top of page

Bolavá záda i výhřez ploténky – úleva existuje

Bolest zad můžete výrazně zmírnit bylinkami a cvičením. Podle tradiční čínské medicíny je obvyklou příčinou bolesti zad nejen ochablé svalstvo ve spodní části zad, ale především také oslabené ledviny a stagnace vlhka, chladu a větru. Typickými příznaky jsou:

 1. tupé bolesti v kříži

 2. ztuhlost po ránu

 3. pocit tíhy v dolních končetinách

 4. pocit slabosti v bedrech

 5. zimomřivost

 6. bolesti popřípadě s otoky

 7. strach, nejistota, nespokojenost

Potíže se obvykle zlepšují teplem a v klidu a zhoršují se při změnách počasí. Při nereagování na prvotní potíže se stav může rozvinout na ischias, výhřez plotének, osteoporozu, artrozu apod.

Důležité je posílit ledviny, odstranit vlhkost a rozproudit energii. Využít můžete akupunkturní či akupresurní ošetření bodů na dráze močového měchýře, což je orgán velmi úzce spojený s ledvinami.


Meziobratlová ploténka je elastická tkáň tvořící nárazníkovou zónu mezi dvěma sousedními obratli. Skládá se z prstence a jádra. Pokud dojde k vyhřeznutí jádra, projeví se tlakem na míchu a bolestmi v oblasti zad, které vystřelují do končetiny.


Velikost výhřezu, tedy míra v milimetrech, kterými jádro utlačuje nervovou tkáň, není až tak rozhodující. Nejdůležitějším vodítkem pro volbu metody léčby jsou příznaky, které pacient pociťuje. Ty se vzhledem k velikosti výhřezu často liší, někteří pacienti mají při výhřezu 5 milimetrů do páteřního kanálu bolesti, které je zcela paralyzují. Jiní pacienti mají zcela minimální příznaky, nebo dokonce žádné a na výhřez se přijde náhodou při vyšetřování zcela jiného problému.


Pomocí při traumatizaci nervové tkáně je Hypericum perforatum 15 C. Jakmile bylinky, akupresura či homeopatika pomohou od prvotní bolesti, je třeba pokračovat v harmonizaci organismu.


Tipy pro podporu páteře:

 1. Dieta s vyrovnanou stravou posilující ledviny a kosti (zelenina, ovoce, celozrnné obiloviny a kvalitní živočišné bílkoviny)

 2. Uvolnění napětí, zbavení se strachu

 3. Horké koupele s léčivou solí

 4. Doplnit přírodní hořčík (dýňová semínka, minerálky)

 5. Byliny proti bolesti (kurkuma, kůra vrby bílé a kozlík lékařský)

 6. Zahřívající strava (jehněčí a hovězí ledviny, černé fazole)

 7. Mírné cvičení a procházky

 8. Kotvičník,

Konkrétní doporučení je třeba konzultovat se zkušeným terapeutem.


Další rady, tipy a doporučení najdete v textech v kategorii „Články


Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně. Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, nebo telefonicky 608770506. Vše o nabízených službách a cenách se dočtete zde. (TČM diagnostika, fytoterapie, dietetika, akupresura, tuina, shiatsu, neurolingvistické programování mozku NLP atd.)

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Cílem je seznámení se s tradičními metodami a možnostmi podpory zdraví, osvěta veřejně dostupných poznatků či odborných studií, nejde o propagaci konkrétních výrobků ani prodej doplňků stravy. Jen bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

Commentaires


bottom of page