top of page

Bolavá záda? Zkuste občas chodit bez bot

Je až neuvěřitelné, že naše chodidla (a především kotník) unesou celou tělesnou váhu dospělého člověka. Navíc jsou na chodidlech i důležité reflexní body celého těla. Přesto se o svou základnu příliš nestaráme. Mnohdy ji dokonce ničíme příliš úzkou obuví. Nožku jako Popelka má opravdu jen málokdo. Přesto si především ženy deformují prsty a snaží se je vecpat téměř do japonských mučících bot pro gejši. Široké pohodlné boty přitom mohou vyřešit potíže s páteří, migrénou či spánkem.


V poslední době jsou populární „bosé“ boty. Lidé pobíhali bosky celá tisíciletí. Obvykle ale po hlíně, ne po asfaltu či betonu. Stále více fyzioterapeutů se přiklání k chození bez bot v přirozeném prostředí, tedy v lesích, na polních cestách, v písku apod. Nejde jen o to, že se chodidla stále stimulují, ale prokazatelně dochází i ke zlepšení krevního oběhu, orientace v prostoru i zdraví všeobecně. Zlepšuje se i psychika, protože dochází k důležitému kontaktu se zemí. Bosé nohy jsou stimulovány, reagují na podněty.


Chodidla je vhodné sprchovat, masírovat a zkoušet prsty sbírat z podlahy předměty, čímž se výborně procvičí zlenivělé svaly. Je třeba s prsty hýbat. Kde není pohyb, není vjem. A kde není vjem, není ani prokrvení. Stejně tak jsou prsty důležité při odrazové fázi kroku, kdy se noha odvaluje od špičky. Dopřejte si dostatek dotyků, hlazení, škrábání i lechtání. Můžete si nohy a prsty různě natahovat a ohýbat, vytáčet a mobilizovat, čímž si uvolníte napětí v chodidle i v celém těle, podpoříte odvod krve a lymfy.


Procvičujte také kotníky. Jejich ztuhlost poznáte i podle toho, zda umíte pohodlně udělat dřep.


Lidská noha se svými klenbami se vyvíjí již v kojeneckém věku. Při otáčení ze zad na břicho, z břicha na záda. Svalové zřetězení procházející naším trupem, šikmým břichem, končí u svalů nohy. Svalová aktivita trupu a břišních svalů se podepisuje na napětí hýždí, centraci kyčelních kloubů a prolne až do kleneb nožních.


Jak celkově nám bota škodí:

 1. Omezuje flexibilitu chodidla a úchopovou a odrážecí schopnost prstů.

 2. Zkracuje Achillovu šlachu a oslabuje lýtkové svaly (vyvýšená pata).

 3. Snižuje senzorickou zpětnou vazbu mezi spodní stranou chodidla a mozkem.

 4. Mění rozložení váhy těla a míst nesoucích tuto váhu v chodidle

 5. Omezuje fyziologickou funkci nožní klenby.

 6. Mění pozice kloubů v chodidle, kotníku, koleni, kyčlích a páteři.

 7. Nedostatečný prostor v obuvi s úzkou špičkou způsobuje mačkání prstů k sobě, vbočený palec, kladívkový prst, zarůstání nehtů a mozoly.

 8. Odpružená špička sportovní obuvi (jemně zvednutá nahoru) znehybňuje prsty, které jsou v nepřirozené pozici a téměř se nepodílejí na práci chodidla.

 9. Uzavřená obuv naskýtá svou tmou, vlhkem a teplem ideální líheň pro bakterie a plísně.

 10. Dlouhodobým nošením obuvi s vyvýšenou patou se klenba bortí, oslabuje její přirozenou schopnost absorpce nárazů a pružinový efekt nohy, což vede k přetížení kolen, kyčlí a páteře.

 11. Vysoké podpatky vedou k „optickému prodloužení nohou“, pokrčení kolen a vyrýsování lýtek a stehen, vysunutí pánve, tedy vystrčení zadečku, prohnutí v bedrech a vystrčení hrudníku kupředu, tedy prsa nahoru a vpřed, tedy ke komplexní deformaci.

Ve městech na betonovém povrchu je zřejmě vhodnější nosit boty, ale dostatečně široké s prostorem pro svobodné prsty a ideálně takové, které kopírují klenbu nohy. Špatná obuv způsobuje ploché nohy, patní ostruhy, bolesti, ztuhlost prstů, vbočené palce, problémy s páteří atd. Bosý dopad na tvrdý beton není podle lékařů vhodný pro osoby s propadlou klenbou či vážnými zdravotními problémy nohou, také pro cukrovkáře, kde může být přítomna neuropatie dolních končetin. Lidé s ortopedickými či neurologickými vadami by měli chodit bosky vždy jen krátce a postupně si na chůzi bez bot zvykat. Což ale platí pro všechny.


Dostatečně široká obuv a uvolněný pohyb prstů na nohou zamezí také dalším problémům, jako je i zarůstání nehtů u palců na nohou. Často se jedná o chronické, stále se opakující záněty, které jsou velmi nepříjemné a bolestivé. K rozvoji zánětům přispívá pochopitelně oslavený imunitní systém.


Navíc na palci u nohy začíná dráha jater a na straně k druhému palci začíná dráha sleziny, slinivky břišní. Proto tyto záněty souvisejí také se zhoršenou funkcí a přetížením těchto orgánů.


Častěji bývá postižena dráha jater, ale i slezina, slinivka, mohou být také postiženy obě strany. Z pohledu čínské medicíny pak játra kontrolují slinivku břišní a jejich funkce jsou propojené jak na úrovni funkční, tak energetické.


Proto záněty palců na nohou mohou být provázeny i některým z dalších příznaků souvisejících s těmito orgány. Například řidší stolice, ale i zácpy, nadýmání, únavy, chuť na sladké, plynatost, bolesti žaludku, také můžeme někdy vidět napětí šlach či vnitřní napětí.


Roli hraje i dispozice zděděná po rodičích, ale i to, že dítě dědí osídlení střeva po matce. U každého je soubor příčin individuální, proto i úprava stravy musí být komplexní.


Další rady, tipy a doporučení najdete v kategorii „Články“ – Bolesti, záněty, akutní problémy


Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.


Nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.


S čím vám mohu pomoci:

 1. Doporučení vhodné stravy a životního stylu

 2. Detoxikace, redukce váhy

 3. Únava, potíže se spánkem

 4. Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie

 5. Akné, ekzémy, plísně

 6. Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium

 7. Nervozita, napětí, úzkost, deprese

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo


Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

Comments


bottom of page