Mezi další až zázračné dobroty, které bychom si měli dopřávat každý den, patří indický angrešt amalaki, neboli Emblica officinalis. Jeho plody obsahují vitamín C, aminokyseliny, třísloviny, cukry, minerály, chrom, zinek i měď a je zejména díky obsahu tříslovin silný antioxidant. Proto lze amalaki použít u řady onemocnění, na která mají volné radikály vliv.
Amalaki:
vyživuje, posiluje, omlazuje a obnovuje tkáně
zvyšuje chuť k jídlu, přesto pomáhá při dietách navodit pocit sytosti
zpevňuje tkáně, snižuje výtoky a sekrece
zastavuje krvácení, zvyšuje počet červených krvinek, čistí krev
vyživuje kosti, působí na růst vlasů a nehtů
podporuje pohyb střev i žaludeční činnost
reguluje hladinu krevního cukru
používá se při zánětu tlustého střeva
je největší přírodní zdroj vitamínu C – 3000 mg na plod
pomáhá při překyselení žaludku a při vředech
snižuje chronické horečky
Amalaki se obvykle prodává jako sušené ovoce, které velmi dokonale čistí naše tělo a je považován za jeden z nejvíce omlazujících přírodních prostředků. Při léčbě nadváhy zabraňuje vzniku metabolické pasti a tzv. jo-jo efektu.
Angrešt má průměr plodu 4 cm, dá se rozloupat jako mandarinka na kousky, které když se usuší, ztvrdnou a na některých vykrystalizuje trocha cukru, který se jeví jako plíseň. Stejný jev probíhá u sušených švestek.
Plody (nebo přípravek z plodů) by měly mít svíravě kyselou chuť. Podlé té můžete identifikovat pravost ovoce. Na trhu se totiž objevují i různé náhražky amalaki.
V rámci východní medicíny se používá především v ájurvédě, která amalaki používá pro regeneraci jater, zlepšení trávení, při chronickém kašli, astmatu či tuberkulóze. Terapeuti doporučují indický angrešt párům, které se snaží o početí, protože amalaki má pozitivní účinky na ženské pohlavní orgány a u mužů zlepšuje kvalitu spermií.
Západní medicína úspěšně testovala amalaki na léčbu dráždivého kašle, pro potlačení zánětu, podporu imunity a kardiovaskulárního systému, na ochranu žaludeční výstelky, podporu krevní novotvorby, snížení cholesterolu a uklidnění průjmových obtíží. Jiné studie se zaměřily na potenciál amalaki snižovat návalům úzkosti a deprese. Úspěšné testy proběhly také u léčby jaterních buněk a pokusy potvrdily i snižování krevního cukru.
V porovnávání dalších látek se aktuálně zdá výtažek z amalaki jako jeden s významným potenciálem k podpoře růstu vlasů. Přípravky (zejména oleje) s obsahem indického angreštu stimulují vlasové kořínky, pomáhají proti lupům a šedivění vlasů. Umí efektivně zklidnit pleť a zároveň ji zanechávají rozzářenou.
Další rady, tipy a doporučení najdete v textech v kategorii „Články“ – Byliny, potraviny, doplňky
Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím byliny a stravu přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.
Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. To, co je vhodné pro jednoho, druhému sedět nemusí, a přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém. Postupy a směsi, které používám, jsou prověřeny staletími zkušeností, proto fungují. Tradiční terapie doplňuji moderními poznatky a metodami.
Zaměřuji se především na celkovou harmonizaci organismu, na podpůrnou terapii obezity, akné, nespavosti, trávicích či střevních potíží, psychické nestability, očistu od gynekologických kandidóz, pomoc při menstruačních problémech, migrénách a dalších zdravotních neduhů.
Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz.
Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je tradiční terapie dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár týdnech.
Cílem praktiků tradiční medicíny je změnit lidské návyky a myšlení v rámci prosazování zdravého životního stylu, zaujetí pozitivního postoje vlivem správného stravování, cvičení, vhodné duševní aktivity a koordinace vlivů okolního prostředí na náš zdravotní stav. V klinické praxi kladou terapeuti důraz na přesnou diagnózu a rozbor příznaků. Vyhledávají skutečné příčiny potíží a následně je léčí. Právě díky globálnímu přístupu často vyléčí několik problémů současně, je však třeba být trpělivý.
A jak poznáte opravdového terapeuta? Bude k vám přistupovat jako k individualitě, kromě bylin a vhodných potravin vám nabídne i harmonizaci psychiky, doporučí změny životního stylu přímo pro vaši osobnost, po seznámení se s vaším problémem objedná byliny upravené konkrétně pro vás, nezatíží vás příliš a uleví vám.
Přes toto všechno nemůže nikdy tradiční terapie nahradit západní lékařskou odbornou léčbu. Veškeré informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz berte prosím jako osobní názor a ne jako vědecky podložená, schválená a orazítkovaná fakta. Dle platných legislativních norem by vám špatná interpretace a laický přístup mohl ublížit. Rozhodnutí, jak investovat do svého zdraví a jak zlepšit svou kondici a mít více radosti ze života, je jen na vás.