Boryt se v tradičním léčení proslavil díky svému antibakteriálnímu a antivirovému působení. Léčitelé ho využívají při léčbě horečnatých a epidemických onemocnění. Doporučuje se jako podpora léčby angíny, vředů v ústech, onemocnění způsobených streptokoky, při léčbě příušnic, virové pneumonii, žloutence, encefalitidě i meningitidě.
Jan Moudrý z Jihočeské univerzity napsal: „Boryt barvířský má vynikající dezinfekční účinky, kterých využívali již keltští válečníci. Omezuje množení mikrobů zejména u Salmonella typhi, Neisseria meningitidis a leptospirózy. Pozitivně ovlivňuje činnost plic, srdce a žaludku. Omezuje riziko vzniku respiračních infektů, kurdějí a upravuje krevní tlak. Kromě isatanu obsahuje glucobrassicin, neoglucobrassicin, glucobrassicin-1-sulfonat a indigotin.“
Boryt podle tradiční čínské medicíny:
má velmi chladnou povahu
pročišťuje horkost
odstraňuje toxiny
ochlazuje krev
tiší bolesti v krku
redukuje otoky
posiluje krev
V Číně se užívá také pro prevenci a léčbu infekcí hepatitidy a spalniček. Je to jeden z nejpopulárnějších rostlinných nápojů na východě, používaný běžně v každé domácnosti.
Boryt barvířský (latinsky Isatis tinctoria) je dvouletá či krátkověká vytrvalá barvířská bylina je domácí v jihovýchodní Evropě a Středozemí. Pěstuje se už od starověku a výrazně se rozšířil po dalších částech světa včetně ČR, hlavně v Severní Americe.
Boryt barvířský obsahuje hlavně v listech modré barvivo nazývané borytová modř. V chladných oblastech představoval po tisíciletí hlavní zdroj modrého barviva. Dávní britští válečnici si údajně malovali těla barytem, než šli do boje. Tím zastrašovali protivníky i chránili své tělo před infekcí. Bylina musí projít fermentací, aby se uvolnilo modré barvivo, přitom ale vzniká odpudivý zápach. Pro královnu Alžbětu I. byl tak nepříjemný, že zakázala jeho produkci v okruhu pěti mil kolem svých paláců, i když šlo v té době o mimořádně důležitou komoditu.
Pro doléčení chřipkových onemocnění se doporučuje také kadidlovník (boswellia serrata). Pokud je vnější chlad, tak i bazalka jako čaj nebo naložit do polosuchého červeného vína hřebíček a lékořici. A dbát o protažení všech šlach, aby energie mohla proudit. A naučit se správně dýchat.

Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.
Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.
S čím vám mohu pomoci:
Doporučení vhodné stravy a životního stylu
Detoxikace, redukce váhy
Únava, potíže se spánkem
Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie
Akné, ekzémy, plísně
Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium
Nervozita, napětí, úzkost, deprese
Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz, Zlín.
Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.