Lék na úzkost, astma i ekzémy – reishi

Únava, splín, úzkost – zejména psychickou rozladěnost skvěle řeší mediciální houba reishi. Doporučována bývá především ženám, protože doplňuje krev (podobně jako yam dioscorea či andělika čínská). Je ideální pro harmonizaci psychiky, hormonů a trávení.

Reishi se proslavila svou mimořádně silnou schopností posilovat imunitu a chránit organismus před rakovinou (podobně jako coriolus). Je však výtečná i pro zklidnění ducha. Proto se užívá u depresí, úzkostí, panických atak, nespavostí apod.


Tradiční čínská medicína vidí příčinu psychických poruch nejčastěji v srdci (projeví se neukotveností, nevyrovnaností, zapomínáním, bušením srdce, neklidným spánkem, lekavostí, bledostí) a v játrech (neschopnost se uvolnit, stažení se, střídání nálad, napětí). V obou případech umí reishi pomoct.


U žen se často potíže vyhrotí v období klimakteria, kde reishi zmírňuje návaly, podrážděnost, náladovost apod.

Další prověřené účinky reishi:

 1. vyživuje plíce (pomáhá u kašlů, astmat, senné rýmy, nejrůznějších alergií)

 2. řeší kožní problémy včetně atopického ekzému

 3. regeneruje a posiluje játra (vhodná i při cirhoze)

 4. zlepšuje reakci tkání na inzulín a pomáhá předcházet diabetu

 5. je protizánětlivá (využívá se u revmatoidní artritidy i u autoimunitních zánětů)

Reishi je známá také jako LING ZHI – zázračná houba Ganoderma lucidum (Lesklokorka lesklá) se tradičně užívá více než 2500 let. Provází ji pověst elixíru života a její pravidelné užívání je spojováno s dlouhověkostí v dobré fyzické a duševní kondici. Dříve byla dostupná pouze císařskému dvoru a duchovním mistrům.

Podle tradiční čínské medicíny lesklokorka (reishi) pozitivně ovlivňuje všech pět elementů, největší tropismus má k játrům, srdci a plicím. Uklidňuje ducha, vyživuje krev a doplňuje energii Qi (čchi). Rozpouští plicní hlen tan způsobený chladem, je vhodná při chronickém kašli nebo astmatu (umí transformovat hleny, čímž zastavuje kašel a dušnost).


Působení reishi (lesklokorky) podle tradiční čínské medicíny:

 1. Vyživuje nedostatečnou krev v srdci

 2. Posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny

 3. Rozpouští plicní hlen vyvolaný chladem

 4. Zklidňuje ducha

Vědci analyzovali obsahové látky a zjistili, že obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, z minerálů má výrazný obsah železa a selenu a dále obsahuje také výrazně některé vitamíny ze skupiny B. Velmi zajímavý je poměrně vysoký obsah jinak vzácného prvku germánia (vyšší obsah germánia má také česnek a ženšen).


Obsahuje velké množství různých druhů polysacharidů, což má vliv na její schopnosti podpořit imunitu.


K jejím příznivým účinkům na lidské zdraví patří celková podpora detoxikace organismu, normalizace hodnoty krevního tlaku, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, je užitečná při alergiích, pomáhá při poruchách spánku, léčbě astmatu, zlepšuje buněčný metabolismus, odstraňuje z těla toxické látky nahromaděné v játrech a chrání je před zanášením škodlivinami. Podporuje fyziologickou funkci jater nebo srdeční oběh a povzbuzuje srdce (obsažené látky zlepšují průtok krve a proto se spotřebuje méně kyslíku). Používá se při chudokrevnosti, únavě, slabosti, bušení srdce, závratích, nervovém vyčerpání a rekonvalescenci.


Často se výtažek z lesklokorky (reishi) kombinuje s vitaminem C, protože pomáhá zlepšit příjem polysycharidů obsažených v této houbě. Rovněž se v Číně používá i v pubertě, dále po oslabení po porodu a během klimakteria.

Lesklokorka lesklá (reishi) byla použita i při výcviku ruských kosmonautů pro zvýšení pracovní kapacity a k rychlejšímu obnovení normálních fyziologických funkcí.


Další rady, tipy a doporučení najdete v kategorii „Články“ – Byliny, potraviny, doplňky


Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.


Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně.


Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.


S čím vám mohu pomoci:

 1. Doporučení vhodné stravy a životního stylu

 2. Detoxikace, redukce váhy

 3. Únava, potíže se spánkem

 4. Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie

 5. Akné, ekzémy, plísně

 6. Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium

 7. Nervozita, napětí, úzkost, deprese

Kontaktovat mne můžete prostřednictvím emailu – tradicniterapie@gmail.com nebo volavka@lecive-pohadky.cz, Zlín.

Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Stejně tak ani bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.

#plíce #úzkost #diabetes #astma #lesklokorka #krev #reishi