top of page

Co jíst při diabetes a jak zmírnit cukrovku

Diabetes je porucha signalizace inzulínu a leptinu. Klíčem je citlivost na hormon inzulín, který produkuje slinivka břišní a vylučuje ho do krevního oběhu, kde reguluje hladinu glukózy. Funkcí inzulínu je tak působit jako zdroj energie pro buňky. Jinými slovy, bez inzulínu nelze žít, přičemž za normálních okolností ho slinivka produkuje tak akorát. Existují však určité faktory, které mohou pro vaši slinivku znamenat ohrožení.


Leptin je hormon produkovaný v tukových buňkách. Jednou z jeho hlavních rolí je regulace chutě k jídlu a tělesné hmotnosti. Leptin mozku sděluje, kdy jíst, kolik toho sníst a kdy jíst přestat, což je také důvod, proč se mu přezdívá „hormon sytosti.“ Leptin také mozku říká, jak nakládat s již získanou energií.


Diabetes je onemocnění nejen produkce inzulinu, ale i signalizace leptinu.


Cukrovka se nejčastěji rozvíjí ve dvou základních formách. V případě diabetu 1. typu (také tzv. juvenilní diabetes) dochází k poškození části slinivky, která produkuje inzulin, a výsledkem je nedostatek inzulinu. Cukrovku tohoto typu je velmi obtížné vyléčit, přesto však lze s kvalitním jídelníčkem a dostatečným příjmem škrobu a vlákniny snížit příjem inzulinu zhruba o třetinu, jakož i snížit riziko a závažnost komplikací diabetu.


V případě běžnějšího diabetu 2. typu (tzv. diabetes dospělých), je produkován dostatek inzulinu, ale jeho zužitkování v buňkách těla blokují účinky stravy bohaté na tuky. Při dodržování jídelníčku s nízkým obsahem tuků postaveném na konzumaci komplexních sacharidů z potravin, jako jsou průmyslově nezpracované obiloviny, zelenina a luštěniny, může po několika týdnech přibližně 80% diabetiků zcela přestat užívat inzulinové tablety a zbývajících 20 % může snížit přijímané množství.


Coby léčebné opatření se jako první nabízí omezení konzumace potravin, a to zejména také inzulin. Špatná léčba diabetu může organismu ublížit. Je proto vhodné nečekat jen na pomoc druhých, ale zapojit se do samoléčby vhodnou životosprávou.

 1. Každý den alespoň chvíli cvičte. Sport je jeden z nejrychlejších a nejúčinnějších způsobů, jak snížit rezistenci na inzulín a leptin.

 2. Omezte všechny obiloviny a cukry. Vyhněte se velkým dávkám pečiva, těstovin, cereálií, kukuřice i ovoce.

 3. Nejezte zpracované maso, ale pouze kvalitní čisté maso.

 4. Kromě fruktózy se zbavte i trans-tuků, které zvyšují riziko diabetu a zánětu tím, že ovlivňují funkci inzulinových receptorů.

 5. Choďte na sluníčko. Stovky studií poukazují na sílu vitamínu D, steroidního hormonu, který je schopen ovlivňovat téměř každou buňku v těle. Nové důkazy navíc silně podporují názor, že je vitamín D vysoce přínosný nejen u diabetu 1., ale i 2. typu.

Svůj jídelníček obohaťte o následující potraviny:

 1. Jáhly

 2. Luštěniny

 3. Tofu

 4. Veškerou zeleninu

 5. Pampelišky

 6. Lékořici

 7. Zelený ječmen

 8. Spirulinu a chlorellu

 9. Borůvky

 10. Jogurty

Odborníci na výživu zjistili, že chrom, zinek a mangan regulují hladinu cukru v krvi. Tyto minerály jsou z potravin odstraňovány při průmyslovém zpracování, jimi prochází bílý cukr, bílá mouka a rafinovaná sůl a mnoho dalších silně průmyslové zpracovaných potravin. U celozrnných obilovin jsou tyto minerály obsaženy v otrubách. Otruby snižují hladinu cukru v krvi, pravděpodobně díky vysoké koncentraci regulujících minerálů, jsou navíc bohatým zdrojem křemíku, o němž někteří odborníci na výživu soudí, že zlepšuje funkci slinivky.


K maximalizaci vstřebávání minerálů lze využít chlorofyl, který zvyšuje míru využití všech živin v lidském organismu. Navíc má alkalizující, detoxikační a protizánětlivé účinky. V léčbě cukrovky je proto dobré zařadit potraviny s vysokým obsahem chlorofylu – především mladou pšenici a mladý ječmen, spirulinu a chlorellu.


Absolutním základem pro zlepšení vstřebávání živin je dostatečné žvýkání. Obzvláště v případě komplexních sacharidů, jejichž trávení zahajují již sliny v ústech, je důkladné žvýkáni naprosto klíčové pro jejich kompletní metabolický rozklad, který zajistí, že bude vstřebáno adekvátní množství minerálů a dalších živin.


Vzhledem k tomu, že při onemocnění cukrovkou jsou zasažena také játra, je třeba vyhýbat se tukům a užívat jen opatrně kvalitní oleje obsahující GLA, protože regulují inzulin a zjevně chrání srdce, oči a ledviny před poškozením diabetem. Zároveň spolu s oleji bohatými na kyseliny omega-3 pomáhají čistit srdce a tepny. Oleje s mastnou kyselinou linolenovou jsou navíc šetrné k inzulinu a umožňují mu v těle účinněji působit.

Čerstvý lněný olej je jedním z nejlepších zdrojů vysoce kvalitní mastné kyseliny linolenové a omega-3. Mastné kyseliny GLA jsou obsaženy také v olejích ze semínek pupalky dvouleté, brutnáku lékařského a černého rybízu, jakož i ve spirulině.


Nedoporučují se tablety, ale doporučuje se konzumace ryb s vysokým obsahem omega-3 kyselin, protože ryby kromě olejů obsahují zároveň také minerály, aminokyseliny a různé další živiny, které napomáhají trávení mastných kyselin.


Více o diabetu a jeho léčení najdete v textech v kategorii – Diety, hubnutí, trávení, diabetes


Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme o jejich nekopírování. Děkujeme.

Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.


Vše o nabízených službách a cenách se dočtete zde. Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com


Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře.

Comments


bottom of page