení a zmenšení celkové tělesné Qi (čchi), člověk se cítí zastrašený a objevuje se dušnost a bolesti a tíseň na hrudi, fyzická i duševní sklíčenost, nedostatek síly a lenost.  Projevuje se tichým pláčem, ztrátou odvahy, zakalením ducha. Každý člověk je jiný, proto i v tomto případě pomůže osobní diagnostika – objednat se můžete zde:Hlavní projevy nedostatku yinu v plicích:

 • Suchý kašel
 • Sucho v ústech
 • Sucho v krku
 • Horké dlaně,plosky
 • Červené tváře
 • Nespavost
 • Noční pocení
 • Odpolední horkost

Tradiční terapie má osobitý pohled na lidskou duši. Podle tradiční čínské medicíny plíce uchovávají ducha Po, který v moderním pojetí zhruba odpovídá limbickému systému a který zodpovídá za reflexy, instinkty, pud sebezáchovy a reprodukční pud. Po vzniká při početí, je vyživován esencí matky a duší Po matky. Odpovídá za rozpoznávání emocí, kontroluje dýchání, proto se emoce projevují také dechem.

Akpunkturní body plic se aktivují vždy, když pacient má sebevražedné sklony, přemýšlí o smrti a tyto myšlenky se mu stále vracejí.

Nejčastěji se tyto stavy objevují na podzim. Zatímco podle principů TČM na jaře bývají lidé depresivní, vzteklí a plní agrese, na podzim je tato energie zacílena dovnitř. Ve všech případech pomůže psychoterapie.

Vědci zjistili, že nejnáchylnější k sebevraždám jsou ti, u nichž se klasická depresivní sklíčenost střídá s nenadálými a prudkými návaly zvýšené aktivity a nervozity. Tyto projevy, označované zpravidla jako smíšené (depresivní) stavy, se podle studie vyskytovaly u 40 procent pozorovaných, kteří se pokusili o sebevraždu.

Mezi symptomy, které mohou včas upozornit na zvýšenou náchylnost pacienta k sebevraždě, patří podle britského listu The Independent například rizikové řízení auta, promiskuita, rychlé tempo chůze, dělání zkratkovitých a nepromyšlených rozhodnutí nebo časté mnutí rukou. Lidé, kteří kromě obvyklých projevů deprese vykazují i tyto příznaky, jsou pak podle vědců náchylnější k sebevraždě až o 50 procent.

Zatímco při depresi se na jaře zaměříme na játra, při přílišném smutku a přemýšlení o sebevraždě je třeba posílit právě plíce (a tak i celkovou imunitu).

Plíce posílí:

Základní funkcí plic je regulace energie Qi (čchi) v celém těle, dýchání a řízení pohybů vody. Spolu s plícemi se na procesu dýchání podílejí ledviny a to tak, že ledviny regulují nádech a plíce výdech. Právě dýcháním plíce regulují a udržují v chodu celý mechanizmus působení Qi (čchi) v organismu.

Plíce regulují pohyb vody a v tomto kontextu zabezpečují, aby se tekutiny dostávaly v krátkém čase v podobě rozprášené rosy do celého organismu a aby se jejich nadbytečná část vylučovala ven pocením. Narušení této funkce pak může způsobovat potíže jako zahušťování hlenů anebo vodnaté otoky v horní polovině těla.

Jak se na psychické potíže dívá tradiční terapie se můžete dočíst také v kategorii „Články“ – Psychické problémy, psychoterapie, deprese

Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.

S čím vám mohu pomoci:

 • Doporučení vhodné stravy a životního stylu
 • Detoxikace, redukce váhy
 • Únava, potíže se spánkem
 • Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie
 • Akné, ekzémy, plísně
 • Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium
 • Nervozita, napětí, úzkost, deprese

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz, Zlín.

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

Sdílet článek na:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *