Maitaké – na trávicí potíže, cukrovku, obezitu i osteoporózu

Trávicí problémy všeho druhu umí zvládnout medicinální houba maitaké. Skvělých výsledků dosahuje u diabetes II. typu (snižuje glykémii, zvyšuje citlivost tkání na inzulín, ochraňuje slinivku), vysoké hladiny tuků, zvýšeného cholesterolu, při nadváze, vysokém krevním tlaku (hypertenzi), osteoporózy.


Poslední dobou se stále více upíná zrak na zdravotní účinky mořských řas (spirulina, chlorella a další) či dřevokazných hub. Výjimečné účinky má naprostá většina z nich. V jídelníčku by neměla chybět ani maitaké (Trsnatec lupenitý), která parazituje v přírodě na kmenech dubů.


Maitaké patří mezi nejdražší houby. Má vynikající aromatickou chuť a obsahuje mnoho medicinálních látek, především ergosterol, což je předstupeň vitaminu D. Houba se neužívá čerstvá, plodnice je nutné usušit a rozemlít na prášek.


Maitaké:

 1. snižuje vysoký krevní tlak i zvýšený cholesterol

 2. snižuje glykémii a hladinu lipidů, zvyšuje citlivost na inzulin

 3. užívá se při hubnutí, snižuje hladinu tuků

 4. ochraňuje ledviny

 5. tlumí patologické záněty

 6. snižuje oxidační stres

 7. působí jako doplňková terapie u nádorového onemocnění prsu

 8. pomáhá mužům při léčbě karcinomu jater, plic, slinivky či prostaty

 9. zlepšuje obranyschopnost proti virům


Mediciální houby jsou zkoumány praktickými pokusy. Jedním z nich je také zkoumání účinků maitaké na diabetes. U léčených krys došlo k poklesu glukózy v krvi, což naznačuje, že má maitake hypoglykemizující účinky. Dále se prokázalo, že maitaké mění také krevní hodnoty kreatininu, urey a dusíkatých látek. Ty se v krvi zvyšují v případě, když dochází k narušení funkce ledvin, které je nejsou schopné vyloučit. Naopak došlo ke snížení úniku albuminu (krevní bílkovina) do moči. Poškozené ledviny by ji neměly propustit, nemocné jej však propustí.

Užívání maitaké bylo spojené se zlepšením funkce ledvin, působilo protizánětlivě, snížily se hodnoty prozánětlivých cytokinů, došlo ke snížení oxidačního stresu, zvýšila se aktivitu enzymů, které umí neutralizovat volné kyslíkové radikály. Studií se tak podařilo prokázat, že maitaké má výrazný pozitivní vliv na diabetické krysy.


Účinky podle tradiční čínské medicíny:

 1. doplňuje slezinu a její Qi (čchi)

 2. odvádí vlhkost

 3. tonizuje ledviny a játra

 4. pročišťuje horkost

 5. uklidňuje ducha

Pro sportovce je zajímavá trojkombinace hub reishi + shiitake + maitake, jejichž vzájemná kombinace je výhodná a navzájem se zesiluje (synergizuje).

Zajímavostí je, že houby byly v Číně i Japonsku dlouho vnímány jako byliny. Zkušenosti a znalosti jejich příznivého vlivu na zdraví se předávaly z generace na generaci po tisíce let. Až současné vědecké výzkumy odhalily jejich pravé tajemství a analyzovaly v houbách složky, které stojí za jejich blahodárnými účinky.


Komisi EU nepřesvědčila tisíciletá tradice ani výsledky vědců a podle nového nařízení EU nepovoluje uvádět kompletní škálu zdravotních účinků u potravinových doplňků, které extrakty z hub obsahují. Proto ani informace uvedené v textech na tomto webu tradicni-terapie.cz nepovažujte za dostatečně vědecky podložené.


O dalších léčivých houbách se dočtete v textech v kategorii „Články“.


Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.


Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.


S čím vám mohu pomoci:

 1. Doporučení vhodné stravy a životního stylu

 2. Detoxikace, redukce váhy

 3. Únava, potíže se spánkem

 4. Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie

 5. Akné, ekzémy, plísně

 6. Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium

 7. Nervozita, napětí, úzkost, deprese

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz, Zlín.

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

#osteoporóza #diabetes #trávení #Cukrovka #obezita #trsnatec #zažívání #maitaké