Bodlák, který léčí ekzémy a zlepšuje trávení

Především kožní a jaterní potíže léčí Benedikt lékařský, nebo také čubet benedikt – bodlákovitá rostlina dorůstající výšky až 40 cm. Listy benediktu jsou chlupaté, peřenolaločnaté a jejich okraje trnitě zašpičatělé. Květy benediktu jsou žluté a trubkovité.

Tento bodlák je zdrojem tříslovin, silicí, glykosidů, flavonoidů, slizů, taninu, pryskyřice, ale také hořčíku, draslíku, vápníku a vitamínů skupiny B.


Mezi terapeuticky účinné látky benediktu lékařského patří hořčiny, silice, terpeny, flavonoidy, lignany a slizy.


Benedikt lékařský – Benedikt čubet (Cnicus benedictus):

 1. posiluje srdce a cévy

 2. léčí bolesti trávicího traktu a žaludku

 3. pomáhá při revmatismu a dně

 4. zvyšuje vylučování kyseliny močové

 5. uzdravuje bércové vředy a ekzémy

 6. posiluje organismus

 7. pomáhá léčit jaterní a žlučníkové nemoci

 8. působí proti některým typům virů a bakterií, zejména proti nežádoucím střevním bakteriím

 9. potlačuje patologické kvašení a hnití ve střevech

 10. pomáhá při chronických poruchách imunity

 11. užívá se při alergii

Obklady nebo koupele z benediktu lékařského pomáhají hojit ekzémy a kožní vředy. Výborně se hodí do směsí na léčbu dalších kožních nemocí (lupénky, při kožních alergiích a zánětech, při růži i bércových vředech).


Bylinkové čaje na kožní neduhy (ekzémy, lupénku, akné):


1 lžíci benediktu, 1 lžíci kopřivy, 1 lžíci listů pampelišky a 1 lžíci pýru zalijte půl litrem vroucí vody a nechejte 10 minut louhovat, poté přeceďte, nalijte do termosky a popíjejte během dne. Denně si vařte nový čaj. Tato pitná procedura by měla trvat 4 týdny a po ní přejděte na tuto:

1 lžíci benediktu, 1 lžíci zeměžluče, 1 lžíci lékořice a půl lžičky kořene hořce žlutého zalijte půl litrem vroucí vody a nechejte 10 minut louhovat, poté přeceďte, nalijte do termosky a popíjejte během dne. Tato pitná kúra by měla opět trvat 4 týdny.


Kapky na posílení žlučníku, jater i střev:


2 lžíce benediktu, 1 lžíci listů pampelišky, půl lžičky tlučeného semene fenyklu a půl lžičky tlučeného semene anýzu zalijte 3 deci 60% lihu či destilátu a vše nechejte 14 dní na klidném místě louhovat. Denně protřepávejte. Poté přeceďte a po dobu 4 týdnů užívejte 3 x denně 25 kapek nakapaných do 3 deci vlažné vody.


Benediktová koupel na kožní neduhy (ekzémy, lupénku, akné, alergie, bércové vředy):


3 hrsti benediktu přelijte 3 litry vroucí vody a nechejte hodinu louhovat. Pak přeceďte a nalijte do vody ve vaně. Bylinková koupel by měla trvat 15 minut.


Bylinková koupel na všechny kožní potíže:


1 hrst benediktu, 1 hrst přesličky rolní a 1 hrst jitrocele zalijte 3 litry vroucí vody a nechejte hodinu louhovat. Poté přeceďte a nalijte do vody ve vaně. Bylinková koupel by měla trvat 15 minut.


Užívání jakýchkoli bylin je třeba vždy po měsíci přerušit a dopřát organismu oddech.


Předávkování benediktem může vyvolat nevolnost, zvracení a podráždění ledvin. Nedoporučuje se při těžších ledvinových poruchách, plicních chorobách a během těhotenství.


Další rady, tipy a doporučení najdete v textech v kategorii „Články“ – Byliny, potraviny, doplňky


Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.

Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.


S čím vám mohu pomoci:

 1. Doporučení vhodné stravy a životního stylu

 2. Detoxikace, redukce váhy

 3. Únava, potíže se spánkem

 4. Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie

 5. Akné, ekzémy, plísně

 6. Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium

 7. Nervozita, napětí, úzkost, deprese

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz, Zlín.


Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

#nechutenství #trávení #žaludek #žlučník #benedikt